Acil.Net

Sihirli Bitki Ebegümeci

#

Yazan, Gamze Bozkurt
27.04.2020 16:08 (Güncellendi 16.05.2020 05:09)

Sağlık GÜVENİLİR KAYNAK

Sihirli Bitki Ebegümeci

Bilimsel adı ile Malva Sylvestris olan bu bitki ülkemizde ebegümeci olarak bilinmektedir. Mor çiçeğe sahip bitki daha çok batı Avrupa’ya özgüdür ancak Akdeniz ve kuzey Afrika’nın bazı bölgelerinde de yetişmektedir. Çiçekleri yaz aylarında hasat edilir ve daha sonra kullanılmak üzere kurutulur. 

Bu eşsiz bitkinin çiçekleri ve yaprakları tıbbi amaçla kullanılmaktadır. Yaprakları çay olarak demlenebilir, tohumları yenilebilir ve birçok hastalığı iyileştirmek amacıyla kullanılabilir.  

İsmiyle olduğu kadar sağlık alanındaki faydalarıyla da dikkatleri çeken bu bitki alternatif tıpta sıklıkla kullanılır. Ebegümeci, özellikle kronikleşmiş boğaz ve bademcik iltihaplanmaları için çok faydalı, şifalı bir bitkidir ve gerçek bir protein ve C-vitamini deposudur. Kalsiyum ve fosfor bakımından zengindir. İçerdiği maddeler ağız ve diş sağlığı için ideal koruyucudur. (1)

Bu şifalı bitki ile hazırlanan ebegümeci gargarası ağızdaki bakterilere karşı da güçlü bir pro-oxidant özelliğe sahiptir. Bu şekilde haftada birkaç defa yapacağınız ağız gargarası, sizi faranjit, bademcik iltihaplanması (tonsilitis) ve sağlıksız diş etlerinin oluşumuna karşı koruyacaktır. (2)Ayrıca Ebegümeci yaprakları oldukça fazla miktarda demir, çinko ve çoğu vitamini içinde barındırdığından hamile kadınlar veya yeni anneler için oldukça faydalıdır. (2)

 

1. Ebegümecinin Sahip Olduğu Besin Değerleri

100 gram ebegümecinin besin değeri: (3)

Enerji49 kcal
Su84.94 g
Protein2.01 g
Yağ0.57 g
Karbonhidrat6.60 g
Lif2.95 g
Kalsiyum267 mg
Potasyum605 mg
C Vitamini44.9 mg


2. Ağrı Kesici Özelliklere Sahiptir

Ebegümecinin özellikle lokal uygulamalarda ağrı kesici olarak kullanılması oldukça yaygındır. Ebegümecinin iltihap karşıtı bileşenleri çeşitli cilt problemlerinin tedavisinde etkilidir. (4)

Hava koşullarından etkilenen kuru, tahriş olmuş bir ciltten mustaripseniz ebegümeci yapraklarını cildinize bir lapa şeklinde uygulayarak cildinizi yumuşatmış ve doğal olarak nemlendirmiş olursunuz. Kızarıklık, şişme ve karıncalanmayı yatıştırmak için Ebegümeci özü çayını doğrudan tahriş olan bölgeye pamuk yardımıyla uyguladığınızda ciltteki tahribatın hızlıca iyileştiğini deneyimleyebilirsiniz. (4)

Yapraklarındaki kimyasallar ve zengin vitamin içeriği iyileşmeyi hızlandırmakla kalmaz aynı zamanda bölgeye belirli analjezik özellikler sunarak ağrıyı ve acıyı azaltır. Ebegümecinin bu aneljezik (ağrı kesici) yeteneği vücutta hem dahili hem de harici olarak birçok yönden kullanılır. Bu mucizevi bitki yüz maskelerinde veya lokal baş ağrısı ilaçları için yaygın bir hammaddedir. (4)

Özet: Ebegümecinin ağrıya, acıya ve ciltteki tahribata (ısırık, tahriş, yanık vs) bölgesel olarak kullanılması oldukça yaygındır. Ağrı kesici yeteneği ve yapraklarında barındırdığı zengin vitaminler sayesinde hem acıyı azaltır hem de iyileşmeyi hızlandırıp tahribatı yok eder. 


