Acil.Net

Goji Berry'nin Faydaları

#

Yazan, Merve Görmez
17.05.2020 17:46 (Güncellendi 18.08.2020 20:59)

Sağlık GÜVENİLİR KAYNAK

Goji Berry'nin Faydaları

Goji berry Lycium barbarum olarak da bilinmektedir. Goji berry Asya'ya özgü bir meyvedir ve Asya'daki insanlar bu parlak renkli meyveyi 2.000 yıldan fazla bir süredir şifalı bitki ve gıda takviyesi olarak kullanmaktadır. İşte goji berrynin faydaları:


1. Besin Değerleri

100 gram kurumuş goji berrynin besin değerleri şunlardır: (10)

Kalori349 kcal
Protein14.3 g
Karbonhidrat77 g
Lif13 g
Su7.5 g2. Göz Sağlığını Destekler

Goji berrynin yaşa bağlı göz hastalıklarına karşı koruma sağladığı bilinmektedir.  Goji berry, özellikle zeaksantin gibi yüksek seviyelerde sağlıklı antioksidanlar içerdiğinden görmeye yardımcı olabilir.

Amerikan Optometri Akademisi Optometri ve Vizyon Bilimi dergisinde bildirilen bir çalışma, 90 gün boyunca goji berry suyu içen yaşlıların zeaksantin ve diğer antioksidan seviyelerinde önemli ölçüde artış olduğunu göstermektedir. (8)

Drug Design, Development and Therapy dergisinde yayınlanan ikinci bir çalışma, goji berrynin  retinayı görme kaybına yol açabilecek bir durum olan glokomdan sorumlu ganglion hücrelerinden koruduğunu göstermektedir. (6)

90 gün boyunca düzenli olarak goji berry suyu içmenin gözleri hipopigmentasyondan ve makulaya zarar verebilecek diğer oksidatif stres formlarından koruyabilen plazma zeaksantin konsantrasyonunu arttırdığı görülmüştür. (7)

Özet: Goji berry, özellikle zeaksantin gibi yüksek seviyelerde sağlıklı antioksidanlar içerdiğinden görmeye yardımcı olabilmektedir.


3. Kansere Karşı Korur

C vitamini, zeaksantin ve karotenoidler dâhil olmak üzere yüksek seviyelerdeki antioksidanlar, kanser hücreleri ile savaşmaktan sorumludur. Antioksidanlar tümör büyümesini yavaşlatır, iltihabı azaltır ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Drug Design, Development and Therapy dergisinde bildirilen fareler üzerinde yapılan araştırmalar, goji berrynin tümör büyümesini engelleyebileceğini ve kanser tedavilerinin etkisini artırabileceğini bulmuştur. (6)

Özet: Bazı araştırmalar, goji berrynin tümör büyümesini engelleyebileceğini ve kanser tedavilerinin etkisini artırabileceğini bulmuştur.


4. Kan Şekerini Dengeler

Goji berry, kana şekerin salınmasını kontrol etmede yardımcı olabilir. 2015 yılında yapılan araştırmalar, goji berrynin kandaki insülin ve glikoz seviyelerini dengelediğini göstermektedir. (5)

Yapılan başka bir çalışma, goji berrynin tip 2 diyabetli kişilerde artmış iyi kolesterol seviyeleri ile bağlantılı olduğunu göstermektedir. (5)

Ayrıca hayvanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalar, goji berrynin kan şekeri düzeylerini nasıl düşürebileceğini göstermiştir. Bu meyve, kan şekerini azaltmada rol oynayan uzun zincirli karbonhidratlar olan polisakkaritler içerir. Çalışmalar ayrıca bu meyvenin tip 2 diyabetin tedavisine nasıl yardımcı olabileceğini göstermiştir. (4)

Özet: Goji berry kan şekerini azaltmada rol oynayan uzun zincirli karbonhidratlar olan polisakkaritler içerir ve kana şekerin salınmasını kontrol etmede yardımcı olur.


5. Karaciğeri Korur

Goji berry,  geleneksel Çin tıbbında karaciğer hastalığını tedavi etmek için kullanılmıştır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, goji berrynin karaciğer sağlığını yönetmeye ve alkole bağlı yağlı karaciğer hastalığının ilerlemesini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. (3)

Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, goji berrynin, karaciğeri özellikle yüksek miktarda antioksidan nedeniyle serbest radikallere karşı koruduğunu göstermektedir. (2)

Özet: Goji berrynin karaciğer sağlığını yönetmeye ve alkole bağlı yağlı karaciğer hastalığının ilerlemesini önlemeye yardımcı olabileceğini görülmüştür.


6. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Goji berrynin kalorisi düşük ve besin açısından zengin oldukları göz önüne alındığında, kilo vermede önemli bir etkendir. Goji berry düşük glisemik indekse sahiptir, bu nedenle bu meyveyi tüketmek şekerli gıdaları tüketme isteğini azaltabilir ve kilo kaybına yardımcı olabilir. Raporlar, düşük glisemik gıdaların tüketilmesinin kilo kaybını hızlandırabildiğini göstermektedir. (9)

Özet: Goji berry düşük glisemik indekse sahiptir, bu nedenle bu meyveyi tüketmek şekerli gıdaları tüketme isteğini azaltabilir ve kilo kaybına yardımcı olabilir.


7. Artrit Belirtilerini Azaltabilir

Goji berrynin içindeki antioksidanlar oksidatif stresle savaşmaya yardımcı olduğundan, ağrı ve artrit belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre, farelere goji berry takviyesi verildiğinde eklemlerindeki nöroplastisitede artış olduğu görülmüştür. Bu ön araştırma, goji berrynin özellikle sporcular ve yaşlılar için faydalı olmasının bir başka nedenini göstermektedir. (1)

Özet: Goji berrynin içindeki antioksidanlar oksidatif stresle savaşmaya yardımcı olduğundan, ağrı ve artrit belirtilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Uyarı! Goji berrye alerjisi olan kişiler, taze veya kuru goji meyveleri tüketmeden ve goji berry özleri içeren herhangi bir takviye almadan önce mutlaka bir doktora danışması gerektiğini unutmamalıdır. 


Goji Berry Özü

Goji berry özü, hem hayvan hem de insan çalışmalarında anti-kanser aktivitesiyle ilişkilendirilmiştir. (6)

Test tüpü çalışmalarına göre, goji berry özünün kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellediği ve bu hücreleri yok ettiği görülmüştür. (12)

Ayrıca yapılan başka bir çalışmaya göre, dört hafta boyunca tip 2 diyabetli farelere goji berry polisakkarit özütü verilmiştir. Araştırmacılar, farelerin yaklaşık yüzde 35'inde kan şekeri seviyelerinin düştüğünü görmüşlerdir. (13)

Özet: Goji berry özü hayvan çalışmalarında anti-kanser aktivitesiyle ilişkilendirilmiştir ve goji berry özünün kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellediği ve bu hücreleri yok ettiği görülmüştür. 


Goji Berry Nasıl Tüketilir ?

Çiğ: Günde küçük bir avuç çiğ goji berry tüketebilirsiniz. 

Meyve Suyu: Goji berry meyve suyu şeklinde tüketilebilir. 

Çay: Goji berry çayı hazırlayarak tüketebilirsiniz. 

Tahıl: Kuru üzüm gibi, sabahları sıcak veya soğuk tahıllarınıza biraz goji meyveleri ekleyin.

Kekler ve Çörekler: Kuru üzümlerde olduğu gibi keklere veya çöreklere goji berry ekleyebilirsiniz.


Goji Berry Çayı Tarifi

Malzemeler

1/4 fincan taze kurutulmuş goji berry

3 su bardağı sıcak su

Hazırlanışı 

1. Goji meyvelerini birkaç kez soğuk suda yıkayın. 

2. Meyveleri bir çaydanlığa yerleştirin.

3. Çaydanlığa 3 bardak sıcak su dökün ve 1 saat bekleyin. 

4. Daha sonra çayınızı keyifle içebilirsiniz. 


Sonuç

Goji berry, özellikle zeaksantin gibi yüksek seviyelerde sağlıklı antioksidanlar içerdiğinden görmeye yardımcı olabilmektedir. Bununla birlikte, bazı araştırmalar, goji berrynin tümör büyümesini engelleyebileceğini ve kanser tedavilerinin etkisini artırabileceğini bulmuştur. Goji berry kan şekerini azaltmada rol oynayan uzun zincirli karbonhidratlar olan polisakkaritler içerir ve kana şekerin salınmasını kontrol etmede yardımcı olur. Ayrıca goji berrynin karaciğer sağlığını yönetmeye ve alkole bağlı yağlı karaciğer hastalığının ilerlemesini önlemeye yardımcı olabileceğini görülmüştür. Goji berry düşük glisemik indekse sahiptir, bu nedenle bu meyveyi tüketmek şekerli gıdaları tüketme isteğini azaltabilir ve kilo kaybına yardımcı olabilir. Bunun yan sıra, goji berrynin içindeki antioksidanlar oksidatif stresle savaşmaya yardımcı olduğundan, ağrı ve artrit belirtilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.


