Acil.Net

Şifa Deposu Mandalina

#

Yazan, Gamze Bozkurt
26.04.2020 18:45 (Güncellendi 14.08.2020 21:01)

Sağlık GÜVENİLİR KAYNAK

Şifa Deposu Mandalina

Diğer narenciye türleri gibi mandalinanın gerçek geçmişi de bilinmemektedir ancak Hindistan’ın kuzeydoğusundan veya Çin’in güneybatısından M.Ö. 12. yüzyıllarda türediğine inanılmaktadır. Dünyaya yayılması iki türünün 1805 yılında Guangzhou (Canton) bölgesinden İngiltere’ye ihraç edilmesi ile başlamıştır. Bu olaydan sonra ağaçları Malta’ya, daha sonra İtalya’ya gönderilmiştir. Akdeniz mandalinasının İtalya’da geliştiğine inanılmaktadır.

Turunçgiller familyasından 5-6 m yüksekliğinde mandalina ağacının meyvesidir. Tatlı, kokulu, lezzetli, vitamince zengin bir meyvedir. Ilıman iklimlerde yetişen tatlı, sulu ve hoş kokulu bir meyve olan mandalina, portakal ile benzer özellikler taşır. Aynı zamanda mandalinanın birkaç çeşidi bulunmaktadır.


1. Mandalinanın İçerdiği Besin Değerleri

Ortalama bir mandalinada 9 gram şeker 12 gram karbonhidrat ile birlikte 47 gram kalori bulunmaktadır. Aynı zamanda önerilen günlük C vitamini dozunun yaklaşık %40'ına ve günlük önerilen A vitamininin %11'ine sahiptir.

100g mandalinanın sahip olduğu besin değerleri

Su85.17
Enerji53 kcal
Karbonhidrat13.34 g
Kalsiyum37 mg
Fosfor20 mg
Lif1.8 g
Potasyum 166 mg

 

Mandalina vücutta kolajen üretimini teşvik eden mükemmel bir C vitamini deposudur. A ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, demir, brom ve fosfor minerallerini içerir. Mandalinanın kabuğu ise P vitamini açısından zengindir. Vücutta kolojen üretimini teşvik eden mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca bronşiyal dilatör ve zengin bir lif kaynağı olan sinefrin içermektedir. (1)(2) (3)

Özet: Mandalina besin bileşiği bakımından oldukça zengindir, tam bir C vitamini deposudur. Ayrıca zengin bir lif içeriğine sahiptir. Mandalina kabuğu P vitamini açısından zengindir.


2. Kanserle Mücadeleye Yardımcı Olur

Son zamanlarda yapılan araştırmalar mandalinanın karaciğer kanserine karşı çok etkili olduğunu ortaya koydu. Ayrıca bol miktarda C vitamini ve ceta cryptoxanthin içeriği için karaciğer kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır. 

Mandalina hücresel hasar sürecini baskılayarak birçok kanser türünden korunmaya katkı sağlar. Mandalinanın içerdiği fito-kimyasallar vücutta anti-kanserojen rol oynamaktadır. Anti-kanserojen bileşikler normal hücrelerin kanserleşmesini ve tümörlerin büyümesini engellemeye yardımcı olmaktadır.

Mandalina, muhteşem tadı ve zengin besin içerikleri sayesinde kanser gibi birçok hastalıkla mücadelede oldukça önemli bir besindir. Bu konu ile ilgili son zamanlarda yapılan araştırmalar mandalinanın karaciğer kanserine karşı çok etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte bol miktarda C vitamini ve içeriğindeki diğer besin bileşikleri karaciğer kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır.

Ulusal Meyve Ağacı Bilimi Enstitüsü, çok sayıda mandalina tüketen Japon nüfusu üzerinde bir araştırma yaptı. Bir başka çalışmada Kyoto Bölge Tıp Üniversitesi'nde bir ekip, bir yıl boyunca mandalina suyu tüketen hepatit hastalarını incelemiştir. Her iki çalışmada da mandalinanın karaciğer riskini azalttığı ortaya çıkmıştır.

Mandalina kabuklarında bulunan flavon, tangeretin üzerinde yapılan çalışmalarda lösemi riskini azalttığı gözlemlenmiştir. (4)

Özet: Mandalina; karaciğer, lösemi gibi birçok kanser türüne karşı koruyucu etkilere sahiptir. Mandalinanın içerdiği fitokimyasallar vücutta antikanserojen etkilere sahiptir.


3. Kalbi Korumaya Yardımcı Olur

Turunçgiller genel olarak içerdikleri kalp sağlığını korumaya yardımcı bazı besin bileşikleri içerirler. Mandalinada kalp sağlığını artırmaya yardımcı bir besin bileşiği olan flavonoidler bakımından oldukça zengindir.  

