Acil.Net

Kızılcığın Faydaları

#

Yazan, Merve Görmez
17.05.2020 18:42 (Güncellendi 17.08.2020 00:53)

Sağlık GÜVENİLİR KAYNAK

Kızılcığın Faydaları

Kızılcık halk arasında popüler bir besindir. İnsanlar kızılcığı sos veya meyve suyu şeklinde tüketmektedir. Ayrıca kızılcık, güveç veya tatlılara da eklenebilir. 


1. Besin Değerleri

Yarım fincan dilimlenmiş kızılcığın besin değerleri şunlardır: (14)

Kalori25 kcal
Doğal Şeker2.35 g
Karbonhidrat6.6 g
Lif2 g2. Kardiyovasküler Hastalıkları Riskini Azaltır 

Bazı kanıtlar kızılcıkta bulunan polifenollerin kardiyovasküler hastalık riskini azaltabileceğini göstermektedir. (13)

2019 yılında yapılan bir çalışmaya göre, diyetteyken kızılcık tüketen bir bireyin kardiyovasküler hastalıklarda çeşitli risk faktörlerini yönetmesinde yardımcı olabileceğini bulmuştur. (12)

Ayrıca başka bir çalışmaya göre kızılcık takviyesinin vücut kitle indeksini azaltmaya ve yüksek yoğunluklu lipoprotein veya "iyi" kolesterol seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olduğunu bulmuştur. 

78 obez katılımcının olduğu bir diğer araştırmaya göre, her gün yüksek miktarda bitkisel bileşen içeren tek doz düşük kalorili kızılcık içeceğinin, kişinin kan şekeri düzenlediği, kimyasal iltihaplanma belirtilerini ve lipoprotein düzeylerini arttırdığı görülmüştür. (11)

Özet: 2019 yılında yapılan bir çalışmaya göre, diyetteyken kızılcık tüketen bir bireyin kardiyovasküler hastalıklarda çeşitli risk faktörlerini yönetmesinde yardımcı olabileceğini bulmuştur ve başka bir çalışmaya göre kızılcık takviyesinin vücut kitle indeksini azaltmaya ve yüksek yoğunluklu lipoprotein veya "iyi" kolesterol seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. 


3. Kanser Gelişimini Yavaşlatır

2016 yılında yürütülen bir çalışmaya göre, kızılcıkta bulunan bileşenlerin, test tüplerindeki kanser hücreleri üzerinde birçok faydalı etkilere sahip olduğunu ortaya çıkmıştır. (10)

Ayrıca bu çalışmaya göre, kızılcıkların kanser büyümesini ve yayılmasını teşvik eden diğer birkaç mekanizmayı da etkileyebileceği görülmüştür. 

Özet: Kızılcıkta bulunan bileşenlerin kanser hücreleri üzerinde birçok faydalı etkisi olduğu görülmüştür.


4. Ağız Sağlığına Fayda Sağlar

Kızılcıklarda bulunan proantosiyanidinler ağız sağlığına da yarar sağlayabilir. New York Rochester Üniversitesi Tıp Merkezindeki Oral Biyoloji Merkezi ve Eastman Diş Hekimliği Anabilim Dalı araştırmacılarına göre kızılcığın, bakterilerin diş yüzeyine bağlanmasını önlediği görülmüştür. (9)

Özet: Kızılcıklarda bulunan proantosiyanidinlerin ağız sağlığına fayda sağladığı yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.


5. Kan Dolaşımını Hızlandırır

Kızılcıkların arter esnekliğini arttırmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bu, kalbin üzerindeki baskıyı azaltarak ve kan basıncının düşmesine yardımcı olarak dolaşımın ve kan akışının artması demektir. Daha iyi dolaşım, enerjiyi ve bilişsel işlevi de artırır. (8)

Özet: Kızılcıkların arter esnekliğini artırdığı ve böylece kalbin üzerindeki baskıyı azalttığı görülmüştür.


