Acil.Net

Güzelleştiren Salyangoz Kremi

#

Yazan, Havva Solhan
11.05.2020 22:38 (Güncellendi 02.06.2020 03:06)

Beslenme GÜVENİLİR KAYNAK

Güzelleştiren Salyangoz Kremi

Salyangoz kreminin faydaları nelerdir?

Salyangoz kremi, salyangoz özü olan helix aspersa maddesinden üretilmektedir. Bu madde herkesin bildiği gibi sümüksü ve yapışkan bir sıvıdır. Çoğu kişi tarafından bu maddenin kullanılması oldukça garip karşılanmaktadır. Günümüzde, salyangoz özü krem olarak güzellik ürünlerini yapmak için kullanılmaktadır. Kremin, kızarıklığı ortadan kaldırmak, inflamasyonu azaltmak, yeni deri hücrelerinin büyümesini teşvik etmek ve nemi tutmak için faydalı olduğu düşünülmektedir.

Salyangoz kremi modern bilimin kanıtlarına sahip olsa da, aslında antik Yunan’dan beri bilinmektedir. Hipokrat, ciltteki inflamasyonu gidermek için salyangozu ezip etkilenen bölgeye sürmeyi tavsiye etmiştir.

Fakat salyangoz özü krem olarak son birkaç yıl içinde popüler hale gelmiştir. Şili’de yeniden keşfedildiği düşünülmektedir. Şilili çiftçiler salyangozu topladıklarında zamanla elleri üzerinde gözle görülür pürüzsüz olduğunu fark etmeye başlamıştır. 1

Salyangoz sıvısının sahip olduğu aktif bileşenler şöyle sıralanmıştır:

Glikolik asit: Cilde nüfuz etmek için güçlü bir potansiyele sahiptir. Bu asit, doku ve cilt görünümünün iyileşmesini sağlar, kırışıklıkları, ince çizgileri, akne ve hiperpigmentasyonu azaltır. Ölü hücreleri ortadan kaldırır.

Alantoin: Restoratif olan bu madde cildin iyileşmesi ve rejenerasyonu için teşvik edicidir. Son derece iyileştirici özellikleriyle bilinen alantoin, hücre içindeki serbest radikallerle mücadele ederek yaşlanma sürecini yavaşlatmaktadır.

Kolajen: Kolajen, yaşlanma süreci olan kırışıklıkların ve ince çizgilerin oluşumuna karşı bariyer oluşturmaktadır. Tendonlar, bağ ve kıkırdağın yanı sıra kaslar ve kan damarlarının duvarlarını da güçlendirir.

Elastin: Elastin epidermis dayanıklılık ve elastikiyet için çok önemli olan yapısal bir proteindir. Elastik özelliklere sahiptir ve cildin yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Proteinler: Proteinler vücudun yapısı ve tamiri için önemli rol oynamaktadırlar. Bunlar cilt, tırnaklar, saç ve kas dokusunun günlük olarak yenilenmesine katkıda bulunur ve vücudun büyümesi için vazgeçilmez bir hal alır.

Kalsiyum: Kemik erimesi ile mücadele etmek ve eksiklikleri önlemek için gereklidir.

Vitamin A: A vitamini, kemik büyümesi ve bazen ciddi akne tedavisinde kullanılmaktadır. Saç kaybıyla da mücadele etmektedir.

Antibiyotik peptidler: Son olarak, salyangozun sıvısı deri enfeksiyonlarından sorumlu olan bakterilerle mücadele eden antibiyotik peptidler içerir. 2

Salyangoz kreminin sağlığa faydaları

Yanıklara iyi gelir: Salyangozun salgıladığı sümüksü sıvıya helix aspersa denmektedir. Bu öz cilt yanıklarının iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. 2009 yılında cilt yanığı problemi yaşayan hastalar üzerinde salyangoz özü tedavisi uygulanmış, düzenli olarak kremi süren kişilerde önemli gelişmeler gözlemlenmiştir. Neticede, salyangoz kreminin yanık tedavisi için güvenli ve etkili bir alternatif tedavi yöntemi olduğu sonucuna varılmıştır.