Tarım ve Gıda Kimyası Dergisinde yayımlanan bir araştırma makalesine göre kalp ameliyatı olan hastalar üzerinde yapılan bir çalışmada araştırmacılar antioksidan bakımından zengin mandalinanın “kötü kolesterol LDL”nin yanı sıra trigleserit seviyelerinin de düşmesine yardımcı olduğunu bulmuştur. C vitamini ayrıca kalp hastalığı riskinin azalmasıyla da ilişkilendirilmiştir. Kötü kolesterol seviyelerinin düşürülmesi kalp sağlığını her zaman olumlu yönde etkilemektedir. (4)

Özet: Mandalina kalp sağlığının korunmasında önemli rol oynamaktadır. Mandalina kötü kolesterol seviyelerini azaltarak kalp sağlığını destekler.


4. Bağışıklık Sistemini Destekler

Stres ve kötü beslenme gibi etmenler kişinin bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve birçok hastalığa kolayca yakalanmasına zemin hazırlamaktadır. Mandalina anti-inflamatuar ( iltihaplanma karşıtı) A ve C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve hastalık riskini azaltır.

Diğer narenciye meyvelerinde olduğu gibi mandalinada C vitamini bakımından yüksek bir meyvedir. Orta boydaki bir mandalina günlük ihtiyacımız olan C vitaminini almamızı sağlar. 

C vitamini sağlığında birçok alanda merkezi rol oynar ama daha bağışıklık fonksiyonu üzerindeki etkileri bilinmektedir.

İsviçre’nin Basel şehrinde yapılan bir araştırmaya göre her gün yeterli miktarda C vitamini almanın, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalık semptomlarını azaltmaya ve soğuk algınlığı gibi genel solunum yolu enfeksiyonlarının süresini kısaltmaya yardımcı olabileceği ortaya çıkmıştır.

İçeriğindeki vitaminler ve mineraller sayesinde hastalıklara karşı enfeksiyon riskini azaltarak hastalıklara olan direncimizi artırır. (5)

Özet: Bağışıklık sisteminin zayıflamasında birçok etmen vardır. Mandalina anti inflamatuar (iltihaplanma karşıtı)  A ve C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.


5. Sindirim Sisteminin Güçlendirilmesine Yardımcı Olur

Mandalinanın düzenli olarak beslenme alışkanlığınıza eklenmesi yüksek orandaki lif içeriği sayesinde sindirim sisteminizin düzenli çalışmasını ve sindirim sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulunur.

Lif sindirim sistemindeki sindirilmemiş besinlerin sindirim yolu boyunca hareket etmesini sağlayarak daha kolay dışkılamayı sağlar. Kabızlığı önlemenin yanı sıra, yüksek lifi gıdaların tüketiminin artırılması sindirim sistemimizde olabilecek iltihaplanmaya neden olan hemoroid, mide ülseri ve devertikült gibi diğer sindirim sistemi sorunlarının neden olacağı hastalık risklerini azaltır. (6)

Özet: Mandalinanın düzenli olarak öğünlere eklenmesi içeriğindeki lif sayesinde sindirim sisteminin iyileşmesini ve güçlenmesine yardımcı olur. Kabızlığı önler ve sindirim sistemimiz de oluşabilecek bazı hastalıkları önlemeye yardımcı olur.


6. Böbrek Taşı Oluşumunu Engeller

Böbrek taşı böbreklerde oluşan sert mineral tortularıdır ve vücuttan atılırken idrarda şiddetli ağrıya neden olmalarının yanı sıra bulantı, kusma ve idrardan kan gelmesi gibi çeşitli semptomlara neden olur. Toplumun yaklaşık %5' inde görülen ve büyük sıkıntılara sebep olan böbrek taşının düşürülmesinde, turunçgiller olarak bilinen portakal, limon ve mandalina gibi meyvelerin çok faydalı olduğu bilinmektedir.

Beslenme alışkanlığınıza mandalina dahil çeşitli narenciye meyvelerinin dahil edilmesi böbrek taşı oluşumu riskinin azaltarak idrardaki sitrat seviyelerinin artmasına yardımcı olur. Üroloji dergisinde yayınlanan bir araştırmada bile yüksek oranda narenciye tüketiminin zaman içinde böbrek taşı oluşumu riskini azalttığını ileri sürmüştür. (7)  (8)

UYARI: Böbrek taşı hastalığının en önemli özelliği tekrarlayıcı olmasıdır. Bu yüzden daha önce böbrek taşı hastalığına yakalanmış bir kişinin ikinci kez böbreğinde taş oluşma ihtimali yüzde 50’nin üzerindedir. Böbrek taşının tedavisi kadar oluşumunun da önlenmesi önemlidir.

ÖZET: Böbrek taşının düşürülmesinde turunçgiller olarak bilinen portakal, limon ve mandalina gibi meyvelerin çok faydalı olduğu bilinmektedir. Beslenme alışkanlığımıza mandalinanın dahil edilmesi böbrek taşı oluşumu riskinin azaltarak idrardaki sitrat seviyelerinin artmasına yardımcı olur. 