3. Bağışıklık Sisteminin Korunmasına Yardımcı Olur

İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana sağlık alanında kullanılan bu mucizevi bitki, vücudun bakteriyel enfeksiyonlardan ve diğer yabancı virüslerden etkilenmesini önleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir.   (5)

İçeriğinde barındırdığı A, B, C, E vitaminleri; inulin, müsilaj, fenoller, flavonoidler, esansiyel yağ asitleri, lif, kalsiyum, magnezyum, çinko, selenyum, potasyum sayesinde bağışıklık sisteminin en güçlü silahlarındandır. (5)Aynı etki ebegümecinin yapraklarını, tohumlarını ve takviye gıdalarını tüketerek de elde edilebilir. (5)

Özet: Ebegümecinin yaşamın ilk yıllarından bu yana insan vücudunu zararlı virüslerden ve bakterilerden koruyarak bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. 


4. İltihap Önleyici Etkileri Vardır

Cildinizde herhangi bir böcek ısırığı, morluk, güneş yanığı veya döküntü mevcutsa ebegümecinden yapılmış bir jel veya lapa, iltihaplanmayı ve şişmeyi azaltmak için çok etkilidir ve aynı zamanda daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur. (6)

Ebegümecinin uçucu yağı veya yutulan çeşitleri de eklemlere ve ağrılara çok faydalıdır. İtalya’da bu bitki, iltihaplanmayı önlemek ve boğaz ağrısına yardımcı olmak için çayı yapılarak “gargara” şeklinde kullanılır. (6)

Özet: İltihap önleyici etkisiyle boğaz ağrısına, böcek ısırıklarına iyi gelir.


5. Solunum Hastalıklarının Giderilmesine Yardımcı Olur

Nefes darlığı veya solunum sıkıntısı yaşıyorsanız ebegümeci gibi muhteşem bir bitkiyi kullanmak harika bir fikirdir. 

Sadece solunum yollarını temizleyerek balgam söktürmekle kalmaz, aynı zamanda iltihabı önleyerek boğazı ve bezleri rahatlatır böylelikle iyileşmeyi hızlandırarak teşvik eder. (7)

Özet: Ebegümecinin solunum yolu sıkıntılarına karşı muhteşem bir koruma ve iyileştirme özelliği vardır. Bu mucizevi bitki hem solunum yolunu temizleyip balgam söktürür hem de iltihabı önleyerek üst solunum yollarını rahatlatır.


6. Vücudumuzda Yaşlanma Karşıtı Olarak Görev Görür

Kozmetik şirketleri sabun, makyaj ve cilt bakım ürünleri gibi çeşitli kozmetik ürünlerinde bazı bitki özlerini kullanır. Bunun nedeni ebegümecinin, cilt hücrelerine zarar veren ve kırışıklıklara neden olan serbest radikallerle savaşan bileşenler açısından zengin olmasıdır. 

Ek olarak A vitamini cilde parlak ve daha genç bir görünüm kazandırır. Saç bakımı için de etkilidir ve kırılgan saçları olan kişilerde kullanılması önerilir. Cilde nemlendirici esanslar veya infüzyonlar uygulamak cilt sağlığına büyük katkıda bulunabilir, elastikiyetini ve gücünü geri kazanır. (8)

Yaşlanmaktan endişe edenler ve cildinin kırışmasından yakınanlar, hammaddesi ebegümeci olan bir jel veya krem kullanarak günden güne daha genç gözüküp yaşlanma çizgilerinden de düzenli kullanım ile kurtulabilirler. (8)

Özet: Cildinin elastikiyetini kaybederek kırışmasından muzdarip olan kişiler ebegümeci ham maddeli krem ya da jellerden düzenli kullanabilirler.