Ağrıları hafifletir: Yanıkları tedavi etmede kullanılan salyangoz kremi, yanıklar sonucu oluşan ağrıyı azaltmak için topikal bir anestezik olarak çalışmaktadır. Yapılan bir çalışmada, salyangoz özü kremi kullanılan hastalarda ağrıların hafiflediği gözlemlenmiştir. Yine 2005 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre, kronik ağrı tedavisi için güçlü bir anestezik etki göstermektedir.

Yaraları iyileştirir: Salyangoz kremi yara tedavisi olarak Hipokrat zamanından beri kullanılmaktadır. Salyangoz özü üzerine yapılan çalışmalarda yaraların tedavisine yardımcı olduğu görülmüştür. Araştırmalara devam edilmesi gerektiği düşünülse de, salyangoz kreminin yaraları iyileştirme potansiyeli olduğu kabul edilmektedir. 3

Akneleri tedavi eder: Salyangoz kremlerinin akneleri tedavi etmekte etkili olduğu zaten bilinmektedir. Akneyi tedavi etmesine ek olarak, siyah noktalar, kisttik akne lezyonları, tıkalı gözenekler, sivilceler için de etkili bir hale gelmektedir. En etkili salyangoz kremi yapımında az yağ kullanılmış olanlarıdır. Etkileri genelde 2-4 hafta sonra fark edilmektedir.

Kuru cildi nemlendirir: Salyangoz sıvısı iyi bir cilt rejeneratifi olma özelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra, kuru ciltleri tedavi etmek için hem peeling hem de nemlendirici olma özelliği taşımaktadır. Salyangoz sıvısı bileşenleri cildin sağlıklı kalması için hayati önem taşıyan bileşenlere eşdeğerdir.

Yaşlanma belirtilerini hafifletir: Salyangoz kremi yaşlanma belirtileri olan kırışıklıklar ve ince çizgileri hafifletmek için etkilidir. Krem bunu iki yolla yapmaktadır. Hem ölü hücrelerin pul pul dökülmesine yardımcı olmakta hem de kolajen üretimi ile cildin yenilenmesini ve elastikiyetini geri kazanmasını sağlamaktadır. Salyangoz kreminin 2-3 hafta boyunca uygulanması pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt görünümü sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

Siğilleri tedavi eder: Salyangoz krem daire şeklindeki siğiller için doğal ve güvenli bir tedavi yöntemidir. Salyangozun siğilleri tedavi etmek için eski Yunanlılar tarafından kullanılmış olduğu bilinmektedir. Onlar salyangoz sıvısını besin açısından zengin olduğu için direkt olarak siğilin üstüne uygulamaktaydı. Salyangoz kremi tedavisi genellikle 2 hafta içinde daire siğiller üzerinde etki göstermektedir.

Tıraş tahrişine iyi gelir: Salyangoz kremi sahip olduğu cilt hücresi rejeneratif özellikleri ve glikolik asit sayesinde tıraştan sonra cildi onarmaktadır. Nemlendirici görevi gören krem şişlik, kızarıklık veya jilet darbelerini azaltmaya yardımcı olur. En iyi sonucu elde etmek için tıraş sonrası sadece küçük bir miktar kremi uygulamak yeterli olacaktır.

Ciltteki izleri hafifletir: Salyangoz özü cildin iyileşmesi için etkilidir. Böylece yara izlerini ve lekelerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Salyangoz kremleri plastik cerrahi sonrası oluşan izleri ve hatta yanık kurbanlarının izlerini tedavi etmek için kullanılmaktadır. Eski izleri hafifletmek için, salyangoz kremini günde iki kez, en iyi sonuçların elde edilmesi içinse 3- 4 ay boyunca kullanılması tavsiye edilir.

Rosacea tedavisine yardımcı olur: Rosacea kalıcı kızarıklık, sivilce ve yüzde görünür kan damarları ile sonuçlanan bir cilt hastalığıdır. Zamanla durum rosacea hastalarının yanaklar, alın, burun ve çeneye de yayılır. Salyangoz kremi glikolik asit içerdiği için cildin pul pul olmasını engelleyip kirlerden arındırmaktadır. Bu nedenle, rosacea tedavisi için kullanılmaktadır. Ancak görünür gelişmeler genellikle 14 gün sonra belirmeye başlar. Bu durum için salyangoz kremi kullanmak cesaret isteyen bir durumdur çünkü ilk etapta semptomların kötüleşmesini sağlayacaktır.

