Acil.Net

Kantaron Mucizesi

#

Yazan, Gamze Bozkurt
27.04.2020 01:33 (Güncellendi 18.05.2020 23:16)

Sağlık GÜVENİLİR KAYNAK

Kantaron Mucizesi

Kantaron (St.John's wort), Çentiyangillerden geldiği bilinen otsu bir bitkidir. 30-80 cm kadar uzayabilir ve tüysüzdür. Yarısına kadar tek gövde dik uzanan, dört köşeli, tüysüz, yarıdan sonrası ise oldukça çok sık çatallı bir bitkidir. Alt yaprakları yere yapışık, rozet şeklinde, gövde yaprakları uzun bir yumurta şeklinde, ucu sivri, gövdeye oturmuş iki adet karşılıklı bir sonraki ile çapraz, kenarları hafif kalkık ve en üstteki yaprakları ise mızrak şeklindedir. Dallarının ucundaki çiçekleri 5 parçalı, parlak sarı renkli ve kenarları siyah şeritlidir. Boyutları 8-15 mm arasındadır. Yaprakları ışığa doğru tutulduğunda parlak noktacıklar halinde yağ bezeleri görülür. Halk arasında bilinen diğer ismi olan “Binbirdelik” ismi de buradan gelmektedir. Kantaron Haziran sonuna doğru çiçeklenmeye başladığındaduy yerden 5 cm yukarıdan kesilerek bağ yapılan gölgede, hava alan bir yerde kurutularak kaldırılır veya taze olarak kullanılır.

Kantaron, son yıllarda dünyanın çoğu bölgesinde birçok sağlık sorunu için potansiyel bir tedavi şekli olarak son derece popüler hale gelmiştir. Diğer bitkisel tedavilerin aksine, sağlık yararlarının çoğu bilimsel topluluk tarafından da doğrulanmıştır ve bitkisel takviyeleri genellikle tıp uzmanları tarafından reçete edilir. İnsan sağlığına sağladığı yararlı etkiler onu bitkisel takviyede önemli bir faktör haline getirmektedir. Aynı zamanda kapsül, tentür, yağ veya ham formda bulunan kantaron tüm dünyada yaygın olarak bulunmaktadır.

 

1. Depresyon Tedavisine Destek Olabilir

Depresyon (majör depresif bozukluk veya klinik depresyon) yaygın ancak ciddi bir duygudurum bozukluğudur. Uyku, yemek yeme veya çalışma gibi günlük aktivitelerinizi, nasıl hissettiğinizi, düşündüğünüzü etkileyen ciddi semptomlara neden olur. Doğada yetişen bir bitki olan kantaron, insanlar tarafından yüzyıllardır zihinsel sağlık sorunları için kullanılmıştır. Avrupa'da doktorlar tarafından depresyon için yaygın olarak reçete edilir. Kantaron, Amerika Birleşik Devletleri'nde takviye satış standartlarının reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlardan daha hafif olan bir besin takviyesi olarak satılmaktadır. 

2002 yılında 124 katılımcı ile yapılan 26 haftalık bir klinik çalışmada kantaron, standart bir antidepresan ve plasebo (“hoşnut etmek” anlamına gelen plasebo, etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkartması hali olarak tanımlanabilir. Yani vücuda ağız, burun ya da enjeksiyon yolu ile verilebilen bu ilaç, fiziksel anlamda tedaviye yönelik bir güce sahip değil) ile karşılaştırıldığında, orta şiddetteki majör depresyonun tedavisinde benzer şekilde etkili olduğu görülmüştür.  

2008’de yapılan 29 uluslararası çalışma, kantaronun plaseboya ve hafif ile orta şiddette majör depresyon için farklı standart reçeteli antidepresanlara göre daha etkili olabileceğini göstermiştir. Bu mucizevi bitki aynı zamanda standart antidepresanlardan daha az yan etkiye sahiptir. (1)

Özet: Avrupalı doktorlar tarafından depresyon tedavisinde sıklıkla kullanılan kantaron, yüzyıllar boyunca insanlar tarafından mental rahatsızlıkları önlemek ve bu rahatsızlıklara destek olmak için kullanılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda kantaronun standart bir antidepresanla karşılaştırıldığında hasta üzerinde aynı etkilere sahip olduğu fakat daha az yan etkisi bulunduğu kanıtlanmıştır.

