Acil.Net

Ayakkabı Vurması Neden Olur? Nasıl Önlemler Alınabilir?

#

Yazan, Servet Selim Elagöz
27.04.2020 22:01 (Güncellendi 28.04.2020 17:55)

Hastalıklar GÜVENİLİR KAYNAK

Ayakkabı Vurması Neden Olur? Nasıl Önlemler Alınabilir?

Ayakkabı Vurmasına Ne İyi Gelir?

Ayakkabı vurması yeni alınan bir çift ayakkabı sevincinin ağrıya dönüşmesine neden olabilmektedir. Ayakkabı vurması ortak bir sorundur ve genellikle çok sıkı veya gevşek ayakkabı nedeniyle oluşmaktadır. Eğer kadınsanız, ayakkabı vurması yaşama olasılığı daha yüksektir, çünkü kadınlar daha sık yeni ayakkabı satın alırlar ve bu ayakkabılar genellikle rahatlıktan çok moda olduğu için tercih edilmektedir.

Yanlış ayakkabı ayak derisine sürtünce şişlik ve ağrıya neden olur. Bazen ayakkabı cildi tahriş ederek iltihaplanma ve yaralanma gibi istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilir.

Ayakkabı vurmasını iyileştirmenin en iyi yolu ayak cildinizde hafif yaralanmaya neden olan ayakkabıyı kullanmayı bırakmaktır. Ayakkabı vurması iyileştikten sonra ayakkabıyı tekrar giymeyi deneyebilirsiniz ancak bu durumda ayakkabı vurmasının tekrarlama riski altında kalabilirsiniz. Bu durumu engellemek için önlemler alabilirsiniz1.


Ayakkabı Vurmasının Nedenleri

Ayakkabı vurması büyük ölçüde ayağa uymayan ayakkabılardan kaynaklanır. Popüler görüşün aksine, ayakkabı vurması yalnızca yeni ayakkabılardan kaynaklanmaz. Bazen ayaklar yaşla birlikte genişler ve eski bir ayakkabı da ciltte tahrişe neden olabilir2.


Ayakkabı Vurmasının Belirtileri

  • Şişme
  • Kabarcıklar
  • İsilik
  • Tahriş3


Ayakkabı Vurması İçin Tedavi Yöntemleri

Buz küpleri: Ayakkabı vurmasını rahatlamanın en kolay yolu, buz küpleri kullanmaktır. Kötü ayakkabı vurmasının neden olduğu ayaktaki ağrıda anında rahatlama imkânı sağlar. Temiz bir bez üzerine birkaç küp koyun ve etkilenen noktalara sürtün. Bu sadece acıyı yatıştırmakla kalmaz aynı zamanda vurmadan kaynaklanabilecek herhangi bir şişkinliği de azaltır.

Aloe vera: Çok sayıda şifa özelliği ile bilinen aloe vera, ayakkabı vurması izlerini ve ağrılarını tedavi etmek için gereken çare olabilir. Acıyı anında rahatlamak için ayakların üzerindeki etkilenen noktalara aloe vera jeli uygulayabilirsiniz. Uzun süreli kullanım, tahrişin geride bıraktığı herhangi bir yara izini azaltmaya da yardımcı olur.

Aspirin: Bu biraz şaşırtıcı olabilir ancak aspirini uygulayarak ayakkabı vurması izlerini ve kabarcıkları tedavi etmek yardımcı olabilir. Buna rağmen yutmak zorunda değilsiniz. Antiinflamatuar özellikleri, ayakkabı vurmasından kaynaklanan şişme ve iltihaplanmayı bir arada tutabilir. Aspirin tableti ve suyu karıştırın ve etkilenen noktalara uygulayın. Kuruduğunda su ile yıkayarak temizleyin4.  

Hindistancevizi yağı: Hindistancevizi yağı ayakkabı vurması için en iyi ilaçtır. Nemlendirici ve antienflamatuar özellikleri, tahrişin çabucak iyileşmesine yardımcı olur. Olgun, yeşil bir hindistancevizi ağaç yaprağı yakın. Külleri yeterli miktarda hindistancevizi yağı ile karıştırın ve etkilenen bölgede uygulayın. Cildi tamamen iyileşene kadar bunu günde iki veya üç kez yapın. Bir çay kaşığı kafur ve biraz hindistancevizi yağı karıştırın. Etkilenen cilde birkaç gün boyunca günde iki kez nazikçe uygulayın. Bu ağrı, iltihaplanma ve kaşıntıyı azaltacaktır.