UYARI: Burada yer alan bilgiler sağlıklı bireyler içindir. Tek tip tüketim önerilmemektedir. İçerikte yer alan bilgiler özel durumlarda veya hastalıklarda farklılık gösterebilir. En doğru bilgi için hekiminize ve diyetisyeninize danışınız.

KAYNAKLAR

1. Cao, Shumei, et al. “Lycium Barbarum Polysaccharide Protects against Neurotoxicity via the Nrf2-HO-1 Pathway.” Experimental and Therapeutic Medicine, D.A. Spandidos, Nov. 2017, U.S. National Library of Medicine (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5704330/

2. Wu, Sue-Jing, et al. “Antioxidant Activities of Some Common Ingredients of Traditional Chinese Medicine, Angelica Sinensis, Lycium Barbarum and Poria Cocos.” Phytotherapy Research: PTR, U.S. National Library of Medicine (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi) Dec. 2004, 

 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15742346/

3. Cheng, Jiang, et al. “An Evidence-Based Update on the Pharmacological Activities and Possible Molecular Targets of Lycium Barbarum Polysaccharides.” Drug Design, Development and Therapy, Dove Medical Press, 17 Dec. 2014, U.S. National Library of Medicine (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4277126/

4. Cai, Huizhen, et al. “Practical Application of Antidiabetic Efficacy of Lycium Barbarum Polysaccharide in Patients with Type 2 Diabetes.” Medicinal Chemistry (Shariqah, Bentham Science Publishers, 2015, U.S. National Library of Medicine (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25381995

5. Cai, Huizhen, et al. “Practical Application of Antidiabetic Efficacy of Lycium Barbarum Polysaccharide in Patients with Type 2 Diabetes.” Medicinal Chemistry (Shariqah (United Arab Emirates)), Bentham Science Publishers, 2015, U.S. National Library of Medicine (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4475782/

6. Cheng, Jiang, et al. “An Evidence-Based Update on the Pharmacological Activities and Possible Molecular Targets of Lycium Barbarum Polysaccharides.” Drug Design, Development and Therapy, Dove Medical Press, 17 Dec. 2014, U.S. National Library of Medicine (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25552899

7. Bucheli, Peter, et al. “Goji Berry Effects on Macular Characteristics and Plasma Antioxidant Levels.” Optometry and Vision Science : Official Publication of the American Academy of Optometry, U.S. National Library of Medicine, (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi) Feb. 2011,

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21169874

8. PhD †MD. “Goji Berry Effects on Macular Characteristics and Plasma: Optometry and Vision Science (Optometri ve Vizyon Bilimi) ” LWW,

https://journals.lww.com/optvissci/Abstract/2011/02000/Goji_Berry_Effects_on_Macular_Characteristics_and.12.aspx


9. Smith, JJ. 10 Day Green Smoothie Cleanse. Adiva Publishing (Adiva Yayınları) 2013,

https://www.atlantaga.gov/Home/ShowDocument?id=18922

10. “FoodData Central Search Results.” FoodData Central, U.S Department of Agriculture (ABD Tarım Bölümü) 

https://fdc.nal.usda.gov/

11. Cheng, Jiang, et al. “An Evidence-Based Update on the Pharmacological Activities and Possible Molecular Targets of Lycium Barbarum Polysaccharides.” Drug Design, Development and Therapy, Dove Medical Press, 17 Dec. 2014, U.S. National Library of Medicine, (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25552899

12. Chao, Jane C-J, et al. “Hot Water-Extracted Lycium Barbarum and Rehmannia Glutinosa Inhibit Proliferation and Induce Apoptosis of Hepatocellular Carcinoma Cells.” World Journal of Gastroenterology, Baishideng Publishing Group Co., Limited, 28 July 2006, U.S. National Library of Medicine, (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16874858

13. Wu, Hao, et al. “Effect of Lycium Barbarum Polysaccharide on the Improvement of Antioxidant Ability and DNA Damage in NIDDM Rats.” Yakugaku Zasshi : Journal of the Pharmaceutical Society of Japan, U.S. National Library of Medicine, (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi) May 2006, 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16679745


Benzer Makaleler

Yorum Yapın