Acil.Net

Cildiniz İçin Birebir : Biberiye Yağı

#

Yazan, Havva Solhan
11.05.2020 22:25 (Güncellendi 07.11.2020 15:25)

Beslenme GÜVENİLİR KAYNAK

Cildiniz İçin Birebir : Biberiye Yağı

Biberiye yağının faydaları

Rosmarinus officinalis olarak da bilinen biberiye, Akdeniz bölgesinde bir mutfak otu olarak bilinmekte ve kullanılmaktadır. Birçok yemekler biberiye yağı ve taze çekilmiş biberiye yaprakları ile pişirilir. Biberiye esans yağı çoğunlukla biberiyenin yapraklarından çıkarılır. Biberiye çalı, fesleğen, lavanta, mersin ve adaçayı içeren nane ailesine aittir.

Biberiye yağı, geniş kapsamlı sağlık yararları için kullanılan en popüler uçucu yağlardan biridir. Saç büyümesini teşvik etme, zihinsel aktiviteyi artırma, solunum problemlerini hafifletme ve ağrıyı azaltma gibi çeşitli sağlığa ilişkin faydalara sahiptir. Biberiye yağının bu faydaları yıllar geçtikçe giderek daha da önem kazanmaktadır. (1)

Biberiye yağının sağlığa olan faydaları

Sindirim sistemine iyi gelir: Biberiye yağı çoğunlukla hazımsızlık, mide krampları, kabızlık ve şişkinlikten kurtulmak için kullanılır. Biberiye yağının ayrıca dispepsi semptomlarını gidereceği düşünülür ve bir iştah uyarıcıdır. Ayrıca, biberiye yağı karaciğer için detoksifiye özelliği taşımakta ve sindirim sürecinin önemli bir parçası olan safra oluşumunu ve salınımını düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kan akışını uyarır ve dolaşımı geliştirir, bu da gıdalardaki besinlerin emiliminde yarar sağlar.

Zihinsel sağlığa iyi gelir: Biberiye yağı mükemmel bir beyin ve sinir toniğidir. Sıklıkla öğrenciler tarafından sınav saatlerinde kullanılır çünkü yoğunlaşmayı arttırır ve verimli çalışmaya yardımcı olur. Zihinsel aktiviteyi canlandırır. Depresyon, zihinsel yorulma ve unutkanlık için iyi bir çözümdür. Biberiye yağının teneffüs edilmesi ruh halinize iyi gelir. Beyniniz ne zaman yorulursa, sıkıntıyı gidermek ve zihinsel enerjinizi yenilemek için biraz biberiye yağı almayı deneyin. (2)

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Biberiye yağı, enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmak için güçlü silahlar olan antioksidanların aktivitesini uyarır. Biberiye yağının masajı ve inhalasyonu kortizol seviyelerini düşürür. Bu vücudunuzdaki serbest radikal aktivitesinin temizlenmesine yardımcı olur. Genellikle bağışıklık sisteminin gücünü artırmak için aromaterapi seanslarında kullanılır veya inhale edilir. Aynı zamanda kanser ve kalp rahatsızlığı gibi serbest radikallerin neden olduğu hastalıklarla mücadeleye de destekçidir.

Üst solunum yollarına iyi gelir: Biberiye yağı kokusu boğaz tıkanıklığını azaltmada etkili olduğu kanıtlanmıştır ve bu nedenle alerji, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve gribi tedavisinde kullanılan bir yağ halini almıştır. Antiseptik nitelikleri sayesinde solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi edebilmektedir. Antispazmodik olarak, bronşiyal astımın tedavisinde de kullanılmaktadır. (3)

Kasları ağrılarını rahatlatır: Biberiye yağı dolaşımı teşvik etmeye yardım etme kabiliyetine sahip olduğu için kollarınızda, omuzlarınızda ve bacaklarındaki yorgun kasları canlandırabilir. Ağrıyı hafifletmeye yardımcı olma özelliği de, yoğun geçen bir günün sonunda kas ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Taşıyıcı yağla harman olarak kullanabilir veya en sevdiğiniz masaj losyonuna ekleyebilirsiniz.

