Acil.Net

Muhteşem Tadı ve Kokusuyla Zerdeçal

#

Yazan, Gamze Bozkurt
09.04.2020 15:02 (Güncellendi 19.05.2020 04:47)

Sağlık GÜVENİLİR KAYNAK

Muhteşem Tadı ve Kokusuyla Zerdeçal

Zerdeçal, zerdeçal bitkisinden gelen bir baharattır. Asya mutfağında oldukça yaygın olarak kullanılır. Güney Asya'ya özgü zerdeçal, en hızlı büyüyen besinlerden biridir. Hindistan'daki birçok evin kilerinde bolca bulunan bu baharat, günlük hayatta, mutfakta ve kültürel geleneklerde ve şifa için oldukça sık kullanılır.  Zencefil ailesinin bir üyesi olan Ayurveda tıbbında binlerce yıldır kullanılmaktadır.  

Zerdeçal körinin ana baharatı olarak bilinir. Acımsı bir tadı vardır ve sıklıkla köri tozlarını, hardalları, tereyağları ve peynirleri tatlandırmak veya renklendirmek için kullanılır.  Genellikle yiyecekleri ve kozmetik ürünlerini renklendirmek için kullanılan kurkumin adı verilen sarı renkli bir kimyasalı içerir.

Zerdeçal, osteoartrit gibi ağrı ve iltihaplanma durumlarında yaygın olarak kullanılır. Ayrıca saman nezlesi, depresyon, yüksek kolesterol, karaciğer hastalıkları ve kaşıntı için de kullanılır. Bazı insanlar mide ekşimesi, düşünme ve hafıza becerileri, inflamatuar bağırsak hastalıkları, stres ve diğer birçok durum için zerdeçal kullanır, ancak bu kullanımları destekleyen bir bilimsel kanıt yoktur.

İçerisindeki bileşenleri sayesinde zerdeçalın insan sağlığına oldukça fazla olumlu etkisi mevcuttur.


1. Sahip Olduğu Besin Değerleri

100 g zerdeçalın besin değerleri

C Vitamini25.9 mg
E Vitamini 3.1 mg
Vitamini 13.4 mg
Folat39.0 mg
Kalori354
Protein7.8 g
Kalsiyum183 mg

 

2. İltihap Önleyici Özelliklere Sahiptir

Zerdeçalın şöhretinin temel sebeplerinden biri de iltihaplanma ile mücadelede yaygın olarak kullanılmasıdır. Zerdeçalın iltihapla mücadele eden büyük bir kısmını kurkumin asyon sağlar. Enflamasyon inanılmaz derecede önemlidir. Vücudunuzun yabancı istilacılarla savaşmasına yardımcı olur ve ayrıca hasarı onarma da etkin bir rol oynar. Enflamasyon olmadığında bakteri gibi patojenler vücudunuzu kolayca ele geçirip sizi hasta edebilir hatta öldürebilir. Aslında, doğru dozda kurkumin tüketimi, yapılan çalışmalara göre, Advil (ibuprofen) ve aspirin gibi inflamasyonla mücadele eden ilaçlardan daha etkili bir anti-enflamatuar olarak kullanılabilir. 

Uzmanlar kronik olarak başlayan ve düşük seviyeli inflamasyonun neredeyse her kronik Batı hastalığında önemli bir rol oynadığına inanıyor. Bunlar, kalp hastalığı, kanser, metabolik sendrom, Alzheimer ve çeşitli dejeneratif hastalıklar olabilir. Kronik inflamasyon birçok kronik hastalığa katkıda bulunduğundan, kurkumin, inflamatuar bağırsak hastalığı,  pankreatit  ve artrit gibi durumların tedavisinde yardımcı olabilir. (1) (2) (3) (4) (5) (6)

Özet: Zerdeçal iltihaplanma ile mücadelede eder. Bunun büyük bir bölümünü sağlayan ise içerisindeki kurkuminasyondur. Vücudumuzun yabancı istilacılarla savaşmasına yardımcı olur ve ayrıca hasarı onarma da etkin bir rol oynar. 


3. Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Enflamasyon tümör büyümesine bağlıdır ve zerdeçalın içeriğinde bulunan kurkumin gibi iltihap giderici bileşikler ise,  kolorektal ,  pankreas ,  prostat ,  meme ve mide kanserleri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinin tedavisinde ve önlenmesinde rol oynayabilir. Fareler ile yapılan araştırmalar kurkuminin tümör hücrelerinin yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini ve hatta ilk başta tümörlerin oluşmasını engelleyebileceğini öne sürmektedir. Kurkumin bunu, hücre döngüsünün çeşitli aşamalarında kanserli hücrelerin oluşumunu kesintiye uğratmak, hücre sinyal yollarına müdahale etmek ve hatta bu kanserli hücrelerin ölmesine neden olmak dahil çeşitli şekillerde yapabilir. Fakat kurkuminin insanlarda kanseri tedavi etmeye yardımcı olup olmadığı henüz kanıtlanmış değildir, ancak araştırmalar devam etmektedir. (7) (8) (9)

Özet: Zerdeçalın içeriğinde bulunan kurkumin gibi iltihap giderici bileşikler 

kolorektal, pankreasprostatmeme ve mide kanserleri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinin tedavisinde kullanılır. Hayvanlarla yapılan bir çalışmada kurkuminin tümör hücrelerinin yayılmasını azaltmaya yardımcı olabileceğini ve hatta ilk başta tümör lerin oluşmasını engellenebileceği öne sürülmüştür.


4. Osteoroit (Kireçlenme) Rahatsızlığını Önlemeye Yardımcı Olur

Güçlü antienflamatuar özellikleri sayesinde Kurkumin, vücudun bazı bölgelerindeki eklem ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir. Osteoartrit veya inflamasyona sebep olan başka durumların ağrılarını azaltmak için zerdeçalı günlük beslenmenize ekleyebilirsiniz.

Dahası kurkumin osteoroit (kireçlenme) hastaları için güvenli ve etkili bir tedavi seçeneği olabilir.  Yapılan bir çalışmada, günlük 100 gr Meriva (%75 kurkumin; %15 demethoxycurcumin ve %10 bisdemoetoksisürkumin) tüketen osteoartriti olan kişilerin, sekiz ay sonra kemiklerinde sertlik ve fiziksel fonksiyonlarında önemli iyileşmeler geliştiği gözlemlenmiştir.,

Aynı zamanda yapılan çalışmalarda topikal kurkumin tedavisinin ağrıyı azalttığı kanıtlanmıştır. Bu faydaların insanlara etki edip etmeyeceği henüz netleşmemiştir bu yüzden araştırmalar devam etmektedir. (10) (11) (12)

Özet: Kurkumin güçlü anti-inflamatuar özelliğiyle bazı bölgelerde ki eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olabilir. Dahası kurkumin Osteoartrit (toplumda bilinen adıyla eklem kireçlenmesi) hastaları için güvenli ve etkili bir tedavi seçeneği olabilir.


5. Kalp Sağlığını Koruyarak Kalbi Güçlendirir

Uzmanlara göre Kalp hastalığı dünyada 1 numaralı ölüm nedenidir. Kurkuminin, kalp hastalığı sürecindeki birçok adımı tersine çevirebildiği kanıtlanmıştır

Geçmişte yapılan bir çalışmada, kurkuminin endotel fonksiyonunu veya kalbin ve kan damarlarının içini kaplayan ince zar sağlığını iyileştirebileceği ortaya çıkarılmıştır ve bu  kan basıncının düzenlenmesinde kilit bir rol oynar. Alt endotel fonksiyonu yaşlanma ve kalp hastalığı riski ile ilişkilidir. Böylelikle kurkumin, yaşa bağlı fonksiyon kaybına karşı korumaya yardımcı olur ve kalp hastalığı riskini azaltabilir .

Yapılan başka bir çalışmada ise araştırmacılar, sekiz haftalık aerobik egzersiz programının ve kurkumin takviyesinin menopoz sonrası kadınlarda, endotel fonksiyonunun iyileştirilmesindeki etkilerini karşılaştırdılar. Hem egzersiz hem de kurkumin grubu, endotel fonksiyonunda eşit iyileşmeler gösterirken, kontrol grubu hiçbir değişiklik gösterememiştir. Ek olarak kurkuminin, kalp hastalıklarında da rol oynayan inflamasyon ve oksidasyonu da azalttığı bilinmektedir. Başka bir çalışma ise, kurkuminin, kalp krizi ve felç riskini azaltmak için genellikle reçeteye yazılan bir ilaç olan lipitor (Atorvastatin, yüksek risk altındakilerde kardiyovasküler hastalıkları önlemek ve anormal lipit seviyelerini tedavi etmek için kullanılan bir statin ilacıdır.) ilacını tip 2 diyabetli endotel fonksiyonunu iyileştirmede eşit derecede etkili olduğunu kanıtlamıştır. 

