Acil.Net

Keçiboynuzunu Kullanmak İçin 5 Neden

#

Yazan, Dyt. Betül Taş
Diyetisyen
24.08.2020 22:23 (Güncellendi 24.08.2020 22:43)

Sağlık GÜVENİLİR KAYNAK Uzman Kontrolü

Keçiboynuzunu Kullanmak İçin 5 Neden

Eski zamanlardan bu yana doğanın bize sunduğu birçok besin sağlığa faydalı olabileceği düşüncesiyle araştırmalara konu olmuştur. Doğal ürünler olarak adlandırdığımız bu besinler her ne kadar güvenilir kaynak olduğunu düşünsek de bazı yan etkileri olabileceğini, nerelerde kullanıldığını ve faydalarını araştırmakta fayda vardır. Doğanın bize sunduğu ve sağlığa birçok faydası olduğu düşünülen besinlerden biride keçiboynuzudur.

Keçiboynuzunun zengin içeriği, az yağlı bir besin olması ve tadının tatlı kıvamından dolayı pek çok tarifte kendine yer açmıştır. Keçiboynuzu genellikle Akdeniz bölgesinde yetişen bu sebeple ılıman veya kurak yerleri seven bir besindir. Bilimsel kaynaklarda keçiboynuzu ağacına Ceratonia Siliqua L. adı verilmektedir. Keçiboynuzu üretimini en çok İspanya gerçekleştirirken İtalya, Fas ve Türkiye gibi ülkelerde üretimi gerçekleştirmektedir.(1)


1. Önemli Besin Bileşenlerinden Oluşur

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre keçiboynuzunun 100 gr’ındaki bileşen değeri verilmiştir;(2)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

Enerji

kcal

293

290

298

Protein

g

4,18

3,69

5,98

Yağ, toplam

g

0,69

0,57

0,78

Karbonhidrat

g

54,61

53,25

55,99

Lif, toplam diyet

g

25,83

23,43

27,11

Demir, Fe

mg

2,20

1,25

5,44

Fosfor, P

mg

211

85

681

Kalsiyum, Ca

mg

311

251

361

Magnezyum, Mg

mg

119

63

326

Potasyum, K

mg

992

843

1215


Keçiboynuzunun birçok tarifte yer almasının sebebi içeriğindeki vitamin ve minerallerden faydalanmak istenmesidir. Keçiboynuzu A, B, D, E ve K vitaminlerden zengin bir kaynaktır. Ayrıca kalsiyum, fosfor, magnezyum, çinko ve potasyum gibi mineralleri de içermektedir.


2. İyi Bir Lif Kaynağıdır

Keçiboynuzunun zengin lif içeriği sindirim sistemini korurken kilo verimini destekleyen bir diyette tüketilebilecek bir besindir. İçeriğinde bulunan flavonoidlerin oksidatif strese iyi geldiği çalışmalarda belirtilmiştir. Doğal bir antibiyotik görevi içeren keçiboynuzu önemli hastalıklardan korunmada etkili bir besindir. Keçiboynuzunun kalp ve damar sağlığına iyi geldiği ve damar tıkanıklığını önlediği düşünülmektedir. (3,4)

Özet: Yapılan çalışmada keçiboynuzu gibi polifenoller açısından zengin olan lif tüketmek insan vücudundaki lipid düzeylerinde yararlı bir etki gösterdiği belirtilmiştir.(5)


3. Cinsel Sağlıkta Etkilidir

Enerji deposu olan keçiboynuzunun bir başka faydası ise cinsel sağlık üzerinedir. Bu besinin cinsel gücü artırdığı düşünülmektedir. Ayrıca erkeklerin sperm miktarını artırdığı gözlemlenmiştir. Özellikle kısır erkekler üzerinde tedavi amaçla kullanılması için daha fazla araştırma yapılması önerilmektedir.

Özet: Antioksidan içeriği zengin bitkiler, serbest radikallerle savaşmaktadır. Oksidatif stres, kısır erkeklerde olumsuzluğa yol açmaktadır. Keçiboynuzu, antioksidan içeriği zengin besinlerden biridir. Bu sebeple iltihaplanma ve oksidatif strese iyi gelmektedir.(6)


4. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sisteminin güçlü olması vücudumuzun hastalıklara karşı savaşması için oldukça önemlidir. Keçiboynuzunun içindeki zengin içerikler bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Hem tadı hem de sağlığa olan faydasıyla kullanılan keçiboynuzu, özellikle de kış hastalıklarının yardımcısı olarak bilinmektedir. Kış aylarında soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıklara iyi geldiği düşünülmektedir.

Özet: Güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olan keçiboynuzu hastalıklara karşı korumada yardımcı olmaktadır. Vücuttaki serbest radikallere savaş açarak enfeksiyonlara koruyucu kalkan görevi görmektedir.