6. Hastalıktan Koruma Sağlar 

Kızılcık suyunun “kötü”  kolesterol, trigliseritler ve insülin direncini azaltarak kalp sağlığını koruduğuna dair kanıtlar vardır. Dahası, kızılcıklardaki bazı bileşenlerin; meme, kolon, akciğer ve prostat kanseri hücreleri de dâhil olmak üzere tümörlerin büyümesini yavaşlattığı görülmüştür. (7)

Araştırmalar, kızılcık tüketmenin bağışıklık, ruh hali ve sindirim sistemine bağlı faydalı bağırsak bakterilerinde pozitif bir etki yaratabileceğini göstermektedir. Ayrıca bütün veya kurutulmuş kızılcıklardaki lif kabızlığın önlenmesine ve sindirim sağlığını desteklemeye yardımcı olur. (6)

Özet: Kızılcık suyunun kötü kolesterol, trigliseritler ve insülin direncini azaltarak kalp sağlığını koruduğuna dair bazı kanıtlar vardır. Ayrıca araştırmalar, kızılcık tüketmenin bağışıklık, ruh hali ve sindirim sistemine bağlı faydalı bağırsak bakterilerinde pozitif bir etki yaratabileceğini göstermektedir.


7. Antioksidan Bakımından Zengindir

Antioksidanlar, vücudu serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarlarından korumaya yardımcı olur. Serbest radikaller yaşlanma sürecine katkıda bulunur ve ayrıca kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklar geliştirmede risk faktörleri olabilir. 

‘’Beslenme Dergisi'nde’’ yayınlanan araştırmalar, kızılcıkların diyet değişiklikleriyle kanseri önlemede rol oynayabileceğini bulmuştur.  (1)

Özet: Antioksidanlar, vücudu serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarlarından korumaya yardımcı olup kanseri önlemede önemli rol oynar. 

Uyarı! Kızılcık ve kızılcık ürünleri, ölçülü olarak tüketilirse çoğu insan için genellikle güvenlidir. Bununla birlikte, aşırı tüketim, mide rahatsızlığına ve ishale neden olabilir. Ayrıca kan inceltici ilaç (Varfarin) kullanan kişiler, kızılcık tüketimini aniden arttırmamalıdırlar. Kızılcık ürünleri böbrek taşı oluşumu hızlandıran idrarda daha yüksek oksalat atılımına yol açabilir. 


Kızılcık Şerbeti

1. Sindirim Sistemini Rahatlatır

Kızılcıklarda bulunan fitokimyasalların sindirim sisteminde önemli bir rol oynadığına dair kanıtlar artmaktadır. Kızılcık şerbetinin sindirim sağlığı yararlarına ilişkin kanıtlar, diğer yararlara ek olarak, 2018'den itibaren Gıda ve Tarım Bilimi Dergisi'ndeki bir çalışmada bildirilmiştir. (5)

Özet: Kızılcıklarda bulunan fitokimyasalların sindirim sisteminde önemli bir rol oynadığına dair kanıtlar, 2018'den itibaren Gıda ve Tarım Bilimi Dergisi'ndeki bir çalışma ile artmaktadır.


2. Enfeksiyonları Önler

Kızılcıktaki bazı kimyasallar virüs ve bakterilerle savaşmaya yardımcı olabilir. 2011 yılında yapılan bir araştırma, kızılcıkların yedi bakteri mikrobunun büyümesini engellediği incelenmiştir. (2)

2010 yılında yapılan başka bir araştırmaya göre, kızılcıkların gıda kaynaklı hastalıkların ortak bir nedeni olan nörovirüs de dahil olmak üzere bazı virüslerle savaşabileceğini bulmuştur. (3)

Özet: 2011 yılında yapılan bir araştırma, kızılcıkların yedi bakteri mikrobunun büyümesini engellediği incelenmiştir.