 


2. Hormonal Dengeyi Düzenler

Kantaronun antidepresan etkilerinden oldukça söz ettik. İçeriğindeki aktif bileşenlerin vücuttaki hormon regülasyonu üzerinde de güçlü etkileri vardır . Hipotiroidizm, tiroid bezinin vücut için yeterli miktarda tiroid hormonu üretemediği bir sağlık sorunudur. Tiroid hormonları metabolizmayı veya vücudun enerjiyi kullanma şeklini düzenler. Tiroid bezinin az çalışması (tiroid hormon seviyeleri düşerse vücut fonksiyonlarının çoğu yavaşlar) en yaygın tiroid bozukluklarından biridir ve bu mucizevi bitkinin tiroid semptomlarını azalttığı ve tiroid bezi hormonlarının normal seviyelerinde tekrar salgılanmasına yardımcı olduğu bilinen bir gerçektir. (2)

Özet: İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kantaron, tiroid rahatsızlığı semptomlarını azaltır ve tiroid bezi hormonlarının normal seviyelerinde tekrar salgılanmasına yardımcı olu  


3. Vücudu Hastalıklara Karşı Korur

Son zamanda yapılan araştırmalar, kantaron bitkisinin AIDS, Hepatit ve diğer ciddi viral (virüslerin sebep olduğu hastalıkların bütünü) durumların riskini azaltabilen bazı antiviral yeteneklere sahip olduğunu kanıtlamıştır. Bununla ilgili tek sorun, bu tür bir antiviral etki için çok yüksek dozların alınması gerektiğidir ve bu da bir dizi hoş olmayan yan etkiye neden olacaktır. (3)

Özet: Kantaronun vücuda giren virüslerin sebep olduğu AIDS veya Hepatit gibi rahatsızlıkları önlemede antiviral bir rol oynadığı yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.


4. Ani Ruh Hali Dengesizliklerini Düzenlemeye Yardımcı Olur

Kadınlar için ruh hali değişimleri açısından oldukça zor geçebilen iki farklı sağlık dönemi vardır: adet öncesi sendromu ve menopoz. Kantaronun içinde barındırdığı kimyasal bileşenleri sayesinde menopoz dönemindeki kadınlarda ruh hali değişimlerini ve kaygılarını azalttığı kanıtlanmıştır. Uzmanlar tarafından her iki dönemde de kadınlar için yaygın olarak tavsiye edilmektedir. Ayrıca, kramp ve adet öncesi sendromunun şiddetini de azalttığı bilinmektedir. (4)

Özet: Kantaronun içinde bulunan kimyasal bileşenler sayesinde özellikle kadınların yaşadığı iki farklı dönem olan adet öncesi ve menopoz evrelerinde de ani ruh değişikliklerine iyi geldiği ve kaygıyı azalttığı bilinmektedir.


5. Kanserle Savaşmaya Destek Olur 

Son zamanlarda yapılan kanser araştırmalarıyla uzmanlar, yakın zamanda kantaronun kanser tedavisinde daha etkin bir rol oynayabileceğine inanmaya başladı. Kanada’da bulunan Guelph Üniversitesinde öğretim görevlisi olan Susan J. Murch ve Praveen K. Saxena tarafından yapılan bitki araştırmalarıyla , löseminin önlenmesi ve tedavisi ile kantaronun tutarlı kullanımı arasında kesin bir ilişki olduğu kanıtlanmıştır.

Özet: Yapılan araştırmalar kantaron bitkisiyle bazı kanser türleri arasında, dozajında kullanımıyla bir doğru ilişki olduğunu ortaya koymuştur.


Sarı Kantaron Yağı

Kantaronun antidepresif aktivitesi yoğun bir şekilde araştırılmıştır ve kanıtlanmıştır fakat kantaron özellikle dermatolojik uygulamalarda yağının kullanılmasıyla geleneğin içinde köklü bir yere ve kullanıma sahiptir. Sarı kantaron yağı, küçük deri yaralanmaları, yanıklar, güneş yanığı, çürükler, kontüzyonlar (deride hasara yol açmadan deri altındaki yumuşak dokulara baskı yapıp ezilmesine yol açan travmatik olaylar sonucu olur), ülserler, miyalji (devamlı hale gelmiş kas ağrıları ) ve diğerlerinin tedavisinde kullanılır. Yapılan çalışmalarla bu mucizevi yağın hem yara boyutunu iyileştirdiği hem de iyileşme sürecini hızlandırdığı kanıtlanmıştır. Farmakolojik olarak yapılan incelemeler bu alandaki kullanımları desteklemektedir. Sarı kantaron yağı, bileşenleri bakımından oldukça zengindir. İçerisinde nafrodiantronlar, floroglukinoller, antioksidanlar, antienflamatuar, antikanser ve antimikrobiyal aktiviteler bulunan bu yağ ilginç bir farmakolojik profile sahiptir. Ek olarak içinde barındırdığı hiperforin, keratinositlerin (cildin keratin oluşturan hücreleri) büyümesini ve farklılaşmasını uyarır aynı zamanda hiperisin ise melonom (derinin en üst tabakasında bulunan "Melanosit" adı verilen renk hücrelerinin çevresel ve kalıtımsal etkiler nedeniyle kötü huylu hücrelerle çoğalması sonucu ortaya çıkan ciddi bir cilt kanseri) olmayan cilt kanserinin tedavisi için cildi kullanılan ışığa duyarlılaştırır. Fakat bu alandaki klinik çalışmalar hala devam etmektedir. Bu mucizevi yağ son zamanlarda kısmen saflaştırılmış, tek bileşenler ve modern dermatolojik formülasyonlar ile yara iyileştirme, egzama, sedef hastalığı ve uçuk (herpes simplex) gibi enfeksiyonlarda denemeler yapılmış ve olumlu sonuçlar alınmıştır. Tıbbi cilt bakımında da kullanılan bu yağ formülasyonun bileşimine, bitki materyalinin kökenine, üretim yöntemine ve saklama koşullarına bağlı olarak tedavide değişiklik gösterebilir. (5) (6)

