Acil.Net

Çeşitli Faydalarıyla Kil

#

Yazan, Merve Görmez
17.05.2020 18:48 (Güncellendi 17.08.2020 01:16)

Sağlık GÜVENİLİR KAYNAK

Çeşitli Faydalarıyla Kil

En etkili kil türü olan bentonit kili ince ve yumuşak bir yapıya sahip doğal bir kildir. Su ile karıştırıldığında macun şeklini alır. Bazı insanlar bu macunu döküntü ve akne tedavisi gibi tıbbi, kozmetik faydalarda ya da saç maskesi olarak kullanırlar.

Bentonit kili, ilave faydalar sağlayabilen kalsiyum, magnezyum ve demir gibi doğal mineraller içerir. Bu kil, volkanik külden meydana gelir. Adını fazla miktarda oluşan Wyoming'deki Fort Benton'dan almaktadır. İşte bentonit kilinin faydaları:


1. Vücuttaki Toksinleri Atar

Bazı insanlar toksinleri vücuttan atmak amacıyla bentonit kili alırlar. Çeşitli çalışmalar bentonit kilinin, toksinin etkilerini azaltabileceğini göstermektedir. (1)

Örnek olarak, civcivler üzerinde yapılan bir araştırmada bentonit kilinin, aflatoksin B1 adındaki bir toksinin bazı küf türlerinden gelen etkileri azalttığı bulunmuştur. Konsantre olmuş bentonit kil ürünü alan civcivler, kil almayanlara göre daha az toksik etkiye sahip olmuştur. (2)

Başka bir araştırmaya göre, Batı Afrika Gana'da çocuklardaki toksinlerin azaltılması üzerine bentonit kiline çok benzeyen montmorillonit kilinin etkileri incelenmiştir. Araştırma alanında, ev yapımı besin takviyelerindeki aflatoksinlerin zayıf büyüme ve buna bağlı olarak sakatlıklar ile bağlantılı olduğu görülmüştür. (8)

Ayrıca araştırmacılar, 2 hafta boyunca her gün bir kalsiyum montmorillonit kil ürünü alan çocukların idrarlarında, almayanlara oranla daha az aflatoksin belirtileri görmüşlerdir.

Özet: Bazı insanlar toksinleri vücuttan atmak amacıyla bentonit kili alırlar. Çeşitli çalışmalar bentonit kilinin, toksinin etkilerini azaltabileceğini göstermektedir.

Not: 170 – 220 gram saf su ile 1 çay kaşığı bentonit kili karıştırıp günde bir kez tüketebilirsiniz ya da eczanelerde bentonit kil tozu satın alabilir veya internet üzerinden birçok marka arasından seçim yapabilirsiniz. 


2. Zehirli Sarmaşık Hastalığını Tedavi Eder

Birçok insanın zehirli sarmaşık bitkilerinin ürettiği yağ olan uruşiole alerjisi vardır. İnsan derisi zehirli sarmaşıkla temas ettiğinde, alerjik reaksiyon olarak döküntü geliştirebilir. Zehirli bir sarmaşık; döküntü, kızarıklık, tahriş ve şiddetli kaşıntıya neden olabilir. 1995 yılında yapılan bir araştırmaya göre, bentonit kilinin zehirli sarmaşık döküntülerini tedavi edebildiği ve alerjik bir reaksiyonun ardından iyileşmeyi hızlandırabildiği bulunmuştur. (3)

Özet: Yapılan bir araştırmaya göre, bentonit kilinin zehirli sarmaşık döküntülerini tedavi edebildiği ve alerjik bir reaksiyonun ardından iyileşmeyi hızlandırabildiği bulunmuştur.


3. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Bentonit kili, kilo vermek isteyen kişiler için iyi bir seçenektir. Farelerde yapılan bir çalışmaya göre, montmorillonit kilinin yüksek yağlı yiyecek tüketenler arasında kilo alımını azaltmaya yardımcı olduğu görülmüştür.(4)

Ancak bazı geleneksel şifa yöntemlerinde kil ürünleri yıllardır kullanmış olsa da, kilo vermenin daha iyi yolları vardır. Kalori alımını azaltmak ve fiziksel aktivite seviyesini artırmak en iyi seçenektir.

Özet: Farelerde yapılan bir çalışmaya göre, montmorillonit kilinin yüksek yağlı yiyecek tüketenler arasında kilo alımını azaltmaya yardımcı olduğu görülmüştür.


4. Kabızlığı Giderir

Bentonit kili toksinlere yapışabildiği için sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olabilir. Bentonit kilinin faydalarından bir diğeri ise kabızlık ve hassas bağırsak sendromu olan bazı insanlara yardımcı olabileceğidir. (5)

Ancak bentonit kilinin bu kullanımı ile ilgili daha fazla araştırmalara ihtiyaç duyulduğu unutulmamalıdır. 

Özet: Bentonit kilinin faydalarından biri de kabızlık ve hassas bağırsak sendromu olan bazı insanlara yardımcı olabileceğidir.


5. İshal Tedavisine Yardımcı Olur

Bazı araştırmalar, bentonit gibi soğutucu killerin ishal gibi virüsle ilişkili sindirim sorunlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Örneğin rotavirüs, şiddetli ishale neden olabilir ve kişiden kişiye kolayca yayılır. Yapılan bir çalışmaya göre, diosmektit adındaki soğutucu bir kilin rotavirüsün çoğalmasını önlemeye yardımcı olduğu görülmüştür. (6)

Eğer kil ürünleri ile yapılan tedaviden sonra ishal azalmazsa, kişi bol miktarda sıvı içmeye devam etmeli ve ishal tedavisinde daha yaygın yaklaşımları denemelidir ve doktora başvurmalıdır.

