Acil.Net

Tanesinden Suyuna Güçlü Meyve Nar ve Faydaları

#

Yazan, Dyt. Betül Taş
Diyetisyen
20.07.2020 22:59 (Güncellendi 11.08.2020 23:50)

Sağlık GÜVENİLİR KAYNAK Uzman Kontrolü

Tanesinden Suyuna Güçlü Meyve Nar ve Faydaları

Güçlü antioksidan meyvelerinin başında gelen nar hem lezzetiyle hem de sağlığa olan faydalarıyla tüketilmesi önerilen bir besindir. Ülkemizde yetiştiriciliği olmasıyla birlikte Hindistan, Tunus, Mısır gibi Akdeniz ülkelerinde de yaygındır. Havaların soğumasıyla ortaya çıkmaya başlayan nar, mevsimine göre tüketildiğinde şifa kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. (1)

Araştırmalara konu olan narın faydaları incelendiğinde;


1. Zengin Besin İçeriğine Sahip Bir Meyvedir

Nar onlarca küçük kırmızı tanelerden oluşan tatlı bir lezzete sahiptir. Tanesi küçük fakat etkisi büyük olan nar, içeriğinde barındırdığı birçok vitamin ve minerallerle karşımıza çıkmaktadır. Aşağıda 100 gr narın bileşenleri verilmiştir (2);

Enerji61 kcal
Su79,43 g
Protein0,26 g
Azot0,04 g
Yağ 0,21 g
Karbonhidrat9,29 g


Güçlü bir antioksidan olan nar bu özelliğini hem meyvesinden hem de kabuğundan almaktadır. A,C, K ve bazı B grubu vitaminlerini içinde barındırır. Nar, lif açısından iyi bir kaynak olup çekirdeğindeki punisik asit insan sağlığı için önemli bir yere sahiptir.

100 gram nar yaklaşık 83 kaloridir.  Nar sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve folik asit açısından zengin olan nar mineraller açısından iyi bir kaynaktır.  

Nar meyvesinden kabuğuna kadar farmakolejik etkilere sahip; çekirdek, kabuk, nar suyu, yaprak, çiçek, ağaç kabuğu ve kök gibi bölümlerden oluşmaktadır.

Özet: Nar insan vücudu için son derece önemli vitamin ve minerallerden meydana gelmektedir. Ayrıca nar kalp sağlığını destekleyen folik asit, bağışıklık sistemini güçlendiren punisik asit içermektedir.


2. Sindirim Sistemini Destekleyicidir ve Bağışıklığın Korunmasında Yardımcıdır

Narın lifli bir yapıya sahip olması kabızlık gibi istenmeyen sağlık sorunlarını çözmede yardımcıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve gribal enfeksiyonlara karşı etkili bir meyvedir.

Nar suyu sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasına katkıda bulunmaktadır. Ayrıca narın mide ve bağırsakları temizleyici etkisi bulunmaktadır.

Özet: Beslenmede kullanılan lif sindirim sistemi problemi için oldukça önemlidir. Nar, bu problemleri çözmede etkili bir meyvedir. Ayrıca antioksidan özelliği bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.


3. Antikanser Özelliğiyle Hasarlı Hücrelerle Savaşan Bir Meyvedir

Nar meyvesi, özellikle erkeklerde görülen prostat kanserindeki hasarlı hücre artışını engellediği gözlenmektedir. Ayrıca nar çekirdeği yağının meme kanserini önleyici etkisi de bulunmaktadır. (3)

Ulusal Kanser Enstitüsü, nar suyunu prostat kanseri hastaları tarafından yaygın olarak tüketilen dokuz diyet takviyesinden biri olarak tavsiye etmektedir. (4)

Özet: Nar güçlü antioksidan bileşenlerden oluşmaktadır. Antioksidanlar hasarlı hücreleri onarmada oldukça etkilidir. Nar özellikle prostat kanseri hastalarına umut olmuştur.


4. Zengin Bir Antioksidan Kaynağıdır

Nar polifenol bakımından zengin bir meyvedir. Antioksidan olmasının yanı sıra antienflamatuar özeliğiyle sağlık içeren bir meyve olduğu bilinmektedir.

Nar kabuğu ve zarının yüksek antioksidan ve bakteri karşıtı oluşunu punikalajinlerden almaktadır. Nar C vitamini kaynağı ve bununla beraber güçlü bir antioksidan olması hastalıklara karşı koruyucu görev üstlenmesini sağlamaktadır. 

Nar yeşil çay gibi tanınmış antioksidanlarla karşılaştırıldığında, nar meyvesinin daha yüksek antioksidan içerdiği görülmüştür.

Özet: Nar bilinen birçok besinden daha yüksek antioksidan içermektedir. Gribal enfeksiyonlar, kolesterol ve kanser gibi birçok hastalığa iyi geldiği düşünülmektedir.


