Acil.Net

B6 Vitamini İçeren Yiyecekler

#

Yazan, Dyt. Betül Taş
Diyetisyen
11.08.2020 23:05 (Güncellendi 19.08.2020 22:46)

Sağlık GÜVENİLİR KAYNAK Uzman Kontrolü

B6 Vitamini İçeren Yiyecekler

Besin öğelerinden biri olan vitaminler sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için gerekli olan elzem kaynaklardır. Vitaminler gibi besin öğeleri günlük beslenmede yer verdiğimiz besin kaynaklarından elde edilmektedir. Bu yüzde sağlıklı ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Çünkü bu kaynakların eksikliğinde veya fazla alımında vücutta beklenmedik sorunlara yol açabilmektedir. B6 vitamini de günlük beslenmeyle ihtiyacını karşılayabildiğimiz önemli besin öğelerinden bir tanesidir. (1)

B6 vitamini bitkisel ve hayvansal kaynaklarda farklı şekilde bulunmaktadır. Bitkisel kaynaklarda piridoksin olarak bulunurken hayvansal kaynaklarda pridoksamin ve pridoksal olarak bulunmaktadır. B6 vitamini koenzim olarak görev yapmaktadır. Aminoasit ve protein metaobolizması gibi kimyasal reaksiyonlarda görev almaktadır. Özellikle protein yönünden zengin kırmızı et, tavuk, yumurta ve yağlı tohumlar en iyi kaynakları arasındadır. Aşağıda B6 vitamini içeren farklı besinlerin değerleri verilmiştir. 


1. Et

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre piliç etinin 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(2)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

B-6 vitamini, toplam

mg

0,530

0,530

0,530


Et çeşitlerinin en sevilen kaynaklarından biri olan tavuk pişirme koşullarına dikkat edildiğinde önemli besin öğelerini vücuda almayı sağlamaktadır. İyi bir protein kaynağı olan tavuk; potasyum, fosfor, demir ve çinko gibi mineralleri içerirken B grubu vitaminlerinden de zengin bir besindir.

B6 vitamini sinir sistemini ve hormonların düzenli çalışmasında rol almaktadır. Antikor oluşmasında rol alarak vücudun savunma sistemine katkıda bulunmaktadır. 


2. Peynir

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre tulum peynirinin 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(2)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

B-6 vitamini, toplam

mg

0,207

0,207

0,207


Beyaz peynir günlük beslenmede oldukça sevilen yüksek protein içerikli besinlerdendir. Zengin kalsiyum kaynağı olan peynir A, C, D, E, K vitaminlerini içeriğinde barındırmaktadır. Sofraların olmazsa olmazı peynir, sağlığımız için oldukça önemli olan B6 ve B12 vitaminleri yönünden iyi birer kaynaktır. 

B6 vitamini besinlerle yeterince karşılanamadığında birtakım sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu sorunların başında görme problemleri, kramplar, bağ ağrısı ve migren gibi sıkıntılı istenmeyen sorunlar yaşatabilmektedir.


3. Balık

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre kefal balığının 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(2)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

B-6 vitamini, toplam

mg

0,519

0,318

0,903


Balık uzmanlardan tarafından haftada en az iki kere tüketilmesi önerilen, vücudumuz için oldukça önemli yağlar içeren besinlerdir. Tiamin, riboflavin veya niasin gibi B grubu vitaminlerinden zengindir. Tabloda görüldüğü üzere balık önemli bir B6 vitaminini kaynağıdır.

Bu vitamin aminoasit ve protein yıkımında veya yapımında görev alırken aynı zamanda yağ ve protein metabolizmasında da görev almaktadır. Ayrıca vücutta sodyum ve potasyum dengesini sağlamaktadır. 


4. Sarımsak

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre sarımsağın 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(2)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

B-6 vitamini, toplam

mg

1,146

0,528

1,542


Yemeklerin ve sosların lezzetini açığa çıkarmada en önemli besinlerden biri olan sarımsak zengin içeriğiyle hem damak tadına hem de sağlığa hitap etmektedir. Kalsiyum, selenyum ve sülfür minerallerinin yanı sıra A, E, C ve B grubu vitaminleri içermektedir.

Sarımsağın da içinde bulundurduğu B6 vitamini deri sağlığı için oldukça önemlidir. Vücutta oluşan kas spazmlarını, krampları ve uyuşmaları azaltıcı etkiye sahiptir.