Özet: Bazı araştırmalar, bentonit gibi soğutucu killerin ishal gibi virüsle ilişkili sindirim sorunlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. 


6. Bebek Bezi Döküntülerini Tedavi Eder

Kil ile tedavi gören bebeklerin yaklaşık % 93'ü 6 saat içinde döküntüleri iyileştirmiş ve % 90'ı 3 günde tamamen iyileşmiştir. Ayrıca başka bir çalışmada da benzer olumlu sonuçlar elde edilmiştir. (7)

Özet: Kil ile tedavi gören bebeklerin yaklaşık % 93'ü 6 saat içinde döküntüleri iyileştirmiş ve % 90'ı 3 günde tamamen iyileşmiştir.


7. Güneşten Koruma Sağlar


Gıda ve İlaç İdaresi, güneş koruyucu madde olarak bentonit kremini onaylamamıştır ancak yapılan bir çalışmaya göre, kilin cilde zararlı ultraviyole ışınlarından koruyabildiği görülmüştür. (9)

Özet: Yapılan bir çalışmaya göre, kilin cilde zararlı ultraviyole ışınlarından koruyabildiği görülmüştür. 

Uyarı! Bentonit kili veya cilt üzerinde herhangi bir doğal ilaç kullanmadan önce, alerji testi yaptırın. Eğer bu kile alerjiniz yoksa kullanabilirsiniz.


Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Arıtılmış su ile kili karıştırın, daha yoğun ve arındırıcı bir maske için suyu çiğ elma sirkesi ile değiştirebilirsiniz.

Lavanta, biberiye veya limon otu gibi birkaç damla esans yağı ekleyin.

Yüzünüzü temizleyip uygulayın.

20 dakika kurumasını bekleyin.

Ilık su yüzünüzü ile durulayın.

Cildi korumak ve sebum üretimini dengelemek için yüksek kaliteli organik bir nemlendirici uygulayın. Daha iyi sonuçlar elde etmek için kil maskesini haftada bir veya iki kez kullanmanız önerilir.


Sonuç

Bazı insanlar toksinleri vücuttan atmak amacıyla bentonit kili alırlar. Çeşitli çalışmalar bentonit kilinin, toksinin etkilerini azaltabileceğini göstermektedir. Birçok insanın zehirli sarmaşık bitkilerinin ürettiği yağ olan uruşiole alerjisi vardır. İnsan derisi zehirli sarmaşıkla temas ettiğinde, alerjik reaksiyon olarak döküntü geliştirebilir. Zehirli bir sarmaşık; döküntü, kızarıklık, tahriş ve şiddetli kaşıntıya neden olabilir. Ayrıca montmorillonit kilinin yüksek yağlı yiyecek tüketenler arasında kilo alımını azaltmaya yardımcı olduğu görülmüştür. Bentonit kili toksinlere yapışabildiği için sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olabilir. Bentonit kilinin faydalarından bir diğeri ise kabızlık ve hassas bağırsak sendromu olan bazı insanlara yardımcı olabileceğidir. Kil ile tedavi gören bebeklerin yaklaşık % 93'ü 6 saat içinde döküntüleri iyileştirmiş ve % 90'ı 3 günde tamamen iyileşmiştir. 


UYARI: Burada yer alan bilgiler sağlıklı bireyler içindir. Tek tip tüketim önerilmemektedir. İçerikte yer alan bilgiler özel durumlarda veya hastalıklarda farklılık gösterebilir. En doğru bilgi için hekiminize ve diyetisyeninize danışınız. 

KAYNAKLAR

1. Gomes, Celso de Sousa Figueiredo. “Healing and Edible Clays: a Review of Basic Concepts, Benefits and Risks.” SpringerLink, Springer Netherlands, 1 Feb. 2017 Foundation for Science and Technology, University of Aveiro (Bilim ve Teknoloji Vakfı Aveiro Üniversitesi)

https://link.springer.com/article/10.1007/s10653-016-9903-4

2. Shannon, et al. “Efficacy of Raw and Concentrated Bentonite Clay in Reducing the Toxic Effects of Aflatoxin in Broiler Chicks.” OUP Academic, Oxford University Press (Oxford Üniversitesi Yayınları) 11 Nov. 2016,

https://academic.oup.com/ps/article/96/6/1651/2498817

3. Marks, J.G., Fowler, J.F., Sherertz, E.F. and Rietschel, R.L. (1995). Prevention of poison ivy and poison oak allergic contact dermatitis by quaternium-18 bentonite. Journal of the American Academy of Dermatology (Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi)

https://www.jaad.org/article/0190-9622(95)90237-6/pdf

4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4759552/

5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5632318/

6. https://gutpathogens.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13099-017-0172-2

7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4774071/

8. Mitchell, Nicole J, et al. “Short-Term Safety and Efficacy of Calcium Montmorillonite Clay (UPSN) in Children.” The American Journal of Tropical Medicine and Hygiene, Oct. 2014, U.S. National Library of Medicine, (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4183404/

9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4258857/

Benzer Makaleler

Yorum Yapın