Bal: Bal, ayakkabı vurması için bir başka etkili çaredir. Balın iyileştirici doğası iyileşmeyi hızlandıracak, morarmayı, iltihabı ve acıyı azaltacaktır. Ayrıca, ayakkabı vurmasının hafifletilmesine yardımcı olur. Hızlı sonuçlar için çiğ organik bal kullanın. Eşit miktarda organik bal ve susam yağı karıştırın. Etkilenen bölgeye uygulayın. Kurumasını bekleyin ve sonra ılık suyla durulayın. İstenilen sonuç elde edilene kadar iki kez tekrarlayın. Sadece günde üç defa etkilenen bölgeye bal uygulamak da sorunun iyileşmesine yardımcı olacaktır5.

Zeytinyağı ve badem yağı: Her iki yağın karışımı, iyileşmek için ayakkabı vurmalarının yaralarını ve kesiklerini kolaylaştıracaktır. Zeytinyağı, ayakkabı vurması nedeniyle ayağınızda oluşan yaralar için en iyisidir ve badem yağı cildin durumunu normale döndürmeye yardımcı olur. Eşit miktarda zeytinyağı ve badem yağını karıştırın. İçine bir pamuk topu batırın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Ayakkabı ısırıklarından kurtulmak için ayağınıza yağ karışımının kalan kısmı ile masaj yapın.

Diş macunu: Diş macunu ayakkabı vurması sonucu oluşan tahriş ve kabarcıklara iyi gelebilmektedir. Diş macunundaki mentol soğutucu etkiye sahiptir, ayrıca kabarcıkların iyileşmesinde yardımcı olan hidrojen peroksit ve karbonatı da barındırmaktadır. Tek yapmanız gereken etkilenen bölgeye diş macunu sürüp, kurumasını bekleyip suyla yıkamaktır. Jel temelli macunlar durumu daha kötü hale getirebilir6.  

Pirinç unu: 1/4 fincan pirinç ununu bir kaba alın. Kalın bir karışım yapmak için az miktarda su karıştırın. Bu maddeleri yaralara uygulayın. Kurumaya bırakın. Ilık suya bir bez batırın. Islak bezle hafifçe çıkartın. Etkililik için yöntemi 2-3 kez düzenli olarak izleyin. Pirinç unu, yaralar içerisinde bulunan suyu emer ve tekrar tekrar uygulandıktan sonra tamamen kurutur. Aynı zamanda, cilt ile ayak arasında aşınan koruyucu bir katman olarak işlev görür.

Patates: Patatesleri dairesel dilimler halinde kesin. Dairesel dilimleri vurmanın olduğu bölgelerde tutun. Bir süre bekleyin. Daha sonrasında patates dilimlerini çıkarın. İşlemi düzenli olarak 2-3 kez izleyin. Patates, antiinflamatuar özelliklere sahiptir ve yaralar için mükemmeldir. Şişmeyi büyük oranda azaltır ve tahriş bölgelerinde soğutma etkisi gösterir. Bu nedenle alanı yatıştırır ve acıdan kurtulmaya yardımcı olur7.  

Vazelin: Vazelin ayakkabı izlerini veya yaraları anında tedavi etmek için en iyi evde çarelerden biridir. Yürümek veya durmak için rahatlama sağlar. İçinde iyileştirici ve yatıştırıcı özellikler vardır. Cildi pürüzsüz hale getirir ve cildin pürüzlülüğünü ortadan kaldırır. Cilt ve ayakkabı tabakası arasındaki sürtünmeyi önler. Ayakkabının kullanımına bağlı olarak defalarca kullanabilirsiniz8.  

Limon: Limon ayakkabı vurmalarını tedavi etmede yardımcı olan antiseptik özelliklere sahiptir. Sadece bununla kalmaz aynı zamanda limonun kullanılması sorunun neden olduğu aşırı kaşıntıyı azaltmaya da çok yardımcı olur. İhtiyacınız olan tek şey etkilenen bölgenin üzerine biraz taze limon suyu uygulamak ve kuruyana kadar bırakmaktır. Ilık suyla durulayın ve rahatlamayı sağlamak için bu tedaviyi haftada iki kez tekrarlayın9.  