Tüm bunlara rağmen, kurkuminin kalp hastalığı olan insanlar için güvenli ve etkili bir tedavi yöntemi olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırma yapmak gereklidir. (13) (14) (15) (16)

Özet; Yapılan birçok çalışma, kurkuminin endotel fonksiyonunu veya kalbin ve kan damarlarının içini kaplayan ince membranın sağlığını iyileştirebileceğini kanıtlamıştır. Bu sebeple  kurkumin, yaşa bağlı fonksiyon kaybına karşı korumada yardımcıdır ve kalp hastalığı riskini azaltabilir . Aynı zamanda uzmanlar kurkuminin, kalp krizi ve felç riskini azaltmak için genellikle reçeteye yazılan bir ilaç olan lipitor (Atorvastatin, yüksek risk altındakilerde kardiyovasküler hastalıkları önlemek ve anormal lipit seviyelerini tedavi etmek için kullanılan bir statin ilacı) ilacını tip 2 diyabetli endotel fonksiyonunu iyileştirmede eşit derecede etkili olduğunu kanıtlanmıştır. 


6. Alzheimer Hastalığını Önlemeye Yardımcı Olur

Maalesef, Alzheimer için henüz var olan bir tedavi mevcut değildir. İltihaplanma ve oksidatif hasarın Alzheimer hastalığında rol oynadığı bilinmektedir ve Zerdeçal, beyninizi Alzheimer gibi sık görülen dejeneratif hastalıklara karşı koruyabilir.

Beyinde ve omurilikte bulunan bir protein olan beyin kaynaklı nörotrofik faktör seviyelerini artırarak, sinir hücrelerinin (nöronların) sağlıklı kalmasında ve sinir hücreleriyle hafıza arasındaki iletişimi düzenlemede önemli rol oynayan bir proteindir. Alzheimer gibi yaygın beyin bozuklukları düşük seviyeler ile ilişkili olduğundan, zerdeçal (özellikle kurkumin), beyin dejenerasyonunu geciktirmeye veya tersine çevirmeye yardımcı olabilir. 

Bununla birlikte, bu araştırmaların çoğu farelerde yapılmıştır bu yüzden araştırmacılar, zerdeçalın yaygın beyin hastalıklarının önlenmesi ve tedavisinde ki rolünü doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtmiştirler. (17) (18) (19) (20)

Özet: İltihaplanma ve oksidatif hasarın Alzheimer hastalığına sebep olan en büyük etkenler olduğu bilinmektedir ve bu mucizevi baharat ise beyninizi Alzheimer gibi sık görülen dejeneratif hastalıklara karşı koruyabilir. Alzheimer gibi yaygın beyin bozuklukları düşük seviyeler ile ilişkili olduğundan, zerdeçal (özellikle kurkumin), beyin dejenerasyonunu geciktirmede veya tersine çevirmede oldukça etkili olabilir. 


7. Depresyon Tedavisinde Rol Oynar

Alzheimer gibi, depresyon da düşük BDNF seviyeleri ile ilişkilidir. Zerdeçal BDNF seviyelerini artırma yeteneği sayesinde, etkili bir antidepresan olarak adından söz ettirir. Yapılan bir çalışmada, depresyon teşhisi konulmuş 60 kişi üç gruba bölünmüştür. İlk grup Prozac’ı(başlıca santral nöronlarda serotonin seçici geri alımını inhibe eden bir antidepresan), ikinci grup bir gram kurkumini   ve üçüncü grup da Prozac ve kurkumin aldı. 6 hafta sonra kurkumin, Prozac İle benzer gelişmeler gösterirken hem Prozac hem de kurkumin alan grup ise en iyisi sonucu göstermiştir. Bunun sonucunda araştırmacılar, kurkuminin majör depresif bozukluk için güvenli ve etkili bir tedavi olabileceğini öne sürdüler.