Eklem ağrılarını hafifletir: Artrit, romatizma ve diğer sinir ve eklem ağrılarından dolayı acı çekiyorsanız, biberiye yağıyla etkilenen bölgeye masaj yapabilirsiniz. Bu yöntem ağrının büyük ölçüde azalmasına destek olabilmektedir. Biberiye yağının içerdiği antiinflamatuar ve analjezik etkileri nevraljilere yardımcı olabilirken, artrit ve romatizmalda oluşan şişmeyi hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

Ağız sağlığına iyi gelir: Antiseptik olan biberiye yağı, diş eti iltihabı gibi ağız dolaşımına ve ağız kokularına neden olan kötü bakterileri uzak tutmak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda, plak oluşumunu engellemeye yardımcı olur. 15-20 damla biberiye yağını bir fincan damıtılmış su ile karıştırın ve birkaç dakika boyunca ağzınızı bu suyla çalkalayın. Ayrıca, nane lezzeti için nane gibi diğer uçucu yağlar da ekleyebilirsiniz. (4)

Cilt sağlığına iyi gelir: Biberiye esansiyel yağının sahip olduğu sıkılaştırıcı özelliği cilt bakımında oldukça fayda sağlamaktadır. Demir, kalsiyum, vitaminler ve antioksidanlar gibi çok çeşitli besin maddelerini de içermektedir. Bu nedenle, biberiye yağı tüm cilt tipleri için faydalıdır ve ayrıca cilt bakım temizleyicilerinde, sabunlarda, yüz maskelerinde, tonerlerde ve kremlerde de kullanılan bir bileşen olarak bilinmektedir.

Alzheimer hastalığını önler: Yapılan araştırmalar biberiye uçucu yağının Alzheimer hastalığı olanlar üzerinde etkili olduğunu kanıtlamıştır. Bunun nedeni, bilişsel işlevin iyileştirilmesine yardımcı olmasıdır. Bu nedenle, biberiye yağı, artmış sinirsel aktivite ve esansiyel yağ arasındaki bu bağlantı nedeniyle Alzheimer hastalığının başlangıcını yavaşlatmak için alternatif bir strateji yöntemi olarak değerlendirilmektedir. (5)

Stresle mücadele eder: Biberiye esansiyel yağının kokusunu teneffüs etmek kandaki stres hormonu seviyesini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, biberiye yağı kullanıldığında kişinin sakinleşmesi ve stresin vücut üzerinde olumsuz etkilerinin azaltılması mümkün olabilmektedir.

Akne ile mücadele eder: Biberiye esansiyel yağının güçlü antibiyotik özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle, akne için ideal bir tedavi yöntemi haline gelmektedir. Taşıyıcı yağa (örneğin jojoba yağı, hindistancevizi yağı veya zeytinyağı gibi) karıştırılan biberiye esans yağı ile yüzünüze masaj yapabilirsiniz. Böylece leke ve sivilceye neden olan enfeksiyona karşı savaşmanıza yardımcı olur ve yara dokusunun iyileşmesini hızlandırır. (6)

Vajinal enfeksiyonlarla mücadele eder: Vajinada mantar veya bakteri üremesi olduğunda, vücudun doğal pH değeri bozulur. Bu da enfeksiyon ve iltihaba neden olur. Biberiye yağı sahip olduğu güçlü antiviral, antimantar ve antibakteriyel özellikleri sayesinde, vajinal enfeksiyon için mükemmel bir tedavi yöntemi haline gelir. Vajina çevresine biberiye yağı uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte, duyarlılığı test etmek için önce bir tahriş testi yapmalısınız. (7)

Kan dolaşımını hızlandırır: Soğuk ellere veya ayaklara sahipseniz, ayaklarınızın altında kramp varsa veya genel zayıf dolaşımdan muzdaripseniz biberiye yağı sizin için idealdir. Zeytinyağı veya hindistancevizi yağı gibi en sevdiğiniz taşıyıcı yağla üç ya da dört damla biberiye esansiyel yağını karıştırın ve bu yağ karışımıyla ellerinize, ayaklarınıza ve vücudun diğer bölümlerine masaj yapın. (8)

Saç sağlığını destekler: Biberiye yağı ve biberiye çayları şampuanlarda ve losyonlarda saç bakımı için kullanılan en yaygın maddelerdendir. Biberiye yağının düzenli olarak kullanılması saçları daha uzun ve daha güçlü hale getiren foliküllerin uyarılmasına yardımcı olur. Biberiye yağı, erken saç dökülmesini ve genel saç dökülmesini de yavaşlatmaktadır. Bu nedenle, kel ya da erkek tipi kellik üzerine işaretler göstermeye başlayan kişiler için mükemmel bir toniktir. (9)