3. Menopoz Sonra Sağlığa İyi Gelir

Menopoz sonrası kalp problemi riski aynı yaştaki diğer tüm insan grubundaki riske kıyasla artmaktadır. Bu durum, 2013 yılında yapılan bir araştırmada yumurtalıkları alınan fareler üzerinde araştırılmıştır. Araştırmacılar günlük kızılcık tüketimi ile kolesterolün düştüğünü, böylelikle kızılcık ürünlerinin menopozdan sonra yararlı besin takviyeleri olabileceğini öne sürmüştür. (4)

Özet: Araştırmacılar günlük kızılcık tüketimi ile kolesterolün düştüğünü, böylelikle kızılcık ürünlerinin menopozdan sonra yararlı besin takviyeleri olabileceğini öngörmektedir.


Ev Yapımı Taze Kızılcık Suyu Tarifi


- 8 bardak taze kızılcık

- 8 su bardağı su

- 1 su bardağı agave nektarı

- 1/2 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu

- 1/2 su bardağı taze sıkılmış limon suyu

Yapılışı

Kızılcık ve suyu büyük bir tencereye ekleyin. Kaynamaya bırakın ve sonra ocağın altını biraz kısın, üstünü örtün ve 25 dakika kadar pişirin.

Kızılcık karışımını süzgeçten geçirin. Damak zevkinize göre agave nektarı ekleyebilirsiniz. Büyük bir kaba portakal ve limon suyunu ekleyin ve karıştırın.

Daha sonra kabın üzerine ince gözenekli bir süzgeç geçirin, katılaşmış kısımları çok fazla sıkıştırmamaya çalışarak kızılcık karışımını süzgeçten geçirin (yoksa meyve suyu daha katı olur). Katı kısımları başka bir kaba koyun ve kalan kızılcık karışımını yeniden yapın. Kızılcık suyunu soğutup servis yapabilirsiniz.Sonuç

2019 yılında yapılan bir çalışmaya göre, diyetteyken kızılcık tüketen bir bireyin kardiyovasküler hastalıklarda çeşitli risk faktörlerini yönetmesinde yardımcı olabileceğini bulmuştur ve başka bir çalışmaya göre kızılcık takviyesinin vücut kitle indeksini azaltmaya ve yüksek yoğunluklu lipoprotein veya "iyi" kolesterol seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Kızılcıkta bulunan bileşenlerin kanser hücreleri üzerinde birçok faydalı etkisi olduğu görülmüştür. Kızılcıklarda bulunan proantosiyanidinlerin ağız sağlığına fayda sağladığı yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Kızılcıkların arter esnekliğini artırdığı ve böylece kalbin üzerindeki baskıyı azalttığı görülmüştür. Antioksidanlar, vücudu serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarlarından korumaya yardımcı olup kanseri önlemede önemli rol oynar.  Ayrıca Kızılcık ve kızılcık ürünleri, ölçülü olarak tüketilirse çoğu insan için genellikle güvenlidir. Bununla birlikte, aşırı tüketim, mide rahatsızlığına ve ishale neden olabilir. Ayrıca kan inceltici ilaç (Varfarin) kullanan kişiler, kızılcık tüketimini aniden arttırmamalıdırlar. Kızılcık ürünleri böbrek taşı oluşumu hızlandıran idrarda daha yüksek oksalat atılımına yol açabilir. Bunun yanı sıra araştırmacılar günlük kızılcık tüketimi ile kolesterolün düştüğünü, böylelikle kızılcık ürünlerinin menopozdan sonra yararlı besin takviyeleri olabileceğini öngörmektedir.


UYARI: Burada yer alan bilgiler sağlıklı bireyler içindir. Tek tip tüketim önerilmemektedir. İçerikte yer alan bilgiler özel durumlarda veya hastalıklarda farklılık gösterebilir. En doğru bilgi için hekiminize ve diyetisyeninize danışınız. 