Özet: İçeriğinde bulunan bileşikler sayesinde cilt üzerinde görülen yanık, yaralanmalar, egzama, uçuk, çürükler gibi deri dejenerasyonlarını, uygun bileşiklerle harmanlanıp uygun saklama koşulları sağlandığında gözle görülür biçimde iyileştirdiği ve iyileşme sürecini hızlandırdığı kanıtlanmıştır.


Sonuç

Son zamanlarda dünya genelinde sağlık sorunlarına alternatif olarak kullanılan bu bitki diğer bitkilerin aksine bilim insanları tarafından da onaylanmıştır. İnsan sağlığına yaptığı yararlı etkiler onu bitkisel takviyede de önemli bir faktör haline getirmektedir. Kapsül, yağ ve ham formda kullanımları mevcuttur.

Yüzyıllardır mental rahatsızlıklarda kullanılan kantaronun, depresyon tedavisinde destekleyici ilaç olarak kullanıldığı, özellikle kadınları bazı dönemlerde yatıştırarak ruh hali düzensizliklerini dengelediği, antiviral etkisini kullanarak vücudu hastalıklara karşı koruduğu,  hormonal dengeyi düzene soktuğu ve bazı kanser türleriyle savaştığı kanıtlanmıştır.

Sarı renkli bu mucize bitkinin yağı ise doğru şartlar altında saklandığında ve doğru bileşenlerle harmanlandığında çürük, yara, egzama, yanıklar ve uçuk gibi ciltte görülen bu tip bozulmaları iyileştirdiği ve iyileşme sürecini hızlandırdığı kanıtlanmıştır.


UYARI: Burada yer alan bilgiler sağlıklı bireyler içindir. Tek tip tüketim önerilmemektedir. İçerikte yer alan bilgiler özel durumlarda veya hastalıklarda farklılık gösterebilir. En doğru bilgi için hekiminize ve diyetisyeninize danışınız.

KAYNAKLAR


1. kantaron ve depresyon:derinlemesine. ABD SAGLIK VE İNSAN HİZMETLERİ BAKANLIĞI. [Çevrimiçi] https://nccih.nih.gov/health/stjohnswort/sjw-and-depression.htm.

2. Veronika Butterweck. St John's Wort'un Depresyonda Etki Mekanizması. SPRİNGERLİNK. [Çevrimiçi] https://link.springer.com/article/10.2165/00023210-200317080-00001.

3. Joanne Barnes Linda A. Anderson David Phillipson. St John's wort ( Hypericum perforatum L.): kimyası, farmakolojisi ve klinik özelliklerinin gözden geçirilmesi. WİLEY ONLINE LIBRARY. [Çevrimiçi] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1211/0022357011775910.

4. Grube B , Walper A , Wheatley D. St.John's Wort özü: psikolojik kökenli menopoz semptomları için etkinlik. EUROPE PMC. [Çevrimiçi] https://europepmc.org/article/med/10623319.

5. Wölfle U , Seelinger G , Schempp CM . ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri-John's wort (Hypericum perforatum) topikal uygulaması. pubmed. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24214835.

6. Lyles JT , Kim A , Nelson K , Bullard-Roberts, AL , hajdari , Mustafa B , Quave CL. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri-Kosovar Geleneksel Tıpta Kullanılan St.John's Wort Oil Macerates'in Kimyasal ve Antibakteriyel Değerlendirmesi. pubmed. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28943862.

Benzer Makaleler

Yorum Yapın