Acil.Net

Ekşiliği ve Vitaminleriyle Limon

#

Yazan, Merve Görmez
17.05.2020 19:24 (Güncellendi 17.08.2020 00:44)

Sağlık GÜVENİLİR KAYNAK

Ekşiliği ve Vitaminleriyle Limon

Limonlar, insanların yemeğe lezzet katmak için az miktarda kullandıkları popüler bir meyvedir. Ancak, yoğun ekşi tadı nedeniyle nadiren tek başlarına tüketirler. 58 gram limon 30 miligramdan fazla C vitamini sağlar. İşte şifa kaynağı limonun faydaları:


1. Limonun Besin Değerleri

100 gram çiğ limonun besin değerleri şunlardır: (15)

Kalori29 kcal
Protein1.1 g
Karbonhidrat9.3 g
Şeker2.5 g
Lİf2.8 g


2. Kilo Dengesini Sağlar

Limonlar genellikle yağ yakıcı ürün olarak bilinir ve bunun nedeni hakkında birkaç teori vardır. Yaygın olarak bilinen teori ise limonun içinde çözünen pektin lifinin midede genişlemesiyle daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olmasıdır. Başka bir teori ise limonlu sıcak su içmenin kilo vermenize yardımcı olacağını göstermektedir.

Ancak, su içmenin yaktığınız kalori sayısını geçici olarak arttırdığı bilinmektedir ve bu nedenle kilo kaybına yardımcı olan suyun kendisidir, yani limon değildir. (2)

Bununla birlikte, araştırmalar, limon özlerinde bulunan bitki bileşiklerinin kilo alımını önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. (3) (4)

Başka bir çalışmada, besi diyetindeki farelere kabuğundan çıkarılan limon polifenolleri verildiği ve diğer farelere göre daha az kilo ve vücut yağlarına sahip oldukları görülmüştür.  (5)

Özet: Hayvan çalışmaları, limon özü ve bitki bileşenlerinin kilo kaybına neden olabileceğini göstermektedir ancak insanlar üzerindeki etkileri bilinmemektedir.


3. Tansiyonu Dengeler

2014 yılında yapılan bir çalışmada, Japonya'da her gün düzenli olarak yürüyen ve her gün limon tüketen kadınların, tüketmeyenlere oranla daha düşük tansiyona sahip olduğunu incelemişlerdir. (6)

Özet: Yapılan bir araştırma göre her gün düzenli olarak yürüyen ve limon tüketen kadınların, tüketmeyenlere oranla daha düşük tansiyona sahip olduğunu incelemişlerdir.


4. Sağlıklı Bir Cilt Görünümü Sağlar

C vitamini, cildin destek sistemi olan kolajen oluşumunda hayati bir rol oynar. Güneşe maruz kalma, kirlilik, yaş ve diğer faktörler ciltte hasara neden olabilir. 2014 yılında fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, C vitamininin doğal olarak tüketilmesinin ya da bölgesel olarak uygulanmasının bu tür hasarları önlemeye yardımcı olabileceği görülmüştür. (7)

Özet: C vitamininin cildin destek sisteminde önemli bir rol oynadığı yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.


5. Astımı Önlemeye Yardımcı Olur

Yürütülen bir çalışmaya göre, nezle olduklarında daha fazla miktarda C vitamini ve diğer besinleri tüketen astım hastalarının daha az astım krizi geçirebilecekleri görülmüştür. Uzmanlar C vitaminin sadece soğuk algınlığı yaşayan insanlarda değil, ayrıca bronş aşırı duyarlılığına sahip insanlara da fayda sağladığına dair kanıtlar buldular. (10)

Özet: C vitaminin sadece soğuk algınlığı yaşayan insanlarda değil, ayrıca bronş aşırı duyarlılığına sahip insanlara da fayda sağladığına dair kanıtlar bulunmuştur. 


6. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

C vitamini ve diğer antioksidanlar bakımından yüksek olan yiyecekler bağışıklık sistemini, soğuk algınlığı ve nezle mikroplarına karşı güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Yapılan bir incelemede, C vitamini takviyelerinin büyük bir yoğunlukta soğuk algınlığı insidansını azalttığı görülmese de soğuk algınlığının süresinin azalmasına yardımcı olabileceği bulunmuştur. C vitamini ayrıca aşırı fiziksel aktivite geçiren insanlarda bağışıklığın artmasına yardımcı olabilir. (11)

Büyük bir bal kaşığı bal ile bir bardak sıcak suya bütün bir limonu sıkmanın öksürük veya soğuk olan biri için rahatlatıcı bir içecek görevi göreceği bilinmektedir.

Özet: C vitamini takviyelerinin büyük bir yoğunlukta soğuk algınlığı insidansını azalttığı görülmese de soğuk algınlığının süresinin azalmasına yardımcı olabileceği bulunmuştur.


Limon Suyu

1. C Vitamini Bakımından Zengindir

Limon gibi narenciye meyveleri, hücrelerin zararlı serbest radikallere karşı korunmasına yardımcı olan birincil antioksidan C vitamini bakımından yüksektir. Büyük ihtimalle C vitaminin bazı insanlarda soğuk algınlığı süresinin önlenmesine veya azalmasına yardımcı olabileceğini duymuşsunuzdur ancak bu konuyla ilgili çalışmalar hala devam etmektedir. 

C vitaminin, kalp ve damar hastalıkları ve felç riskini azaltabileceği ve kan basıncını düşürebileceği bilinmektedir.  

Limonlar, C vitamini bakımından yüksek narenciye listesinde en üst sırada olmamakla birlikte,  iyi bir tüketim kaynağıdır. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı Kaynağına göre, bir limonun suyu yaklaşık 18.6 miligram C vitamini barındırmaktadır. Yetişkinler için önerilen günlük miktar 65 ila 90 miligramdır. (12)

Özet: Limon gibi narenciye meyveleri, hücrelerin zararlı serbest radikallere karşı korunmasına yardımcı olan birincil antioksidan C vitamini bakımından yüksektir.


2. Cilt Güzelliğini Artırır

Limonlarda bulunan C vitamini cilt kırışıklıklarını, cildin yaşlanmasını ve güneşten zarar görmesini önler. Suyun cildi nasıl iyileştirdiği hala tartışılmaktadır ancak bir şey kesindir. Cildiniz nem kaybederse, kurur ve kırışıklığa eğilimli olur. 2016 yılında tüysüz fareler üzerinde yapılan bir laboratuvar çalışmasına göre narenciye içerikli bir içeceğin kırışıklıkların gelişmesini önlemeye yardımcı olduğunu gözlemlenmiştir.  (13)

Özet: 2016 yılında tüysüz fareler üzerinde yapılan bir laboratuvar çalışmasına göre narenciye içerikli bir içeceğin kırışıklıkların gelişmesini önlemeye yardımcı olduğunu gözlemlenmiştir.  


3. Daha Ferah Bir Nefes Sağlar

Sarımsak, soğan veya balık gibi ürünleri tükettikten sonra oluşan ağız kokusunu gidermek için limon kullanabilirsiniz. Sabah ve akşam yemekten sonra bir bardak limon suyu içerek nefesinizin daha ferah kokmasını sağlayabilirsiniz.

Özet: Sarımsak, soğan veya balık gibi ürünleri tükettikten sonra oluşan ağız kokusunu gidermek için limon kullanılabilir.

Uyarı! Limon suyu içmek tamamen güvenlidir. Ancak, limonlardaki asit zamanla diş minesine zarar verebilir ve bu da dişlerinizi oyuklara daha yatkın hale getirebilir. Dişlerinizle teması önlemek için limon suyunu pipetle tüketebilirsiniz. Daha sonra ağzınızı suyla çalkalamanız gerekir. Ancak, dişlerinizi fırçalamadan önce bir saat beklemek en iyisidir. 