7. Sindirim Sorunlarının Giderilmesine Yardımcı Olur

Düzenli çalışmayan bir sindirim sistemi ve tembel bağırsaklar çoğu insan için çok can sıkıcı olduğu kadar tehlikeli de olabilir. Bağırsağın atım işlemini hızlandıran maddelerden olan güçlü laksatifleri kullanmak vücut üzerinde çeşitli yan etkilere neden olabilir. Ebegümecinin tohumlarını ya da kurutulmuş yapraklarını demleyerek hafif bir müshil içecek oluşturabilirsiniz bu sayede bağırsaklarınızdaki gerginliği giderip hafifletebilirsiniz. Aynı zamanda bitki, küçük çocuklar için mükemmel bir müshildir. (9)

Özet: Ebegümecinin mucizevi faydalarından biri de bağırsaklarda ki gerginliği gidererek tıkanıklıkların açılmasına yardımcı olmasıdır. 


8. Uyku Problemlerinin Giderilmesine Yardımcı Olur

Çoğu insan kolayca uykuya dalamaz ve uykuya dalmak için mücadele verir. Ebegümeci bitki özünün, uykusuzluk, anksiyete ve stres ilaçlarıyla ve hatta diş hekimlerinin hastalarına verdiği anestezik ilaçlarla uyuştuğu gözlemlenmiştir. Bitkinin çeşitli bileşenleri sinir sistemini sakinleştirmeye, huzur ve rahatlama duygusunu teşvik etmeye yardımcı olur. (10)

Araştırmalar ayrıca, Valium'a benzer bir ilacın kullanımına kıyasla uyku bozukluklarının tedavisinde ebegümeci ekstratının daha etkin olduğunu göstermiştir. Ebegümecinin uçucu yağını yastığınıza veya giysinize damlatarak veya bir fincan rahatlatıcı ebegümeci çayı içerek zihninizi ve bedeninizi rahatlatıp dinlendirir ve kolayca uykuya dalarak kaliteli bir uykuya uyumuş olursunuz. (10)

Özet: Ebegümecinin içeriğinde barındırdığı bileşenleri sinir sistemini sakinleştirmeye, huzur ve rahatlama duygusunu teşvik etmeye yardımcı olur. 


9. Böbrek Taşları ve İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Tedavisinde Kullanılır 

Birçok kişi kızılcık suyunu alt karında idrara çıkamama, ağrılı idrar ve idrar sıklığı gibi sorunlarını azaltmak için bir araç olarak kullanır ancak bu ne yazık ki sorunun tek doğal çaresi değildir. 

Ebegümeci bitkisi, bu tür enfeksiyonların iyileşmesine yardımcı olan bir iltihap karşıtı bileşene sahip olduğu için bu tür sorunların tedavisinde mükemmel bir alternatiftir. Ebegümeci bu bağlamda böbreklerden atıkları temizlemeye yardımcı olan ve içindeki taşların gelişimini önleyen bir idrar söktürücüdür. (11) (12) (13) (14)

Özet: Ebegümeci iltihap karşıtı bileşene sahip olduğundan alt karında ağrı, idrara çıkamama, ağrılı idrar veya sık idrar gibi sorunlarda mükemmel bir alternatiftir. Böbreklerde ki atıkları temizleyerek taş oluşumunu önleyen bir idrar söktürücüdür.


Ebegümeci Çayı

Soğuk algınlığı için ebegümeci çayı: İki dilim zencefil, bir tatlı kaşığı ebegümeci yaprağı, bir çubuk tarçın, bir-iki yaprak adaçayı ve bir dilim limon, iki su bardağı kaynamış suyun içerisine eklenir ve 8 dakika kadar demlenir. Süzüldükten sonra sıcak olarak tüketilmesi gereken bu çay, göğsü yumuşatmada, öksürüğü kesmede ve soğuk algınlığının belirtilerini azaltmada yardımcıdır.

Portakallı ebegümeci çayı: Ebegümeci bitkisi, C vitamini bakımından zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve grip belirtileriyle baş etmek için portakalla güçlendirilmiş bir ebegümeci çayı faydalı olacaktır. Bunun için bir tatlı kaşığı kurutulmuş ebegümeci yaprağını bir su bardağı suya ilave edin, içerisine üç dilim portakal ya da bir tatlı kaşığı kurutulmuş portakal kabuğu ekleyin. 10 dakika boyunca demledikten sonra süzülerek tüketilebilir.