KAYNAKLAR

1. Neto, and Catherine C. “Cranberry and Its Phytochemicals: A Review of In Vitro Anticancer Studies.” OUP Academic, Oxford University Press, The Journal of Nutrition (Beslenme Dergisi) 1 Jan. 2007,

https://academic.oup.com/jn/article/137/1/186S/4664350

2. Côté, J, et al. “Antimicrobial Effect of Cranberry Juice and Extracts.” Food Control, Elsevier, 2 Mar. 2011, Agriculture and Agri-Food Canada, Food Research and Development Centre (Tarım ve Tarım-Gıda, Kanada Gıda Araştırma ve Geliştirme Merkezi)

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0956713511000831

3. Su, Xiaowei, et al. “The Effect of Cranberry Juice and Cranberry Proanthocyanidins on the Infectivity of Human Enteric Viral Surrogates.” Food Microbiology, Academic Press, 25 Jan. 2010, Department of Food Science and Technology, University of Tennessee-Knoxville (Tennessee-Knoxville Üniversitesi, Gıda Bilimi ve Teknolojisi Bölümü)


https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0740002010000158

4. Yung, Lai-Ming, et al. “Chronic Cranberry Juice Consumption Restores Cholesterol Profiles and Improves Endothelial Function in Ovariectomized Rats.” SpringerLink, Springer-Verlag, 27 July 2012, European Journal of Nutrition (Avrupa Beslenme Dergisi)

https://link.springer.com/article/10.1007/s00394-012-0425-2

5. Zhao, Shaomin, et al. “American Cranberries and Health Benefits - an Evolving Story of 25 Years.” Journal of the Science of Food and Agriculture, U.S. National Library of Medicine, (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi) 9 Jan. 2018, 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29315597

6.  Bekiares, Nell, et al. “Effect of Sweetened Dried Cranberry Consumption on Urinary Proteome and Fecal Microbiome in Healthy Human Subjects.” Omics : a Journal of Integrative Biology, Mary Ann Liebert, Inc., Feb. 2018 U.S. National Library of Medicine, (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28618237

7. Novotny, et al. “Cranberry Juice Consumption Lowers Markers of Cardiometabolic Risk, Including Blood Pressure and Circulating C-Reactive Protein, Triglyceride, and Glucose Concentrations in Adults.” 22 Apr. 2015, The Journal of Nutrition (Beslenme Dergisi)

https://academic.oup.com/jn/article/145/6/1185/4585791

8. Novotny, Janet A, et al. “Cranberry Juice Consumption Lowers Markers of Cardiometabolic Risk, Including Blood Pressure and Circulating C-Reactive Protein, Triglyceride, and Glucose Concentrations in Adults.” The Journal of Nutrition, U.S. National Library of Medicine, (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi) June 2015,

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25904733

9. Koo, H, et al. “Influence of Cranberry Juice on Glucan-Mediated Processes Involved in Streptococcus Mutans Biofilm Development.” Caries Research, U.S. National Library of Medicine, (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi) 2006,

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16352876

10. Weh, Katherine M, et al. “Cranberries and Cancer: An Update of Preclinical Studies Evaluating the Cancer Inhibitory Potential of Cranberry and Cranberry Derived Constituents.” U.S. National Library of Medicine, (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi) 18 Aug. 2016,

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5039576/

11. Chew, Boon, et al. “Chronic Consumption of a Low Calorie, High Polyphenol Cranberry Beverage Attenuates Inflammation and Improves Glucoregulation and HDL Cholesterol in Healthy Overweight Humans: a Randomized Controlled Trial.” U.S. National Library of Medicine, (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi) Apr. 2019,

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29476238

12. Pourmasoumi, Makan, et al. “The Effects of Cranberry on Cardiovascular Metabolic Risk Factors: A Systematic Review and Meta-Analysis.” Clinical Nutrition (Edinburgh, Scotland), U.S. National Library of Medicine, (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi) 11 Apr. 2019,

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31023488

13. McKay, Diane L, and Jeffrey B Blumberg. “Cranberries (Vaccinium Macrocarpon) and Cardiovascular Disease Risk Factors.” Nutrition Reviews, U.S. National Library of Medicine, (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi) Nov. 2007,

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18038941

14. “FoodData Central Search Results.” FoodData Central, U.S Department of Agriculture (ABD Tarım Bölümü)

https://fdc.nal.usda.gov/


Benzer Makaleler

Yorum Yapın