Acil.Net

Ihlamurdan Gelen Sağlık

#

Yazan, Dyt. Betül Taş
Diyetisyen
19.08.2020 23:09 (Güncellendi 20.08.2020 13:09)

Sağlık GÜVENİLİR KAYNAK Uzman Kontrolü

Ihlamurdan Gelen Sağlık

Çay ülkemizde en çok tüketilen içecekler arasında yer almaktadır. Hem lezzeti hem de sağlığa olan faydasıyla gün içinde tüketilmektedir. Ihlamur bitkisi de hoş kokusu ve sağlığa olan faydalarıyla tercih edilen çaylar arasındadır. Bitkisel çaylar özellikle hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla eski tarihlerden bu yana kullanılmaktadır.

Günümüzde birçok kişi bitkisel ürünleri tedavi amaçla kullanmaktadır. Bu bitkilerin birçok hastalığa umut olacağı düşüncesi birçok araştırmaya yer açmıştır. Günümüzde hala bitkisel ürünlerin sağlığa olan faydaları araştırılmaktadır. Ihlamur bitkisi de bunlardan biridir. Anavatanı Kuzey yarımkürede olan ıhlamur uzun ömürlü bir ağaçtan elde edilmektedir. Ihlamurun faydalarına değinecek olursak: (1)


1. Zengin Besin Bileşenlerinden Oluşmaktadır

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

Enerji

kcal

206

206

206

Enerji

kJ

863

863

863

Su

g

11,98

11,98

11,98

Kül

g

5,41

5,41

5,41

Protein

g

6,38

6,38

6,38

Azot

g

1,02

1,02

1,02

Karbonhidrat

g

14,14

14,14

14,14


Ihlamur içeriğindeki zengin vitamin ve mineraller, özellikle kış aylarının kurtarıcısı olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde A ve C vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, demir ve kalsiyum gibi mineralleri de bulundurmaktadır.

Bu özeliklerinin yanı sıra ıhlamurda çeşitli fitokimyasallar, flavonoidler, quercetin ve uçucu yağlarla zenginliğini artırmaktadır. 


2. Kış Hastalıklarında Etkilidir

Kış aylarında karşılaşılan hastalıklarda ıhlamur gibi bitkilerin düzenli kullanımı, iyileşmeye yardımcı olduğu gözlenmektedir. Özellikle öksürük gibi durumlarda ıhlamurun boğazdaki tahrişi ve öksürüğü yumuşattığı araştırmada yer verilmiştir.(2)

Antioksidan özellik gösteren ıhlamur mikroplarla savaşarak hastalık riskini azaltmaktadır. Ayrıca içeriğindeki tilirozid gibi antioksidan maddelerle iltihaplanmaları önlemeye yardımcı olmaktadır.(3)

Özet: Ihlamurun içerisinde bulunan antioksidan özelliği gösteren maddeler, vitamin ve minerallerle bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudu savunmaktadır. 


3. Sakinleştirici Özelliğe Sahiptir

Yoğun iş temposu, günlük problemler ve buna sebep olan stres, uykusuzluk gibi hastalıkların üstesinden gelmek adına bitkisel kaynaklardan destek alınmaktadır. Ihlamur vücudun direncini artırarak stresten ve yorgunluktan arınmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca gerginlik hissinin azalmasına ve kaygı problemlerinin aşılmasına destek sağlamaktadır. 

Fareler üzerinde yapılan hayvan deneylerinde ıhlamurun stres ve gerginliğin sebep olduğu yüksek tansiyonu düşürdüğü gözlemlenmiştir. Yine fareler üzerinde yapılan bir deneyde ıhlamurun içerisindeki sitral gibi uçucu yağ bileşenlerinin yatıştırıcı etkisi olduğu gözlemlenmiştir. (2,4)

Özet: Ihlamur; günün stresini, uykusuzluğunu, gerginliğini üstünüzden atmanıza yardımcı olur.


4. Kanser Savaşçısıdır

Ihlamur hoş kokusunun yanı sıra içeriğinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde kanser hücrelerine karşı savaş açarak onların ilerlemesini engellemektedir. Vücuda kazandırdığı bağışıklık sayesinde kanser hücrelerinin oluşumunu engellediği savunulmuştur.

Ihlamurdaki kuersetin ve kumarin gibi antioksidanlar kanserli hücrelerin yol açtığı olumsuz dönüşümleri engellediği gözlemlenmiştir.(5)

Özet: Ihlamurun özelliklerinden biri olan antioksidanlar kanser hücrelerine karşı savaş açmaktadır. 


5. Hazımsızlığa İyi Gelmektedir

Ihlamur bağırsak sistemindeki spazmları azaltmaktadır. Bağırsakların çalışmasını düzenleyerek sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır. Özellikle ıhlamur çiçeğinden yapılan çayın mide problemlerine ve gaz sıkıntısı yaşan kişilere iyi geldiği savunulmaktadır.

Ayrıca midede meydana gelen şişkinlik veya kramp gibi problemlerle ıhlamur çayının geçici bir çözüm oluşturacağı düşünülmektedir. Ihlamurun içerisindeki bileşenler gastrointestinal rahatsızlıkları azaltmakta ve tüketilen besinlerin sindirimine yardımcı olmaktadır. 

Eski zamanlardan bu yana ıhlamur bazı tıbbi problemleri çözmek adına kullanılmaktadır. Ihlamurun antipazmodik etkisin olması özellikle mide rahatsızlıklarına ve bunu takip eden rahatsızlıklara karşı olumlu etki sağladığı gözlemlenmiştir. (6)

Özet: İçerdiği bileşikler bağırsakları ve mideyi rahatlatıcı etkiye sahiptir.