Taze ebegümeci çayı: Bir su bardağı kaynamış suya 3-4 yaprak taze ebegümeci ilave edilir ve ağzı kapalı olacak şekilde 8-10 dakika kadar demlenir. Dilerseniz tatlandırmak için içerisine karanfil taneleri ya da bir çay kaşığı bal ilave edebilirsiniz.


Ebegümeci Çorbası 

 • 1 büyük soğan
 • 1 büyük domates
 • 2 biber, farklı renklerde tercih edilebilir
 • ½ Kereviz 
 • 4 havuç
 • 3 büyük patates
 • 3 diş sarımsak
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı 
 • 6 bardak su
 • 1 yemek kaşığı soya sosu veya aynı miktarda tavuk suyu
 • 2 çay kaşığı tuz ve isteğe bağlı karabiber.
 • 2 büyük avuç ebegümeci yaprakları ve / veya kökleri

Yapılışı

Soğanı, domatesi, biberi, kerevizi, havucu ve patatesi küp küp doğrayın. Soğanları sote edin, soğanlar pembeleşmeye başladığında diğer sebzeleri ekleyin. Sarımsakları ince ince doğrayın; sotelenmiş sebzelerin üstüne ekleyin. Suyunu ve isteğinize göre baharat ekleyin; 15-20 dakika kaynatın. Ebegümecinin yapraklarını uzun uzun doğrayın eğer köklerini de kullanacaksanız, ince ince dilimleyin. Tencereye ekleyin ve 10 dakika daha pişirin. İsteğe bağlı olarak yanında yoğurtla servis edebilirsiniz.
 

Sonuç

İsmiyle olduğu kadar yararlarıyla da dikkat çeken ebegümeci, insanoğluna bahşedilmiş en değerli nimetlerden biridir. Avrupa’ya özgü olan bu mor çiçekli mucize Akdeniz ve Kuzey Afrika’nın bazı bölgelerinde de yetişir. 

Sağlık alanında ise kullanım alanları ve faydaları çeşitlidir. Ebegümecinin en bilinen faydalarından bazıları yara iyileşmesini hızlandırma, enfeksiyonlara karşı savaşma, enfeksiyon risklerini azaltma, iltihaplanmaya karşı koruma, yaşlanma belirtilerini azaltma, solunum düzensizliklerini iyileştirme, sindirim fonksiyonlarını düzenleme, uyku düzeni bozukluğunu giderme ve migren ağrısını yok etmedir. Ayrıca ebegümecinin sahip olduğu antiinflamatuar ( iltihaplanma karşıtı) bileşeni sayesinde idrara çıkamama, ağrılı idrar ve idrar sıklığı gibi sorunları azaltarak böbreklerden atıkları temizlemeye yardımcı olan idrar söktürücü özelliklere sahiptir.

 

UYARI: Burada yer alan bilgiler sağlıklı bireyler içindir. Tek tip tüketim önerilmemektedir. İçerikte yer alan bilgiler özel durumlarda veya hastalıklarda farklılık gösterebilir. En doğru bilgi için hekiminize ve diyetisyeninize danışınız.

KAYNAKLAR

1. T.L.ShaleW.A.StirkJ.van Staden. Etnofarmakoloji Dergisi-Malva parvifloranın farklı büyüme formlarının antibakteriyel ve anti-enflamatuar aktivitesindeki değişiklik ve anti-enflamatuar bileşiklerin sinerjisine dair kanıt. . sciensdirect. [Çevrimiçi] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874104004726.

2. Seyed Mehdi Razavi, Gholamreza Zarrini,Ghader Molavi, Ghader Ghasemi. ABD ulusal tıp kütüphanesi -İran'dan Tıbbi Bir Bitki olan Malva Sylvestris L.'nin Biyoaktivitesi. PMC. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3586856/.