Depresyon ayrıca azalmış beyin türevli nörotrofik faktör (BDNF) ve küçülen bir hipokampus, öğrenme ve hafızada rol oynayan bir beyin alanı ile bağlantılıdır. Kurkumin, BDNF seviyelerini yükseltir ve potansiyel olarak bu değişikliklerin bazılarını tersine çevirir. Kurkumin'in beyin nörotransmitterlerini, serotoni ve dopamin artırabileceğine dair bazı kanıtlar da mevcuttur. (21) (22) (23) (24) (25)

Özet: Alzheimer gibi, depresyon da düşük BDNF seviyeleri ile ilişkili bir hastalıktır. Zerdeçal BDNF seviyelerini artırması sayesinde, etkili bir antidepresan olarak bilinir. Aynı zamanda Kurkumin'in beyin nörotransmitterlerini, serotonini ve dopamin artırabileceğine dair bazı kanıtlar da bulunur.


Zerdeçal Suyu


Zerdeçal gibi zerdeçalın suyu da insan sağlığına oldukça fazla katkı sağlar. Zerdeçalın ana bileşeni kurkumin kan damarlarındaki plakları temizler ve kan pıhtısı oluşumunun önüne geçer. 2011 yılında Japonya Niigata Üniversitesi Eczacılık ve Uygulamalı Hayat Bilimleri fakültesinden uzmanların yaptığı ve Biological and Pharmaceutical Bulletin dergisinde yayınlanan bir araştırmada, 3 hafta boyunca zerdeçal tüketen erkek farelerin kalp sağlıklarının iyileştiği görülmüştür.

Dahası Tip 2 Diyabeti önler ve tedavisinde oldukça etkilidir.
Auburn Üniversitesinde 2009 yılında yapılan bir çalışmada, bu baharatın, diyabet tedavisinde büyük faydaları olduğu kanıtlanmıştır.

Aynı zamanda da vücudun alkali (baz) dengesini sağlar.
Zerdeçal yüksek derecede baziktir ve kanser sadece asidik ortamda oluşur. Beyni korur. Bilim insanlarına göre büyüme hormonu olan Nörotrofik faktör seviyesinin düşük olması genelde Alzheimer hastalığı ve bunama ile bağlantılıdır. Dahası kurkuminin bu hormon seviyesini düzenlediği ve böylece yaşlanmaya bağlı beyin fonksiyonlarında gerilemeyi ve beyin hastalıklarını önlediği bilinmektedir. (26) (27) (28) (29)

Özet: Zerdeçal gibi zerdeçalın suyu da insan sağlığı için oldukça yararlıdır. Zerdeçalın ana bileşeni kurkumin kan damarlarındaki plakları temizler ve kan pıhtısı oluşumunun önüne geçer. Tip 2 Diyabeti önler ve tedavisinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda da vücudun alkali (baz) dengesini sağlar. Ve beyni koruduğu da bilinmektedir.


Zerdeçal Çayı Tarifi

  • 1 kök taze zerdeçal
  • Yarım limon
  • 2 bardak su

Öncelikle taze zerdeçal kökünü ince ince kıyarak çok küçük parçalar haline getirin. Ardından 2 bardak suyu kaynatın. Parçaladığınız zerdeçaldan 1 çay kaşığı kadarını demliğin içine koyun. 8-10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Demlenme işlemi tamamlandıktan sonra çayı süzün. İçerisine biraz bal veya bir dilim limon ekleyerek içebilirsiniz.


Sonuç

Zerdeçal ilaçlarda da yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda gıda ve kozmetik maddelerini renklendirmek için sıklıkla kullanılan ve kurkumin denen sarı renkli bir kimyasal içerir. 

Yapılan birçok çalışma, zerdeçalın vücudumuz ve beynimiz için önemli faydaları olduğunu göstermektedir. Zerdeçal Doğal Bir Anti-İnflamatuar Bileşik olduğundan vücutta ki yabancı maddelerle savaşarak vücudun sağlığını korur. 

Alzheimer gibi nörolojik rahatsızlıkları geciktirmede tedavi olarak kullanılır. Kalbi ve kalp sağlığını geliştirir. Dahası zerdeçalın içeriğinde bulunan kurkumin gibi anti-enflamatuar bileşikler ise, pankreas,prostat , meme ve mide kanserleri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinin tedavisinde ve önlenmesinde rol oynayabilir. 

Osteoartrit veya enflamasyona sebep olan durumların ağrılarını azaltmak içinde oldukça etkilidir ve BDNF seviyelerini artırma yeteneği sayesinde zerdeçal, etkili bir antidepresan olarak bilinir.


UYARI: Burada yer alan bilgiler sağlıklı bireyler içindir. Tek tip tüketim önerilmemektedir. İçerikte yer alan bilgiler özel durumlarda veya hastalıklarda farklılık gösterebilir. En doğru bilgi için hekiminize ve diyetisyeninize danışınız.

