Acil.Net

Yüksek Potasyum İçeren Yiyecekler

#

Yazan, Dyt. Betül Taş
Diyetisyen
04.08.2020 23:27 (Güncellendi 12.08.2020 00:08)

Sağlık GÜVENİLİR KAYNAK Uzman Kontrolü

Yüksek Potasyum İçeren Yiyecekler

Potasyum, vücudumuzdaki hücrelerin işlevlerini yerine getirmesi için ihtiyaç duyulan minerallerden biridir. Vücudun dokularında ve sıvılarında bulunabilmektedir. Özellikle iskelet kasları, karaciğer ve kemikler potasyum yönünden zengindir. Potasyum vücudun sıvı dengesinde ve kas çalışmasında etkili olan bir mineraldir. Günlük beslenmede vücudun bu minerale olan ihtiyacı tahıllardan, et ürünlerinden, sebze ve meyvelerden karşılanmaktadır.

Vücutta asit baz dengesini sağlayan bu element ince bağırsakta emilmektedir. Fazla ter ve dışkı yoluyla miktarında azalma görülebilir. Potasyum aynı zamanda böbrek taşı ve hipertansiyonun önlenmesinde önemli bir kaynaktır. Bu sebeple günlük tüketim miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Eksikliğinde ve fazlalığında birtakım problemler oluşturmaktadır. (1,2)

Aşağıda bazı yiyeceklerin potasyum değerleri verilmiştir:


1. Ispanak

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre ıspanağın 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(3)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

Potasyum, K

mg

529

280

839


Potasyum vücudun ihtiyaç duyduğu elzem mineraller arasında yer almaktadır. Ispanak potasyum içeren sebzelerdendir. Hem yemeklerde hem de salatalarda tercih edilen ıspanak oldukça besleyici bir bitkidir. Günlük potasyum ihtiyacının yaklaşık %15’ini karşılayabilmektedir.


2. Domates

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre domatesin 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(3)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

Potasyum, K

mg

206

143

280


Salataların ve yemeklerin vazgeçilmezi olan domates hem lezzetli hem de sağlıklı besinler arasında yer almaktadır. Domatesin kendisi dışında püresi ve salçası da iyi bir kaynaktır. Potasyum yetersiz alındığında dehidratasyon veya kas yorgunluğu gibi birtakım problemlere yol açabilmektedir.


3. Muz

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre muzun 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(3)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

Potasyum, K

mg

229

192

282


Potasyum içeren besinler deyince akla ilk gelen meyvelerden biri muzdur. Ülkemizde yetiştiriciliği yapılan muz severek tüketilen meyvelerden biridir. Ayrıca iyi bir potasyum kaynağıdır.  

Potasyum eksikliğinde bazı sağlık sorunları oluşturabilmektedir. Potasyum yeteri kadar alınamaması ve altında yatan bazı sağlık sorunları sebebiyle hipokalemi görülebilmektedir. Hipokalemi plazmada potasyumun düşmesiyle meydana gelen elektrolit bozukluğudur.(5)


4. Brüksel Lahana

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre brüksel lahananın 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(3)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

Potasyum, K

mg

355

231

533


Brüksel lahanası hem salatalarda hem de yemeklerde kullanılabilen bir besindir. Oldukça düşük kalorisine rağmen zengin vitamin ve mineral içeriğine sahiptir. 

Potasyum kaynakları arasında yer almaktadır. Kronik böbrek yetersizliği görülen kişilerin potasyum içerikli besinlere dikkat etmesi gerekmektedir.


5. Maydanoz

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre maydanozun 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(3)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

Potasyum, K

mg

526

379

685


Maydanoz lezzeti ve içeriğindeki bileşenlerle yemeklerde hatta salatalarda kendini gösteren bir besindir. Önemli antioksidan kaynaklarından biri olan maydanoz, potasyum içeren besinlerden biridir.

Potasyum eksikliği bazı hastalıklara kapı açtığı gibi vücuda fazla alınmasıyla da birtakım sorunlara yol açabilmektedir. Yüksekliğinde hiperkalemi meydana gelebilmektedir. Hiperkalemi kandaki potasyum seviyesinin fazlalığıyla meydana gelen bir rahatsızlıktır.


6. Kuru İncir

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre kuru incirin 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(3)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

Potasyum, K

mg

830

830

830


Öğün aralarında, kahvaltıda veya atıştırmalık olarak tercih edilen sağlıklı besinlerin arasında yer almaktadır. Kuru incir potasyum, kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi mineraller yönünden zengin bir besindir. Kuru incirin 100 gramında yaklaşık 830 mg potasyum vardır. Potasyum vücudumuz üzerinde önemli işleve sahip bir elementtir.