5. Cilt Dokusunun Korunmasında Etkilidir

Nar içeriğindeki E vitamini sayesinde yaşlanmayı geciktiren cilt dokusunu koruyan ve elastik görünümü desteleyen bileşenlerden oluşmaktadır.  Bunun yanı sıra araştırmalar narın, cilt kanserinde meydana gelen tümörü azaltıcı etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Narın meyvesi, kırmızımsı bir cilde ve beyaz bir zarın içine yerleştirilmiş tohumlardan oluşmaktadır. Ayrıca narın dişlerdeki bakterilerle savaştığından ağız gargarası olarak da kullanılmaktadır.

Özet: Cilt için en önemli vitaminlerin başında C ve E vitaminleri gelmektedir. Nar içeriğindeki zengin yapısıyla cilt dokusuna iyi gelmektedir. Ayrıca ağız sağlığı içinde etkilidir.


6. Kolesterol Üzerinde Olumlu Etkiye Sahiptir

Nar hiperlipemili tip 2 diyabetlilerle yapılan bir çalışmada özellikle nar suyunun kolesterol metabolizmasında rol oynayan enzimlere yararlı etki gösterdiği görülmüştür. Aynı zamanda LDL kolesterol düzeylerinde anlamlı azalmalar olduğu belirtilmiştir.(5)

Özet: Nar suyu içilmesi oldukça keyifli bir içecektir. Nar suyunda bulunan antosiyanin gibi maddeler LDL kolestrol seviyelerini olumlu yönde etkilemektedir.


 Narın Suyunu Tüketmek Faydalı Mıdır?

Nar suyu insan vücudu için yararı olduğu düşünülen sitrik asit, askorbik asit, ellagik asit, malik asit ve minarelleri içermektedir. Ayrıca nar suyu fruktoz, sakaroz ve glikoz kaynağıdır. Nar suyu kendi içinde faydaları oldukça yüksek olsa da sıkılan narın posasını kaybettiğini ve glisemik indeksinin de yüksek olduğu unutulmamalıdır.

  • Prostat kanserini önleyici etkiye sahiptir;

Nar suyunun içinde önemli bileşenler prostat kanser hücrelerinin yayılmasını önleyici etkiye sahiptir. Yapılan bir başka araştırmada güçlü bir antioksidan olan narın meme kanseri üzerinde olumlu etkileri gözlenmiştir.  Bu nedenle nar antikanser özelliği taşımaktadır.(6)


  • Kolestreolü düşürüvü ve damar sertliğini önleyici bir meyvedir ;

Narın içeriğinde bulunan bazı besin öğeleri kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. Ayrıca kalp sağlığını korur ve antikarser özelliğiyle de kansere karşı koruyucu etki gösterir.

Nar suyu içeriğindeki polifenol, punicalagin ve ellagitanen gibi maddelerin kan damarları hasarını azalttığı ve bu şekilde damar sertliğini engellediği düşünülmektedir. (7)

  • Bağışıklık sistemine iyi gelen en iyi meyvelerden biridir;

Nar lifli bir yapıya sahiptir. Ayrıca C, A vitamini ve niasin içermektedir. Böylece nar kış aylarında bağışıklık sistemini de güçlendirdiği için gribe karşı son derece koruyucu bir meyvedir.

Nar suyu buzdolabı sıcaklığında mikrobiyal bozulmalara karşı oldukça dirençli bir yapıya sahiptir. Bu durumun nedeninin polifenollerden kaynaklandığı düşünülmektedir.


Nar Ekşisi Tercih Edilmeli Midir?

Özellikle salataların vazgeçilmezi olan nar ekşisi, tıpkı narın diğer ürünleri gibi faydalı bir sos olarak karşımıza çıkmaktadır. Nar ekşisi, suyu çıkarılan nar suyunun açıkta veya vakum altında koyulaştırılması ile elde edilmektedir. Genelde gıdalara çeşni olarak lezzet vermek amacıyla kullanılmaktadır.

Nar ekşisi sofralarıma lezzet vermenin dışında sağlığa yararlarıyla da dikkat çekmektedir. Nar ekşisi vücudu bağırsak parazitlerine karşı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca bu tip sosların iştah açıcı özelliği bulunmaktadır.

1 yemek kaşığı nar ekşisinde 30 kalori bulunmaktadır. Nar ekşisinin kullanım miktarına dikkat edilmesi ve önerilen soslarla dönüşümlü olarak kullanılması önerilmektedir. Ayrıca nar ekşisi alırken içerisine konulan tatlandırıcı gibi yapay maddeler bulundurmayan doğal ürünleri tercih etmeye özen gösterilmelidir.


Nar Kabuğu Narın Kendisi Kadar Sağlıklı Mı?