Limon Suyunun Yan Etkileri

1. Diş Minesinin Aşınmasına Neden Olabilir 

Brezilya’da yapılan bir çalışma, limon suyu içilmesinin dişlerde erozyona neden olabileceğini göstermiştir. Ayrıca limon suyunun, asitli içeceklere benzer şekilde dişlerde aşındırıcı etkilere neden olduğu görülmüştür. (8)

Özet: Brezilya’ da yapılan bir araştırmada limonun dişlerde aşındırıcı etki yarattığı görülmüştür.


2. Mide Ekşimesini ve Ülseri Ağırlaştırır

Yapılan bir araştırmaya göre, proteinleri parçalayan midedeki bir enzim olan pepsinin aktif hale gelmesiyle limonların mide yanmasını tetikleyebileceği ortaya çıkmıştır. Mide özsuyunun mideden ağza doğru geri gelmesiyle yemek borusu ve boğazdaki aktif olmayan pepsin molekülleri aktive edilir ve bu da mide yanmasına yol açar.

Özet: Yapılan bir araştırmaya göre mide özsuyunun mideden ağıza doğru geri gelmesiyle yemek borusu ve boğazdaki aktif olmayan pepsin molekülleri aktive edileceği ve bunun da mide yanmasına yol açtığı görülmüştür. 


3. Güneş Yanıklarına Yol Açabilir

Bazı çalışmalar, cilde uygulanan limon suyuyla güneşe çıkmanın kabarcıklara ve siyah noktalara neden olabileceğini göstermektedir. (9)

Brown Üniversitesi'ndeki bir rapora göre limon suyu ve diğer narenciye sularını fazla tüketen bireylerde kara tümör ya da bir tür cilt kanseri gelişimi riskinin biraz daha fazla olabileceği belirtilmiştir. (14)

Özet: Brown Üniversitesi'ndeki bir rapora göre limon suyu ve diğer narenciye sularını fazla tüketen bireylerde kara tümör ya da bir tür cilt kanseri gelişimi riskinin biraz daha fazla olabileceği belirtilmiştir.


Ev Yapımı Limon Suyu Tarifi

  • 1 kg limon 
  • Tuz

Limonlar ortadan ikiye bölünerek suyu sıkılır ve bir tencereye alınır. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilerek kısık ateşte kaynatılır. Kaynayınca altı kapatılır ve soğumaya bırakılır. Soğuyan limon suyumuz bir şişeye kapaklı dolapta muhafaza edilir.


Sonuç

Limonlar, insanların yemeğe lezzet katmak için az miktarda kullandıkları popüler bir meyvedir. Ancak, yoğun ekşi tadı nedeniyle nadiren tek başlarına tüketirler. 58 gram limon 30 miligramdan fazla C vitamini sağlar. 

Yapılan bir araştırma göre her gün düzenli olarak yürüyen ve limon tüketen kadınların, tüketmeyenlere oranla daha düşük tansiyona sahip olduğunu incelemişlerdir. C vitamininin cildin destek sisteminde önemli bir rol oynadığı yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. C vitaminin sadece soğuk algınlığı yaşayan insanlarda değil, ayrıca bronş aşırı duyarlılığına sahip insanlara da fayda sağladığına dair kanıtlar bulunmuştur. Ayrıca limon gibi narenciye meyveleri, hücrelerin zararlı serbest radikallere karşı korunmasına yardımcı olan birincil antioksidan C vitamini bakımından yüksektir. Bunun yanı sıra, yapılan bir araştırmaya göre mide özsuyunun mideden ağza doğru geri gelmesiyle yemek borusu ve boğazdaki aktif olmayan pepsin molekülleri aktive edebileceği ve bunun da mide yanmasına yol açtığı görülmüştür.


UYARI: Burada yer alan bilgiler sağlıklı bireyler içindir. Tek tip tüketim önerilmemektedir. İçerikte yer alan bilgiler özel durumlarda veya hastalıklarda farklılık gösterebilir. En doğru bilgi için hekiminize ve diyetisyeninize danışınız. 