3. ULUSAL GIDA KOMPOZİSYON VERİ TABANI. [Çevrimiçi] http://www.turkomp.gov.tr/food-ebegumeci-279.

4. João Cleverson Gasparetto Cleverson Antônio Ferreira Martins Sirlei Sayomi Hayashi Michel Fleith Otuky Roberto Pontarolo. eczane ve farmakoloji dergisi-Malva sylvestris L'nin etnobotanik ve bilimsel yönleri: bir bin yıllık bitkisel ilaç. . online kütüphane. [Çevrimiçi] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.2042-7158.2011.01383.x.

5. AmirManoochehrizade, VahidSamavati. Uluslararası Biyolojik Makromoleküller Dergisi-Malva sylvestris'ten polisakarit ekstraksiyonu ve antioksidan aktivitesi. sciencedirect. [Çevrimiçi] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S014181301300233X.

6. DellaLoggia, Filomen Conforti SilvioSosa Mariangel Marrelli Federic Menichini Giancarlo A.Statti DimitarUzunov AureliaTubaro FrancescoMenichini Roberto. Etnofarmakoloji Dergisi - Akdeniz diyet bitkilerinin in vivo antienflamatuar ve in vitro antioksidan aktiviteleri. sciencedirect. [Çevrimiçi] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S037887410700606X.

7. Ferreira, Yazar bağlantıları açık bindirme paneliLillian Barros Ana Maria Carvalho Isabel CFR. Gıda ve Kimyasal Toksikoloji-Yapraklar, çiçekler, olgunlaşmamış meyveler ve yapraklı çiçekli Malva sylvestris'in sapları : Nutrasötik potansiyel ve kompozisyonun karşılaştırmalı olarak incelenmesi. sciencedirect. [Çevrimiçi] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0278691510001614.

8. Talbourdet S, Sadick NS , Lazou K , Bonnet-Duquennoy M , Kurfurst R , Neveu M , Heusèle Cı , Andre P , Schnebert S , Draelos ZD , Perrier e . Dermatolojide ilaçlar dergisi: JDD-Yeni bir cilt yaşlanma karşıtı strateji olarak gen ekspresyonunun modülasyonu. pubMed. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17691207.

9. MC Loi., L. maxia., A.Maxia. Otlar, Baharatlar ve Şifalı Bitkiler Dergisi-Escolca ve Lotzorai Köyleri Arasında Etnobotanik Karşılaştırma (Sardunya, İtalya). tandfonline. [Çevrimiçi] https://doi.org/10.1300/J044v11n03_07.

10. Ali Rezaei, Mehrdad Pashazadeh, Ali Alizadeh, Jafar Mirzazadeh,Shahla Javanian. Çevre, Farmakoloji ve Yaşam Bilimleri Bülteni-Sedasyon, Anestezi Öncesi ve Anksiyete Etkilerinin İncelenmesi. bepls. [Çevrimiçi] http://bepls.com/sept_2013/5.pdf.

11. De La Torre A, Granero S, Mayayo E, Corbella J, Domingo JL. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri -Sıçanlarda yaşın vanadyum nefrotoksisitesi üzerine etkisi. PubMed. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10092059, .

12. Domingo, Yazar bağlaAntonio de la Torre Salvador Granero Emilio Mayayo birJacinto Corbella Jose L. Toksikoloji Mektupları-Sıçanlarda yaşın vanadyum nefrotoksisitesi üzerine etkisi. sciencedirect. [Çevrimiçi] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378427498003853.

13. Al-Bayati MA, Xie Y, Mohr FC, Margolin SB, Giri S N. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri -farelerde pirfenidonun vanadate bağlı böbrek fibrozuna etkisi. PubMed. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12147304.

14. Giri, Mohammed Ali Al-Bayati Yan Xie F.Charles Mohr Süleyman B. Margolin Shri N. Biyokimyasal Farmakoloji-Pirfenidonun sıçanlarda vanadate bağlı böbrek fibrozuna etkisi. sciencedirect. [Çevrimiçi] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0006295202012133?via%3Dihub.

Benzer Makaleler

Yorum Yapın