KAYNAKLAR

1.  Libby P . ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri-Aterosklerozda iltihaplanma. pubmed. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12490960.  

2. Coussens LM , Werb Z . ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri-İltihap ve kanser. pubmed. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12490959.  

3. Lumeng CN , Saltiel AR . ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri-Obezite ve metabolik hastalık arasındaki enflamatuar bağlantılar. pubmed. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21633179.  

4. Jurenka JS . ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri-Curcuma longa'nın ana bir bileşeni olan curcumin'in anti-enflamatuar özellikleri: preklinik ve klinik araştırmaların gözden geçirilmesi. pubmed. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19594223.  

5. Lal B , Kapoor AK , Astana OP , Agrawal PK , Prasad R , Kumar P , Srimal RC . ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri-Curcumin'in kronik anterior üveit tedavisinde etkinliği. pubmed. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10404539.  

6. Takada Y , Bhardwaj bir , Potdar P , Aggarwal BB. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sa-Steroid olmayan anti-enflamatuar ajanlar, NF-kappaB aktivasyonunu, siklooksijenaz-2 ve siklin D1 ekspresyonunun inhibisyonunu ve tümör hücresi proliferasyonunun önlenmesini inhibe etme yeteneklerinde farklılık gösterir. pubmed. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15489888.  

7. Aggarwal BB , Kumar A , Bharti AC. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri-Curcumin antikanser potansiyeli: preklinik ve klinik çalışmalar. pubmed. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12680238.  

8. Anand P, Sundaram C, Jhurani S, Kunnumakkara AB, Aggarwal BB. US National Library of Medicine National Institutes of Health-Curcumin and cancer: an "old-age" disease with an "age-old" solution. pubmed. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18462866.  

9. Jayaraj Ravindran, Sahdeo Prasad, and Bharat B. Aggarwal. US National Library of Medicine-Curcumin and Cancer Cells: How Many Ways Can Curry Kill Tumor Cells Selectively? pubmed. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2758121/

10. GIANN BELCARO, MARIA ROSARIA CESARONE, MARK DUGALL, LUCIANO PELLEGRINI; ANDREA LEDDA, MARIA GIOVANNA GROSSI,, STEFANO TOGNI, , GIOVANNI APPENDINO. Osteoartritli Hastalarda Genişletilmiş Uygulama sırasında alternatif tıp incelemesi-Bir Curcumin-fosfatidilkolin Kompleksi Meriva®'nın Etkinliği ve Güvenliği. orjinal araştırma. [Çevrimiçi] http://archive.foundationalmedicinereview.com/publications/15/4/337.pdf

11. Zhuo Zhang , # Daniel J. Leong , # Lin Xu , Zhiyong O , Angela Wang , Mahantesh Navati , Sun J. Kim , David M. Hirsh , John A. Hardin , Neil J. Cobelli , Joel M. Friedman ,ve Hui B. Sunilgili yazar. ABD ULUSAL TIP KÜTÜPHANESİ ULUSAL SAĞLIK ENSTİTÜLERİ-Curcumin, osteoartrit ilerlemesini yavaşlatır ve travma sonrası osteoartrit fare modelinde osteoartritle ilişkili ağrı semptomlarını hafifletir. PUBMED. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4891896/

12. Kuptniratsaikul V , Thanakhumtorn S , Chinswangwatanakul P , Wattanamongkonsil L , Thamlikitkul V . US National Library of Medicine National Institutes of Health-Diz osteoartriti olan hastalarda Curcuma domestica ekstraktlarının etkinliği ve güvenliği. PUBMED. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19678780.  

13. Akazawa N 1 , Choi, Y , Miyaki bir , Tanabe, Y , Sugawara J , Ajisaka R , Maeda S . ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri-Curcumin alımı ve egzersiz eğitimi postmenopozal kadınlarda vasküler endotel fonksiyonunu iyileştirir. pubmed. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23146777

14. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi-Atorvastatin. MEDLINEPLUS. [Çevrimiçi] https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a600045.html.  

15. Usharani p , Mateen AA , Naidu MU , Raju YS , Chandra, N . US National Library of Medicine National Institutes of Health-NCB-02, atorvastatin ve plasebo tip 2 diabetes mellituslu hastalarda endotel fonksiyonu, oksidatif stres ve inflamatuar belirteçler üzerine etkisi: randomize, paralel grup, plasebo kontrollü, 8. PUBMED. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18588355 .  