KAYNAKLAR

1. Boschmann, Michael, et al. “Water-Induced Thermogenesis.” The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, U.S. National Library of Medicine, (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi) Dec. 2003,

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14671205 

2. Boschmann, Michael, et al. “Water Drinking Induces Thermogenesis through Osmosensitive Mechanisms.” The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, U.S. National Library of Medicine, (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi) Aug. 2007,

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17519319

3. Fukuchi, Yoshiko, et al. “Lemon Polyphenols Suppress Diet-Induced Obesity by Up-Regulation of MRNA Levels of the Enzymes Involved in Beta-Oxidation in Mouse White Adipose Tissue.” Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition, The Society for Free Radical Research Japan, Nov. 2008, U.S. National Library of Medicine, (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19015756 

4. Alam, M Ashraful, et al. “Effect of Citrus Flavonoids, Naringin and Naringenin, on Metabolic Syndrome and Their Mechanisms of Action.” Advances in Nutrition (Bethesda, Md.), American Society for Nutrition, 14 July 2014, U.S. National Library of Medicine, (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25022990

5. Fukuchi, Yoshiko, et al. “Lemon Polyphenols Suppress Diet-Induced Obesity by Up-Regulation of MRNA Levels of the Enzymes Involved in Beta-Oxidation in Mouse White Adipose Tissue.” Nov. 2008, U.S. National Library of Medicine, (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2581754/

6. Kato, Yoji, et al. “Effect on Blood Pressure of Daily Lemon Ingestion and Walking.” Journal of Nutrition and Metabolism, Hindawi Publishing Corporation, 2014, U.S. National Library of Medicine, (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4003767/

7. Shibuya, Shuichi. “Collagen Peptide and Vitamin C Additively Attenuate Age-Related Skin Atrophy in Sod1-Deficient Mice.” Taylor & Francis Online Journals (Taylor ve Francis Online Dergileri) 

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/09168451.2014.915728

8. Grando, L J, et al. “In Vitro Study of Enamel Erosion Caused by Soft Drinks and Lemon Juice in Deciduous Teeth Analysed by Stereomicroscopy and Scanning Electron Microscopy.” Caries Research, U.S. National Library of Medicine, (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi) 1996,

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8877092

9. Greenaway, Christina. “A Tropical Skin Eruption.” The Canadian Journal of Infectious Diseases = Journal Canadien Des Maladies Infectieuses, Pulsus Group Inc, Mar. 2002, (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi) 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2094864/

10. Hemilä1, Harri. “Vitamin C and Common Cold-Induced Asthma: a Systematic Review and Statistical Analysis.” Allergy, Asthma & Clinical Immunology, BioMed Central Publications (Biomed Central Yayınları) 26 Nov. 2013,

https://aacijournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/1710-1492-9-46

11. Hemilä, Harri. “Vitamin C for Preventing and Treating the Common Cold.” Cochrane Library, Cochrane Database of Systematic Reviews (Cochrane Sistematik İncelemeler Veritabanı)

https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD000980.pub4/full

12. “FoodData Central Search Results.” FoodData Central, U.S. DEPARTMENT OF AGRICULTURE (Amerika Tarım Bölümü)

https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/?query=ndbNumber:9152

13. Kim, Dan-Bi, et al. “Antioxidant and Anti-Ageing Activities of Citrus-Based Juice Mixture.” Food Chemistry, Elsevier, 24 Aug. 2015, Science Direct, Department of Food Science and Biotechnology, Kangwon National University, (Kangwon Ulusal Üniversitesi Gıda Bilimi ve Biyoteknoloji Bölümü)

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814615013023?via%3Dihub

14. Orenstein, David. “Eat a Lot of Citrus? Be Careful in the Sun.” Eat a Lot of Citrus? Be Careful in the Sun | News from Brown University (Brown Üniversitesi Haberleri) 29 June 2015,

https://news.brown.edu/articles/2015/06/citrus

15. “FoodData Central Search Results.” FoodData Central, U.S Department of Agriculture (ABD Tarım Bölümü)

https://fdc.nal.usda.gov/

Benzer Makaleler

Yorum Yapın