5. Sindirim Sistemini Korur

Keçiboynuzunun bir diğer önemi ise sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileridir. Sindirim sisteminin görevini düzenli bir şekilde gerçekleştirmesini sağlamaktadır. Sağlıklı beslenmenin bir parçası olan bu besin ishal tedavisinde kullanılmaktadır.(7)

Özet: Keçiboynuzu içeriğindeki çözünmez posa, polifenoller ve taninler bulunmaktadır. Keçiboynuzu bağırsakları çalıştırmakta ve sindirim sistemine olumlu yönde etki etmektedir.


Keçiboynuzu Pekmezi

Keçiboynuzunun içeriğindeki zengin vitamin ve minerallerden yararlanılması için  günlük hayatta pek çok tarifin içerisinde yer almıştır. Birçok yörede olgunlaşmış keçiboynuzu toplanarak yıkama işleminden geçmektedir. Meyveler taşla küçük parçalar haline getirilmekte ve uzun bir süre suyun içerisinde bekletilmektedir. Süzülme işleminden geçtikten sonra oluşan suyun adına buynuz denir. Keçiboynuzları çeşitli işlemlerden geçtikten sonra pekmez elde edilmektedir.

Keçiboynuzundan elde edilen pekmez pek çok alanda kullanılmaktadır. Buynuz suyu ve pekmezin ishal ve öksürüğe karşı iyi geldiği düşünülmektedir. Pekmezin ağız yaralarını iyileştirdiği ve kansızlığı önlemede yardımcı olduğu düşüncesiyle kullanılmaktadır. Ayrıca yörelerde hayvan hastalıklarını önlemek adına hayvanlara yedirilmektedir. Sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde keçiboynuzu farklı amaçlarla kullanılmaktadır. İtalya'da kilo almak için kullanılırken Mısır'da ishal tedavisi için kullanımı yaygındır.(8)


Keçiboynuzlu Kek Tarifi

Malzemeler

Keçiboynuzunun içeriğindeki zengin bileşenlerden yararlanmak adına mutfakta yer verilmektedir. Bu besinden pekmez, puding ve ya kek gibi tariflerin içinde kullanabilirsiniz. Keçiboynuzlu kek tarifinin malzemeleri ise;

  • 1 su bardağı keçiboynuzu unu
  • 1 su bardağı  un
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 çay bardağı ceviz
  • 1 yemek kaşığı pekmez
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 çay bardağı süt
  • 3 adet yumurta

Yapılışı;

1. Pekmez ve yumurtaları bir kabın içerisine alarak mikser yardımı ile çırpın, içerisine yağı ve sütü ilave ederek karıştırmaya devam edin.

2. Kabartma tozu, un ve keçiboynuzu ununu elekten geçirerek karışıma ekleyin ve bir müddet çırpın.

3. Yağlı kağıt serili fırın kabına karışımı dökün. Üzerine cevizleri ilave ederek 180 derece fırında yaklaşık 40 dakika pişirin.


Sonuç

Genellikle Akdeniz bölgesinde yaygın olarak bulunan keçiboynuzu taze tüketildiğinde tatlı bir tada sahip olan zengin içerikli bir besindir. Dış görünüşü sebebiyle adına keçiboynuzu denilmektedir. İçeriğinde A ve C gibi zengin vitaminlerden potasyum ve magnezyum gibi daha birçok mineral içermesi sağlığa karşı faydalı olabileceğini göstermektedir.

Harnup adıyla da tanınan keçiboynuzu çok eski zamanlardan bu yana dünyanın her yerinde sağlığa fayda getirmesi amacıyla kullanılmaktadır. İçeriğindeki vitamin ve minerallerin yanı sıra iyi bir lif kaynağıdır. Kış hastalıklarından kalp ve damar sağlığına, cinsel sağlıktan kozmetik ürünlere kadar birçok alanda sağlığa olan faydaları araştırılmaktadır.  

Her geçen gün doğanın bize sunduğu besinlerin birçok tedaviye umut olabileceği düşünülmektedir. Fakat her ne kadar doğal ürünlerde olsa bazı yan etkilerinin olabileceğini unutmamamız gerekmektedir. Keçiboynuzu bazı kişilerde alerjik reaksiyon göstermekte ve cilt kabarıklarına sebep olabilmektedir. Ayrıca pekmez gibi şeker içeriği fazla olan formları tüketirken porsiyon miktarına dikkat etmek gerekmektedir.


UYARI: Burada yer alan bilgiler sağlıklı bireyler içindir. Tek tip tüketim önerilmemektedir. İçerikte yer alan bilgiler özel durumlarda veya hastalıklarda farklılık gösterebilir. En doğru bilgi için hekiminize ve diyetisyeninize danışın.

Benzer Makaleler

Yorum Yapın