16. Toborek M , Kaiser S . ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri-Endotel hücre fonksiyonları. Aterojenezle ilişkisi. PUBMED. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10543305.  

17. Us natıonal lıbrary of medicine-Beyinden türetilen nörotrofik faktör. genetic home reference. [Çevrimiçi] https://ghr.nlm.nih.gov/gene/BDNF

18. Yazar bağlantıları açık bindirme paneliHeidi S. Phillips ∗Jeanne M. Hains ∗Mark Armanini ∗Gary R. Laramee ∗Steven A. Johnson John W. Winslow . neuron-Alzheimer hastalığı olan bireylerin hipokampüsünde BDNF mRNA azalır. science direct. [Çevrimiçi] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0896627391902733.  

19. Yazar bağlantıları açık bindirme paneliYing Xu Baoshan Ku Lu Kravat Haiyan Yao Wengao Jiang Xing Ma Xuejun Li. Beyin Araştırmaları-Kurkumin, kronik stresin davranış, HPA ekseni, BDNF ekspresyonu ve CREB fosforilasyonu üzerindeki etkilerini tersine çevirir. science direct. [Çevrimiçi] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0006899306027144.  

20. Suzhen Dong , # , Qingwen Zeng , # E. Siobhan Mitchell , Jin Xiu , Yale Duan , # Chunxia Li , # Jyoti K. Tiwari , Yinghe Hu , , Xiaohua Cao , , * ve Zheng Zhao . ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi-Curcumin, Yaşlı Sıçanlarda Nörogenezi ve Bilişini Geliştirir: Büyüme ve Sinaptik Plastisite ile İlgili Transkripsiyonel Etkileşim için Çıkarımlar. pubmed. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3281036/.  

21. Sanmukhani J , Satodia V , Trivedi J , Patel T , Tiwari D , Panchal B , Goel A , Tripathi CB . ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri-Ana depresif bozuklukta kurkumin etkinliği ve güvenliği: randomize kontrollü bir çalışma. pubmed. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23832433.  

22. S.K. Kulkarni, Ashish Dhir, and Kiran Kumar Akula. dünya bilim dergisi-Potentials of Curcumin as an Antidepressant. Hindawi. [Çevrimiçi] https://www.hindawi.com/journals/tswj/2009/624894/abs/.  

23. Yazar bağlantıları açık bindirme paneliLaura L. Hurley aLuli Akinfiresoye aEvaristus Nwulia bAtsushi Kamiya cAmol A. Kulkarni dYousef Tizabi. davranışsal beyin araştırmaları-WKY sıçan depresyon modelinde curcumin'in antidepresan benzeri etkileri, hipokampal BDNF'deki artışla ilişkilidir. science direct. [Çevrimiçi] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0166432812006997

24. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi-Fluoksetin. medline plus. [Çevrimiçi] https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a689006.html.  

25. Sanmukhani J , Satodia V , Trivedi J , Patel T , Tiwari D , Panchal B , Goel A , Tripathi CB. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri-Ana depresif bozuklukta kurkumin etkinliği ve güvenliği: randomize kontrollü bir çalışma. pubmed. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23832433.   

26. Rachel Groff, Meghan Strom, Laura Hopkins, Lena Feng, Allison Hopkins, and Janet Funk. nutrıtıon-Dietary Supplements and Nutritional Approaches Used for Rheumatoid Arthritis Self-Management. the faseb journal. [Çevrimiçi] https://www.fasebj.org/doi/abs/10.1096/fasebj.31.1_supplement.lb396.  

27. Masashi Kanai. abd ulusal tıp kütüphanesi-Therapeutic applications of curcumin for patients with pancreatic cancer. pubmed. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4110570/ .    

28. Rafe Bundy, Ann F. Walker, Richard W. Middleton, ve Jonathan Booth. Sinirlenebilir Bağırsak Sendromu Belirtisini İyileştirebilir: Bir Pilot Çalışma. Mary ann liebert ınc publishes. [Çevrimiçi] https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/acm.2004.10.1015.   

29. Purwar B , Shrivastava bir , Arora N , Kumar , Saxena-Y. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri-Kurkuminenin albino sıçanların mide boşalması üzerindeki etkileri. pubmed. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23387246

Benzer Makaleler

Yorum Yapın