Epsom tuzu: Epsom tuzu ayakkabı saldırılarıyla uğraşmak için gerçekten güvenilir bir tedavidir. Epsom tuzu antiinflamatuar ve rahatsızlığı gidermek için belirtileri en aza indirir. Sadece bu değil, kabarcıklarda da son derece etkili bir şekilde yardımcıdır. Faydaları elde etmek için etkilenen yerlerin çevresinde ayaklarınızın üzerine biraz Epsom tuz macunu kullanın.

Zerdeçal: Zerdeçal antiseptik olmasının yanı sıra iyileştirici özelliklere sahip olması ayakkabı vurmalarıyla uğraşırken çok değerlidir. Antiinflamatuar özelliği, rahatsızlığın yanı sıra şişmeyi azaltır ayrıca, kapsamlı bir rahatlama sağlamak için yara boyutunu azaltmaya yardımcı olur. Rahatlamayı sağlamak için etkilenen yerlerin çevresine zerdeçal tozunun yapıştırın10.

Susam yağı: Susam yağı, bir ayakkabı vurmasını önlemek ve hafifletmek için kullanabileceğiniz bir başka doğal yağlayıcıdır. Bir çorba kaşığı susam yağını 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ile ısıtın ve etkilenen alanlara ya da bu sokmalara oldukça duyarlı alanlara nazikçe uygulayın. Zerdeçal tozu iltihabı kolaylaştırır ve enfeksiyon riskini azaltırken, susam yağı çabuk iyileşmesini teşvik etmek için cildi nemlendirir11.


Ayakkabı Vurmasını Önlemek İçin Tavsiyeler

  • Malzeme kalitesi, ayakkabı ağırlığı ve ayakkabı kenarları gibi ayakkabıları özelliklerine satın alırken yakından bakın.
  • Ayakkabı vurmalarını önlemek için her zaman kaliteli çoraplar kullanmaya özen gösterin.
  • Yeni bir çift ayakkabı giymeden önce ayağınıza biraz vazelin uygulayın.
  • Ayakkabılarınızı yumuşatmak için üç gece üst üste zeytinyağı, hindistancevizi yağı veya hint yağı uygulayın.
  • Satın almadan önce ayakkabı denemek gereklidir. Ayakkabıyı giyin ve konfor seviyesini kontrol etmek için birkaç dakika yürüyün.
  • Çok sıkı ve çok gevşek ayakkabı almayın.  
KAYNAKLAR

1- Kenneth P. Clark, et al. (2014). Foot speed, foot-strike and footwear: linking gait mechanics and running ground reaction forces  https://jeb.biologists.org/content/217/12/2037.short 

2- Amerika Birleşik Devletler Ordusu Medikal Departmanı. https://apps.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a570110.pdf#page=28 

3-  John D. Wilson, et al. (2013). The Effect of Foot Strike Pattern on Achilles Tendon Load During Running https://link.springer.com/article/10.1007/s10439-013-0819-1 

4-  Pedro A. L. Roman, et al. (2017). Foot strike pattern in children during shod-unshod running https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0966636217308329 

5-  Daniel E. Lieberman, et al. (2010). Foot strike patterns and collision forces in habitually barefoot versus shod runners https://www.nature.com/articles/nature08723?ref=nf 

6- Amerika Birleşik Devletler Ordusu Medikal Departmanı.  https://apps.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a570110.pdf#page=28 

7- Mark E. Kasmer, et al. Foot-Strike Pattern and Performance in a Marathon  https://journals.humankinetics.com/view/journals/ijspp/8/3/article-p286.xml 

8-  Michael L. Bertelsen, et al. (2013). Footstrike patterns among novice runners wearing a conventional, neutral running shoe https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0966636212004481 

9-  Amerika Birleşik Devletler Ordusu Medikal Departmanı. https://apps.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a570110.pdf#page=28 

10- Adam Daoud, et al. Foot Strike and Injury Rates in Endurance Runners: A Retrospective Study https://journals.lww.com/acsm-msse/Fulltext/2012/07000/Foot_Strike_and_Injury_Rates_in_Endurance_Runners_.17.aspx 

11- Kevin G. Hatala, et al. (2013). Variation in Foot Strike Patterns during Running among Habitually Barefoot Populations https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3541372/ 

Benzer Makaleler

Yorum Yapın