Mandalina Kabuğu Çayı

Mandalina kabuğu başta olmak üzere portakal, limon, greyfurt gibi meyvelerinin kabuğu sağlık açısından oldukça faydalıdır. Turunçgillerin sadece içi değil, kabukları da birer sağlık mucizesidir. İyice yıkayıp temizledikten sonra taze ve kuru halde rendelenmiş turunçgil kabuklarını salatalarınıza, kurabiye ve keklerinize hatta çorbalarınıza, meyve salataları, balık ve tavuk yemeklerinize ekleyebilirsiniz.

Mandalina kabuğu çayı tarifi için malzemeler

  • 1 mandalinanın kurutulmuş kabuğu
  • Bir tutam aynı sefa çiçeği
  • Bir tutam papatya
  • Bir tutam kekik
  • Bir tutam kurutulmuş gül yaprakları

Mandalina kabuğu çayı nasıl yapılır?

Önceden doğranıp, kurutulmuş 1 yemek kaşığı mandalina kabuğu, bir tutam aynı sefa çiçeği, bir tutam papatya, bir tutam kekik ve bir tutam kurutulmuş gül yapraklarını iyice karıştırın. Karışımın üzerine 2 su bardağı kaynamış su dökün ve 10-15 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra çayınızı süzerek içebilirsiniz. Dilerseniz içine bal da ilave edebilirsiniz.


Sonuç

Mandalina besin içeriği bakımından oldukça zengindir ayrıca mandalina kabuğu P vitamini bakımından oldukça önemli bir değere sahiptir. Mandalinanın içerdiği fitokimyasallar vücutta anti kanserojen etkilere sahiptir. Mandalina kalp sağlığını korumaya yardımcı olan flavonoidler bakımından oldukça zengindir. Mandalina anti inflamatuar ( iltihaplanma karşıtı)  A ve  C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık siteminin güçlenmesine yardımcı olur. Mandalinanın düzenli olarak öğünlere eklenmesi içeriğindeki lif sayesinde sindirim sisteminin iyileşmesini ve güçlenmesine yardımcı olur. Böbrek taşının düşürülmesinde turunçgiller olarak bilinen portakal, limon ve mandalina gibi meyvelerin çok faydalı olduğu bilinmektedir.


UYARI: Burada yer alan bilgiler sağlıklı bireyler içindir. Tek tip tüketim önerilmemektedir. İçerikte yer alan bilgiler özel durumlarda veya hastalıklarda farklılık gösterebilir. En doğru bilgi için hekiminize ve diyetisyeninize danışınız.

KAYNAKLAR

1. BESİN DEĞERLERİ. USDA. [Çevrimiçi] https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/?query=ndbNumber:9218.

2. Xiaotian Zhang Andrew P. Breksa, IDarya O. Mishchuk Carolyn M. Slupsky . Yükseklik, Anaç ve Toprak Derinliği Mandarin Portakallarının Beslenme Kalitesini Etkiler. ACS publications. [Çevrimiçi] https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf104335z.

3. Karen Collins, MS, RDN, CDN. Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü-S: Mandalina portakalları diğer portakallarla aynı besinleri sağlıyor mu? . AİCR. [Çevrimiçi] https://www.aicr.org/press/health-features/health-talk/2013/12dec2013/nutrients-mandarin-oranges.html.

4. Abe S , fan K , Ho, CT , Ghai G , Yang K . ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri-Portakal kabuğu ekstraktının (OPE) kemopreventif etkileri. II: OPE, kemirgen meme bezinde atipik hiperplastik lezyonları inhibe eder. pubmed. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17472462.

5. Gorinstein S1, Caspi A, Libman I, Lerner HT, Huang D, Leontowicz H, Leontowicz M, Tashma Z, Katrich E, Feng S, Trakhtenberg S. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri-Kırmızı greyfurt, koroner aterosklerozu olan hastalarda serum trigliserit düzeyini olumlu yönde etkiler: in vitro ve insanlarda çalışmalar. pubmed. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16506849.

6. Wintergerst ES1, Maggini S, Hornig DH. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri-İmmün C vitamini ve çinko rolü ve klinik durumlar üzerine etkisi. PUBMED. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16373990.

7. Anderson JW 1 , Baird P , Davis RH Jr , Ferreri S , Knudtson M , Koraym A , Sular V , Williams CL . ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri-Diyet lifinin sağlık yararları. pubmed. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19335713.

8. De SK , Liu x , Monga M . ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri-Amerikan diyetindeki değişme eğilimleri ve böbrek taşlarının artan prevalansı. PUBMED. [Çevrimiçi] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25201150.

Benzer Makaleler

Yorum Yapın