Ihlamur Çayı Zayıflatır mı?

Birçok bitki çayı zayıflama düşüncesiyle gün içinde sıklıkla tüketilmektedir. Fakat doğal olduğunu bildiğimiz bitkisel ürünlerinde yan etkisi bulunmaktadır. Ihlamur çayı ara öğünlerde veya yemeklerden sonra şeker ilavesi olmadan kullanılabilir. Günde 2-3 fincana kadar tüketimi önerilmektedir.

Ihlamur çayının zayıflamaya direkt olarak etkisi bulunmamaktadır. Ancak metabolizmanın düzenli çalışmasına katkı sağlaması ve ara öğünlerde tok tutucu özelliğe sahip olması zayıflamaya yardımcı besinler arasına girmesini sağlamaktadır. Zayıflamak adına fazla tüketiminden kaçınmak gerekmektedir. Ihlamuru doğru bir diyet programında kullanmak için uzmanlardan yardım alınabilir.


Ihlamurun Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Doğa mucizevi kaynaklarıyla sağlığımızı iyileştirmeye yardımcı olsa da hiçbir besinin tek başına yararlı olmadığını bilmekte fayda vardır. Ihlamur tavsiye edildiğinden fazla kullanılmadığı sürece sağlığa zararlı bir yanı olmayacaktır. Fakat ıhlamurun uzun süre kullanımının kalp rahatsızlıklarına sebep olabileceği gözlemlenmiştir. Ayrıca ıhlamurun oluşturabileceği bazı yan etkiler aşağıda sıralanmıştır:

  • Çay yapmak için alınan ıhlamur çiçekleri fazla yaşlıysa, narkotik zehirlenmeye yol açabileceği düşünülmektedir.
  • Ihlamur ağacına temas etmek bazı kişilerde cilt tahrişine neden olabilir. 
  • Ihlamur bitkisi bazı kişilerde alerjen duruma yol açabilir. 
  • Hamile ve emziren kadınlar kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışması gerekmektedir.

Ihlamur çayı günde 2-3 kupa tüketilmesi önerilmektedir. Gün içinde rahatlatıcı ve stres azaltıcı etkisinden dolayı hem günü keyifli hale getirmek hem de hastalıklara karşı önlem olarak tüketilebilir. Dikkat edilmesi gereken konu ıhlamuru güvenilir yerden almak ve çok fazla tüketiminden kaçınmaktır.


Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır?

Bir bardak ıhlamur çayı yapmak için taze yapraklı ve çiçekli ıhlamur bitkisi gerekmektedir. İlk olarak tozlarından arındırmak için süzgeç yardımıyla yıkanır. Demleme kabına bir tutam ıhlamur bitkisi eklenir. Bir bardağın alacağı kadar kaynamış su ilave edilerek 5-10 dakika demlenmesi beklenir. Ihlamur içmeye hazır. 

Tarifi zenginleştirmek adına ıhlamura çok yakışan tarçın, limon, elma veya karanfil gibi besinlerde kullanılabilir.


Ihlamur çiçeğinden çay;

Taze veya kurutulmuş ıhlamur çiçeklerinden hoş kokulu bir çay yaparak hem lezzetli bir içecek elde edebilir hem de hastalıklara karşı koruyucu bir önlem alabilir. 

2 çay kaşığı taze ıhlamur çiçeği veya 4 çay kaşığı kurutulmuş ıhlamur çiçeği tarif için yeterli olacaktır. Ihlamur çiçeklerinin üzeri 250 ml sıcak su eklenir ve 5-10 dakika demlendikten sonra çay servise hazır hale gelmektedir.

Not: Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri ıhlamur çayı yaparken bitkinin kaynatılmamasıdır. İçerisindeki önemli maddeler yüksek ısıda etkilerini kaybedeceğinden demleme sürelerinin aşılmaması önemlidir. 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise bitkisel ürünlerin satın alma kısmıdır. Ihlamur bitkisini güvenilir yerden temin etmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. İstenmeyen mikroorganizmaların ürediği veya pestisit artık bulunan ürünlerden kaçınılması gerekmektedir.


Sonuç

Eski çağlardan günümüze kadar uzanan süreçte doğanın bize sunduğu kaynaklardan yararlanılmıştır. Birçok bitki ve çeşitlerinin içerisindeki etken maddeler araştırmalara konu olmuş ve bu etken maddelerin birçok faydası araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Ihlamur bitkisi de doğanın bizlere sunduğu ve eski çağlardan bu yana tıbbi amaçla kullanılan besinlerden biridir.

Ihlamur özellikle soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı, enfeksiyonlar, öksürük ve boğazda oluşan tahrişi azaltmak adına kullanılmıştır. Araştırmalar ıhlamurun içindeki etken maddelerin bu problemleri azalttığını gözlemlemiştir. Fakat diğer bitki çayları gibi taze tüketilmesi ve doğru bir şekilde demlenmesi gerekmektedir. 

Araştırmalar gösteriyor ki ıhlamur yeteri kadar ve doğru bir şekilde tüketildiğinde sadece kış hastalıklarında değil yüksek tansiyonu tedavi etmede, kanserle savaşmada ve yatıştırıcı özelliğiyle depresyonu önleme gibi durumlarda da kendini gösterdiğidir. Dikkat edilmesi gereken husus ıhlamuru tüketirken gereğinden fazla tüketmekten kaçınılmasıdır. (7)


UYARI: Burada yer alan bilgiler sağlıklı bireyler içindir. Tek tip tüketim önerilmemektedir. İçerikte yer alan bilgiler özel durumlarda veya hastalıklarda farklılık gösterebilir. En doğru bilgi için hekiminize ve diyetisyeninize danışın.

Benzer Makaleler

Yorum Yapın