Acil.Net

C Vitamini İçeren Yiyecekler

#

Yazan, Dyt. Betül Taş
Diyetisyen
11.08.2020 21:50 (Güncellendi 24.08.2020 22:51)

Sağlık GÜVENİLİR KAYNAK Uzman Kontrolü

C Vitamini İçeren Yiyecekler

Vitaminler günlük beslenmemizde tüketmemiz gereken önemli bileşenlerdir. Çeşitli gıdalar beslenmeye eklenerek günlük vitamin ihtiyacı karşılanabilmektedir. C vitamini de günlük tüketilmesi gereken önemli vitaminlerden biridir. Vücudumuzda depolanamayan C vitamini kemiklerde, ciltte ve birçok hastalığın engellenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu vitamini karşılamak adına günlük beslenmede sebze ve meyvelere yer vermek gerekmektedir. Aşağıda çeşitli gıdaların C vitamini değerleri verilmiştir:


1. Biber

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre biber 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(3)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

C vitamini

mg

150,7

139,0

170,2


Salatalarda ve yemeklerde tercih edilen biber, hem lezzeti hem de sağlığa olan yararıyla tüketilmesi önerilen besinlerdendir. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve düşük kaloriye sahip olan bu sebze çiğ haliyle de kolaylıkla tüketilebilmektedir. 

Biber, C vitamini içeren önemli besin kaynaklarından biridir. C vitamini vücudumuzun savunma mekanizmasının güçlenmesini sağlamaktadır. Kötü kolesterol ve kalp hastalıklarına karşı kalkan görevi üstlenmektedir.


2. Maydanoz

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre maydanozun 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(3)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

C vitamini

mg

188,9

161,5

203,1


Maydanoz salatalar, hamurlu tatlılar ve çeşitli yemeklerde kullanılan sağlık dolu bir bitkidir. Bu bitki özellikle antioksidan içeriğiyle hastalıklı hücrelerin çoğalmasını engeller ve yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. 

Maydanoz, iyi bir C vitamini ve karotenoid kaynağıdır. Bu maddeler antioksidan özelliği taşımaktadır. Maydanozdaki antioksidanlar kanserli hücrelerle savaşarak çoğalmasını engellemeye yardımcı olmaktadır. 


3. Çilek

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre çileğin 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(3)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

C vitamini

mg

75,5

65,3

83,8


Yazın en sevilen meyvelerden biri olan çilek, hem lezzetiyle hem de zengin içeriğiyle sağlıklı besinlerden biridir. Antioksidan içeriğine sahip olan çilek bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve hastalıklara karşı koruyucu etki göstermektedir. 

Günlük C vitamini ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olan bu meyve B grubu vitaminleri, E ve K vitaminlerini de içermektedir. Ayrıca folat, kalsiyum, demir ve magnezyum gibi önemli minerallerden oluşmaktadır. Porsiyon miktarına dikkat edilerek tüketilmesinde fayda vardır.


4. Portakal

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre portakalın 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(3)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

C vitamini

mg

45,3

40,8

55,7


Kış meyveleri deyince akla ilk gelen besinlerden biri olan portakal içerisindeki C vitamini sayesinde hastalıklara karşı koruyucu özellik göstermektedir. Özellikle soğuk havalarda ihtiyaç duyulan bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. C vitamini kaynakları demir emilimini artırmaktadır. Özellikle bitki kaynaklarından elde edilen demirin daha kolay emilmesinde rol oynamaktadır.


5. Karnabahar

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre karnabaharın 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(3)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

C vitamini

mg

45,3

42,7

51,8


Kışın raflarda yerini almaya başlayan karnabahar düşük kalorisiyle de tercih edilen besinler arasında yer almaktadır. Lifli yapısı tokluk süresini uzatmaktadır. Bir porsiyonu günlük alınması gereken C vitamininin büyük bir kısmını karşılamaktadır. Ayrıca vücudu sağlıklı kılan fitokimyasallardan oluşmuştur. 