7. Kuzu Eti

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre kuzu etinin 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(3)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

Potasyum, K

mg

818

286

3192


Ülkemizde et ve et ürünleri oldukça tüketilen besinlerdir. Et ürünlerinin çeşitliliğine göre içerisindeki potasyum miktarları değişmektedir.

Potasyum vücut için önemli minerallerden biridir. Sinir ve kasların çalışmasında etkili olduğu gibi tansiyon seviyesini belirlemede de rol oynamaktadır. Protein sentezinde görev alan bu mineral tüm et çeşitlerinde belirli bir miktar potasyum minerali içermektedir.


8. Kavrulmuş Badem

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre kavrulmuş bademin 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(3)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

Potasyum, K

mg

794

732

819


Ara öğünlerde, yemeklerin içerisinde veya gün içinde atıştırmalık olarak tüketmeyi sevdiğimiz yağlı tohumlardır. Badem içeriğindeki vitamin ve minerallerle günlük beslenmede potasyum almamızı sağlayacak besinlerden biridir. 

Potasyum alımı özellikle yetişkinlerde kan basıncını azaltabilmektedir. Bu sebeple kardiyovasküler hastalıklar için potasyum tüketimi önemlidir. (4)


9. Balık

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre palamut balığının 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(3)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

Potasyum, K

mg

368

342

409

  

Balık zengin vitamin ve mineral içeriğiyle güçlü besin kaynaklarından biridir. Günlük beslenmede önemli bir yere sahiptir. Ayrıca iyi bir potasyum kaynağıdır. 

Potasyum eksikliği; susuz kalma, yetersiz beslenme, yoğun egzersiz, kusma ve bazı ilaçların kullanımıyla oluşabilmektedir.


10. Türk Kahvesi

Aşağıda Ulusal Gıda Kompozisyonu Veri Tabanının paylaştığı bilgiye göre Türk kahvesinin 100 gramındaki bileşen değeri verilmiştir.(3)

Bileşen

Birim

Ortalama

Minimum

Maksimin

Potasyum, K

mg

1715

1715

1715


Türk kahvesi koyu sohbetlerin yanında vazgeçilmez içeceklerden biridir. Kahvenin kafeinli bir yapıya sahip olması diüretik etki gösterdiğinden idrarla su kaybını artırmaktadır.

Türk kahvesi içeriğinde potasyum, sodyum veya kafein gibi bileşenleri bulundurur. Potasyum sodyumla beraber vücudun asit dengesini korumaktadır.


Günde Ne Kadar Alınmalı?

Günlük hayatta tükettiğimiz besinler vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri karşılamak için önemlidir. Bu tür ihtiyaçların eksikliklerinde veya fazla tüketiminde birtakım hastalıklar meydana geldiği için gün içinde dengeli ve sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür. Sağlık adına her çeşit besin grubundan yeterli miktarda tüketmekte de fayda vardır.

Potasyum vücutta belirli işlevleri olan önemli minerallerin başında gelir. Sağlıklı ve dengeli beslenildiğinde bu mineralin ihtiyacı karşılanmaktadır. Yaşla beraber ihtiyacı değişmektedir. 4 ile 8 yaş arası günlük 3800 mg potasyum alınması beklenirken yetişkinlerde bu değer günlük 4700 mg kadar çıkmaktadır. Ayrıca emzikli ve gebe kadınlarda da günlük alınması gereken miktar değişiklik göstermektedir.


UYARI: Burada yer alan bilgiler sağlıklı bireyler içindir. Tek tip tüketim önerilmemektedir. İçerikte yer alan bilgiler özel durumlarda veya hastalıklarda farklılık gösterebilir. En doğru bilgi için hekiminize ve diyetisyeninize danışın.

KAYNAKLAR

1. World Health Organization  (WHO)

 https://www.who.int/news-room/detail/31-01-2013-who-issues-new-guidance-on-dietary-salt-and-potassium

2. Vitaminler Mineraller ve Sağlığımız Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ankara 2008 Yard. Doç. Dr. Gülhan Samur

 https://sbu.saglik.gov.tr/Ekutuphane/kitaplar/B%202.pdf

3. Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı Ulusal Gıda Kompozisyon Veri Tabanı http://www.turkomp.gov.tr/

4. World Health Organization  (WHO)

 https://www.who.int/elena/titles/potassium_cvd_adults/en/

5. Potasyum Metabolizması Bozuklukları Disorders of Potassium Metabolism  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Yoğun Bakım Bilim Dalı, Ankara, Türkiye Gülbin Aygencel

http://www.yogunbakimdergisi.org/managete/fu_folder/2018-01/2018-12-1-031-042.pdf

Benzer Makaleler

Yorum Yapın