5. Antep Fıstığı

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre Antep fıstığının 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(2)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

B-6 vitamini, toplam

mg

1,613

1,517

1,670


Antep fıstığı lezzetli tadıyla tatlılarda, yemeklerde ve gün içinde atıştırmalık olarak ara öğünlerde tüketilen besinlerdendir. Zengin lifli yapısı protein ve yağ içeriğine sahip bu lezzetli besin potasyum, fosfor gibi minerallerden ayrıca A ve B grubu vitaminlerden de oldukça zengindir. Antep fıstığının içinde bulundurduğu B6 vitamini eksikliğinde vücutta bazı belirtiler meydana gelmektedir. Deri döküntüsü, anemi, kas güçsüzlüğü, sinirli olma, vücudun su tutması ve uykusuzluk örnek verilebilir.


6. Mercimek

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre kırmızı mercimeğin 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(2)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

B-6 vitamini, toplam

mg

0,579

0,579

0,579


Kuru baklagiller zengin lifli yapıları ve düşük glisemik indeksli oluşuyla günlük beslenmede önemli bir yer tutmaktadır. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin baş kahramanlarından olan kuru baklagiller A, B ve D vitaminlerden zengin fosfor, demir, kalsiyum gibi mineralleri de içeriğinde bulundurmaktadır. Mercimeğin içinde bulundurduğu B6 vitamini, B12 vitaminin emilimini sağlamaktır. Ayrıca kan yapında görevli olan bu vitamin sinir sisteminin ve hormonların düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.


7. Muz

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre muzun 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(2)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

B-6 vitamini, toplam

mg

0,349

0,310

0,373


Genellikle Akdeniz bölgesinde üretimini görebileceğimiz muz, tropikal meyvelerden en çok sevilen besinler arasındadır. Bol lifli yapısı ve besleyici özelliğiyle gün içinde tok tutan bir besin kaynağıdır. Muzda C ve B vitamini, folik asit, potasyum gibi mineralleri bulabileceğimiz bir meyvedir. İçeriğinde bir miktar B6 vitamini bulundurmaktadır. B6 vitamini bilişsel gelişimi desteklemektedir. Ayrıca beyin ve sinir sisteminin korunmasına yardımcı olmaktadır.


8. Ispanak

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre ıspanağın 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(2)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

B-6 vitamini, toplam

mg

0,249

0,177

0,302


Ispanak zengin vitamin ve minerallerden oluşan zengin bir bitkidir. Çeşitli hastalıklara karşı koruyucu görev alan ıspanak metabolizmayı hızlandırıcı etkiye de sahiptir. Ispanağın içinde bulundurduğu B6 vitamini, kanda bulunan homosistein seviyelerini normal değerde ilerlemesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca B6 vitamini bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlayan vitaminlerdendir.


9. Ceviz

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre cevizin 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(2)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

B-6 vitamini, toplam

mg

0,549

0,488

0,636


Ceviz; içeriğindeki sağlıklı yağlar, vitamin ve minerallerle sevilen kuruyemişlerin başında gelmektedir. İçeriğinde sodyum, potasyum, demir ve kalsiyum gibi minerallerle B grubu vitaminleri ve omega-3 yağ asitlerini içermektedir. 

B6 vitaminini içeren ceviz, gün içinde önemli besin öğelerini vücudumuza almamızı sağlamaktadır. B6 vitamini kalp ve damar hastalıkları riskini azaltırken depresyon gibi ruhsal problemlerin daha hızlı iyileşmesini sağlayabilmektedir.


10. İncir

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre incirin 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(2)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

B-6 vitamini, toplam

mg

0,174

0,031

0,488


Sevilen meyvelerin başında gelen incir sağlığa olan faydalarıyla da tüketilmesi gereken meyvelerdendir. A, B ve C vitaminlerinin yanı sıra demir, magnezyum ve fosfor gibi mineralleri de barındırmaktadır.

B6 vitaminini gün içinde almamızı sağlayan meyvelerdendir. B6 vitamini vücudun istediği bazı enzimlerin doğru bir şekilde salgılanmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesi için oldukça önemlidir.


Günde Ne Kadar Alınmalı?

Besin öğelerinin günlük alımı cinsiyet, yaş ve içinde bulunan sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. B6 vitaminin 9-18 yaş arası günlük alımı 60-80 mg arasındayken yetişkinlerde bu değer 100 mg kadar çıkabilmektedir. Hamilikte ve gebelikte annenin ihtiyacına göre hekimin belirleyeceği sonuçta değerler değişiklik gösterebilmektedir.


UYARI: Burada yer alan bilgiler sağlıklı bireyler içindir. Tek tip tüketim önerilmemektedir. İçerikte yer alan bilgiler özel durumlarda veya hastalıklarda farklılık gösterebilir. En doğru bilgi için hekiminize ve diyetisyeninize danışın.

Benzer Makaleler

Yorum Yapın