Biberiye yağının zararları

Biberiye esans yağı güçlü ve keskin bir yağdır. Topikal olarak uygulanmadan önce seyreltilmesi önerilir. Seyreltilmemiş halde cilt üzerinde kullanılması bazı insanlar için iyi olabilir, ancak bazı insanlarda dermatite de neden olabilir. Hiçbir zaman seyreltilmeden yutulmamalıdır. Biberiye esansı yağı tariflerde, özellikle de eti muhafaza etmek için çok küçük dozlarda (1 -2 damla) kullanılabilir. Yararların çoğu dış yöntemlerle elde edilebildiğinden bu yağın sağlık yararları için tüketilmesine pek ihtiyaç yoktur.

Bu sağlık koşulları olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

  • Nöbet geçiren insanlar biberiye esans yağı kullanılmamalıdır. Anti epileptik olmasına rağmen nöbetleri ağırlaştırdığı rapor edilmiştir. İlk etapta onlara neden olabilir.
  • Yüksek tansiyon problemi (hipertansiyon) olan insanlar biberiye esansiyel yağından kaçınmalıdır, zira hafifçe kan basıncını yükseltir. (10)

Tavsiyeler

Biberiye esans yağı, fesleğen, adaçayı, kekik, papatya, limon otu, lavanta, nane ve okaliptüs uçucu yağıyla iyi uyum sağlamaktadır.

Cildinize düzenli olarak esans yağları kullanırken önce bir taşıyıcı yağla karıştırmanız önemlidir. Esans yağlarını incelttiğiniz zaman hassas cildi tahriş etmez veya yakmazlar. Bazı popüler taşıyıcı yağlar arasında üzüm çekirdeği yağı, zeytin, jojoba, hint, tatlı badem ve hindistancevizi yağı bulunmaktadır. (11)

 UYARI: Burada yer alan bilgiler sağlıklı bireyler içindir. Tek tip tüketim önerilmemektedir. İçerikte yer alan bilgiler özel durumlarda veya hastalıklarda farklılık gösterebilir. En doğru bilgi için hekiminize ve diyetisyeninize danışınız.

KAYNAKLAR

1-)”M Bendahou et al.” “2006” “A study of rosemary oil as a green corrosion inhibitor for steel in 2 M H3PO4” https://www.emerald.com/insight/content/doi/10.1108/03699420610652386/full/html

2-)”T Hongratanaworakit et al.” “2003” “Aromas of rosemary and lavender essential oils differentially affect cognition and mood in healthy adults” https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00207450390161903

3-)”D Slameňová et al.” “2011” “Essential rosemary oil protects testicular cells against DNA-damaging effects of H2O2 and DMNQ” https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814611005693

4-)”T Hongratanaworakit et al.” “2003” “Aromas of rosemary and lavender essential oils differentially affect cognition and mood in healthy adults” https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00207450390161903

5-)”T Hongratanaworakit et al.” “2009” “Simultaneous aromatherapy massage with rosemary oil on humans” https://www.mdpi.com/2218-0532/77/2/375

6-)”W Sayorwan et al.” “2013” “Effects of inhaled rosemary oil on subjective feelings and activities of the nervous system” https://www.mdpi.com/2218-0532/81/2/531

7-)”T Hongratanaworakit et al.” “2003” “Aromas of rosemary and lavender essential oils differentially affect cognition and mood in healthy adults” https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00207450390161903

8-)”R Waliwitiya et al.” “2005” “Insecticidal Activity of Selected Monoterpenoids and Rosemary Oil to Agriotes obscurus (Coleoptera: Elateridae)” https://academic.oup.com/jee/article-abstract/98/5/1560/2218257

9-)”B Sasikumar” “2012” “Rosemary” https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780857090393500256

10-)”MC Affholder” “2013” “Transfer of metals and metalloids from soil to shoots in wild rosemary (Rosmarinus officinalis L.) growing on a former lead smelter site: Human exposure risk” https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969713002714

11-)”B Sasikumar” “2012” “Rosemary” https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780857090393500256

 

Benzer Makaleler

Yorum Yapın