6. Brokoli

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre brokolinin 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(3)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

C vitamini

mg

107,6

90,8

122,6


Potasyum, selenyum, magnezyum ve kükürt gibi minerallerden oluşan brokoli düşük kalorisiyle de diyette tercih edilen besinlerdendir. Mineral içeriğinin yanı sıra bol lif ve önemli vitaminleri de içinde barındırmaktadır. Sindirim sistemi sağlığı için önemli olan brokoli ayrıca iyi bir C vitamini kaynağıdır.


7. Roka

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre rokanın 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(3)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

C vitamini

mg

109,4

73,1

134,5


Salataların sevilen malzemelerinden biri olan roka, düşük kaloriye sahip oldukça sağlıklı bir bitkidir. Kalsiyum açısından oldukça zengin olan besin A, C, K vitaminlerini içeren koyu yeşil yapraklı bitkiler arasında yer almaktadır.

C vitamini kaynaklarından biri olan roka sadece salatalarda değil pizzalarda veya çorbalarda da kendini göstermektedir. Besinlerden alınan C vitamini kollajen proteinin yapısında görev almaktadır. Bu yeteneği sayesinde yaraları iyileştirmede etkilidir.


8. Kivi

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre kivinin 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(3)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

C vitamini

mg

60,1

42,8

70,8


Kivi mayhoş tadıyla kışın sevilen meyveleri arasında yer almaktadır. Havaların soğumasıyla başlayan kış hastalıklarını engellemek adına bol miktarda vitamin ve mineral içermektedir. 

A ve C vitamininden zengin olan kivi birçok hastalığa karşı kalkan görevi üstlenir. Ayrıca bağışıklık sisteminin doğru bir şekilde çalışmasını sağlayan hücrelerin, işlevlerini sağlıklı bir şekilde yürütmesini sağlamaktadır.


9. Limon

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre limonun 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(3)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

C vitamini

mg

44,1

35,6

66,8


C vitamini deyince ilk akla gelen besinlerden biri de limondur. Yazın serinliğinden, kışın hastalıklara karşı korumasından yararlanılmaktadır. C vitamini kalp-damar hastalıklarına iyi geldiği gibi diş eti sağlığının korunmasında da etkilidir. Birçok yararının yanı sıra cilt sağlığını koruyan ve parlaklık kazandıran etkiye sahiptir. 


10. Turp

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre turpun 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(3)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

C vitamini

mg

19,2

16,1

23,6


‘’Turp gibi olmak‘’ deyimini haklı çıkaran içeriğe sahip olan bu besin, zengin vitamin ve mineral içeriğiyle bilinmektedir. Grip, öksürük veya nezle gibi kış hastalıklarından korunmaya yardımcıdır. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirecek A, C, E vitaminlerine sahiptir. Ayrıca potasyum, iyot, magnezyum ve kalsiyum gibi mineralleri barındırmaktadır. 


Günde Ne Kadar Alınmalı?

Vitaminler yeterli ve dengeli bir beslenmeyle günlük ihtiyaç duyulan miktarı karşılamaktadır. C vitamini yeteri kadar tüketilmediğinde cilt problemleri ve enfeksiyonlara karşı dirençsizlik gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Günlük beslenmenin dışında takviye ürünlerle vitamin ihtiyacı karşılanmak istenmektedir. Fakat bu vitaminin uzun süre gereğinden fazla tüketilmesi bir takım problemlere yol açabilmektedir. Takviye ürünler hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

Günlük vitamin ihtiyaçları yaş, cinsiyet ve kişinin içerisinde bulunduğu sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Ergenlik döneminde C vitaminin günlük alımı yaklaşık 65-75 mg arasındayken 19 yaşından büyükler için bu değer günlük 75-90 mg arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca gebelerde ve emziren annelerde bu değer artış gösterebilmektedir.


UYARI: Burada yer alan bilgiler sağlıklı bireyler içindir. Tek tip tüketim önerilmemektedir. İçerikte yer alan bilgiler özel durumlarda veya hastalıklarda farklılık gösterebilir. En doğru bilgi için hekiminize ve diyetisyeninize danışın.

Benzer Makaleler

Yorum Yapın