Çatlakların görünümünü hafifletir: Salyangoz sıvısı ciltteki çatlakların onarımı için çalışmaktadır. Doğal bir kolajen olan salyangoz kremi cildi yeniler ve çatlakları hafifletir. Daha yeni, mor ve pembe çatlaklar üzerinde çok etkili olmasına rağmen, eski ve grimsi çatlakların tedavisinde de etkilidir.

Güneş lekelerine iyi gelir: Güneş lekeleri, karaciğer lekeleri ve çiller için faydalı olabilmektedir. Etkilenen bölgeye iki hafta boyunca sadece iki kez uygulamak yeterli olacaktır. Tedavi sırasında aşırı güneş görmekten mutlaka kaçınılmalıdır. Salyangoz kremini uyguladıktan sonra güneş kremi sürmekte fayda vardır. 4

Salyangoz kreminin zararları

Salyangoz kremi kullanmaya karar verirseniz, ciltte alerjik reaksiyonlara yol açma ihtimali olduğu unutulmamalıdır. Küçük bir miktar denenerek başlanmalıdır. Ciltte yanma hissine neden olabilmektedir. Cilde uyguladığınızda ufacık bir reaksiyon bile görmeye başlarsanız, kremi kullanmayı durdurun. Diğer yandan, cilt tarafından iyice emilmesi için cildin kesinlikle iyice temizlenmiş olması gerekmektedir. 5

Tavsiyeler

Dermatologlar ilk kez salyangoz kremi kullanılıyorsa, sadece alerji veya cilt reaksiyonlarını kontrol etmek için cildin belirli bir alanı üzerinde küçük bir miktar kullanarak başlaması gerektiğini tavsiye etmektedir. Kaliteli kremleri kullanmayı her zaman tercih edin. Salyangoz kremleri ters reaksiyona neden olabilir. Salyangoz kremi hassas cilt yapısına sahip olan kişiler için tavsiye edilmemektedir. Kremin faydalarını gözlemlemek için en az 2 hafta boyunca kullanımı önerilmektedir. 6

 UYARI: Burada yer alan bilgiler sağlıklı bireyler içindir. Tek tip tüketim önerilmemektedir. İçerikte yer alan bilgiler özel durumlarda veya hastalıklarda farklılık gösterebilir. En doğru bilgi için hekiminize ve diyetisyeninize danışınız.

KAYNAKLAR

1-)”Amrita Sarkar et al.” “(27 December 2012)” “Anti-Osteoporosis and Anti-Osteoarthritis Activity of Fresh Water Snail (Viviparous bengalensis) Flesh” https://www.scirp.org/html/3-2040041_27838.htm

2-)”Mohamed Ahmed S. El Mubarak et al.” “(27 December 2013)” “Simultaneous determination of allantoin and glycolic acid in snail mucus and cosmetic creams with high performance liquid chromatography and ultraviolet detection”   https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S002196731301724X

 

3-)”Steve Thomas” “(July 2013)” “(July 2013)” Medicinal use of terrestrial molluscs (slugs and snails) with particular reference to their role in the treatment of wounds and other skin lesions” http://www.worldwidewounds.com/2013/July/Thomas/slug-steve-thomas.html

 

4-)”Lucy Liu et al.” “(July 2017)” “ Snails and Skin Care—An Uncovered Combination” https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/article-abstract/2642949

 

5-)”Mohamed Ahmed S. El Mubarak et al.” “(27 December 2013)” “Simultaneous determination of allantoin and glycolic acid in snail mucus and cosmetic creams with high performance liquid chromatography and ultraviolet detection”   https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S002196731301724X

6-)”Steve Thomas” “(July 2013)” “(July 2013)” Medicinal use of terrestrial molluscs (slugs and snails) with particular reference to their role in the treatment of wounds and other skin lesions” http://www.worldwidewounds.com/2013/July/Thomas/slug-steve-thomas.html

 

Benzer Makaleler

Yorum Yapın