Nar eski çağlardan beri insanların tedavi amaçlı kullandığı bir meyvedir. Narın kabuğundan çekirdeğine kadar insan sağlığı için oldukça önemli bir yeri olduğu bilinmektedir. Tablododa görüldüğü gibi nar antitümör özelliği gösteren birçok maddeden meydana gelmiştir. 

Ülkemiz nar üreticiliğinde önemli bir yere sahiptir. Mevsimine göre uygun şartlarda yetiştirilmiş narı günlük beslenme miktarını aşmadan beslenmeye ek tüketmede fayda vardır. Nar flavonoidler ve fenolik asitlerden zengin bir biyoaktif bileşik kaynağı olduklarından tanesi dışındaki diğer kısımlarından yararlanmak mümkündür. 

Birçok araştırma, narın yani kabuklu ürünlerin ve tohumlarının, endüstriyel, tıbbi ve kozmetik gibi ürünlerde işlenebilir olduğunu göstermiştir. Narın meyve kabuğu ekstresi güçlü bir antimikrobiyal etkiye sahiptir.

 

Nar Çekirdeğindeki Sağlık

Meyveler içeriğinde, insan sağlığı için oldukça önemli olan çeşitli vitamin ve mineralleri barındıran katmanlardan oluşmaktadır. Nar bu meyvelere en güzel örneklerden biridir. Narın içerisinde yer alan çekirdek kısmı meyveyi sağlıklı kılan bir diğer bölümüdür.

Nar çekirdeğindeki posa, bağırsak düzenleyici etkiye sahiptir. Bu yüzden narı çekirdeğiyle beraber tüketmekte fayda vardır.

Nar çekirdeği yağının sağlık üzerinde etkileri araştırıldığında, hayvan deneylerinde kolon kanseri ve damar sertliği riskini azalttığı yönündedir. (8)


Nar Sirkesi Nasıl Yapılır?

Narın faydasından yararlanmak ve sağlıklı tarifleri merak edenler için nar sirkesi tarifinin malzemeleri; 

  • 2 Adet büyük nar
  • 1 litre su
  • 1 çay bardağı beyaz üzüm sirkesi
  • 1 çay kaşığı iri tuz

Hazırlanışı : Narlar ayıklanıp birkaç dakika yoğurulduktan sonra kavanozun içine doldurulur. Tuz suda eritildikten sonra sirkede ilave edilir. Kavanozun ağzı tülbentle kapatılarak karanlık bir ortamda bekletilir. Her gün tahta kaşık yardımıyla karıştırılarak yaklaşık 15-20 gün bekletilir.


Sonuç

Her çeşit ürünün yetiştirildiği ülkemizde sağlıklı beslenmek adına renk renk ve ya farklı çeşit meyveler tüketilmelidir. Meyveler taze olarak satın alınmalı ve uygun saklama koşuluyla bekletilmelidir.

Araştırmalar gösteriyor ki nar dışa içe bütünüyle insan sağlığı üzerinde olumlu etkiler bırakmaktadır. Narı posasıyla ve içindeki çekirdeğiyle tüketmek çok daha faydalı olacaktır. Fazla kaloriyi önlemek adına nar gereğinden fazla tüketilmemelidir. 

UYARI: Burada yer alan bilgiler sağlıklı bireyler içindir. Tek tip tüketim önerilmemektedir. İçerikte yer alan bilgiler özel durumlarda veya hastalıklarda farklılık gösterebilir. En doğru bilgi için hekiminize ve diyetisyeninize danışın.

KAYNAKLAR

1. Ercişli S, Gadze J, Agar G, Yıldırım N, Hizarcı Y. Türkiye'de Çoruh Vadisi'nden yabani nar (Punica granatum) genotipleri arasında genetik ilişkiler. Genet Mol Res 2011; 10: 459-64.

http://www.funpecrp.com.br/gmr/year2011/vol10-1/pdf/gmr1155.pdf

2. Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı Ulusal Gıda Kompozisyon Veri Tabanı http://www.turkomp.gov.tr/

3. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri Arama veritabanı

Potent health effects of pomegranate Aida Zarfeshany, Sedigheh Asgary, and Shaghayegh Haghjoo Javanmard

4. National Cancer Institute

 https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/cam/patient/prostate-supplements-pdq

5. Pomegranate for Prevention and Treatment of Cancer: An Update

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28125044/

6. Pomegranate and Its Components as Alternative Treatment for Prostate Cancer  Lei Wang and Manuela Martins-Green

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4200766/

7. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri Arama veritabanı http://www.turkailehekderg.org/wp-content/uploads/2014/06/c14-s03-06.pdf

8. NAR: BİLEŞİMİ ve İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Canan Ece TAMER Sayfa:9 http://static.dergipark.org.tr/article-download/imported/5000063873/5000059814.pdf?

Benzer Makaleler

Çilek Mucizesi
18.05.2020 00:37 devamını oku

Yorum Yapın