Acil.Net

Her Derde Deva Şalgam ve Şalgam Suyu

#

Yazan, Gamze Bozkurt
12.05.2020 22:42 (Güncellendi 13.08.2020 23:04)

Sağlık GÜVENİLİR KAYNAK

Her Derde Deva Şalgam ve Şalgam Suyu

Şalgam suyu veya kısaca şalgam, turpgiller ailesine ait bir bitki olan şalgam ile yapılan, Çukurova'ya özgü bir içecektir. Bir tür pancar olan "şalgam bitkisi" ve "siyah havucun" su ile karıştırılıp, tuz da ilave edilmesiyle yapılır. Bu karışım, mayalanması için belirli bir süre bekler ve o sürenin sonunda şalgam suyu haline gelir. Anavatanı Adana olarak bilinen şalgamın patenti Tarsus'tadır. Adana, Mersin ve Osmaniye başta olmak üzere birçok güney ilinde yaygın olarak tüketilir. Kırmızı renkli, bulanık görünüşlü ve ekşimsidir. Acılı ve acısız çeşitleri mevcuttur. Şalgam suyu Adana'da sadece şalgam diye söylenmekte olup kebap yemekleri birlikteliğinde vazgeçilmez bir içecektir. Adana ve Mersin'de özellikle dört mevsim sokak satıcıları tarafından satılmaktadır. Adana'da, yöreye has içeceklerdendir.

Şalgama acı olarak genellikle acı süs biberi turşusunun suyu kullanılır. Damak tadına göre 1/3 ila 1/6 oranında şalgama katılabilir. Ancak şalgam acısıyla karıştırıldıktan sonra fazla bekletilmemelidir, şalgam bozulabilir. O yüzden acıyı şalgamı içmeden hemen önce katmak daha iyi olur. Şalgamla beraber siyah havuç ikram edilir. Bu siyah havuç, şalgamla verildiği takdirde "tane" olarak adlandırılır. Mayalanma sürecine de dahil olmuş bu siyah havuçlar, şalgam suyunun içinde dururlar. Şalgamın Çukurova'da yaygın olarak tüketilmesinin önemli sebeplerinden birisi de bölgenin hava şartlarının, şalgamın mayalanması için uygun olmasıdır. Yazın bir haftada mayalanan şalgam, kışın bir-iki ay içerisinde mayalanmaktadır. Mayasının ideal şekilde tutması ise sadece Çukurova'da mümkün olmaktadır. Şalgam genellikle kebap çeşitleri ile birlikte tüketilir. Adana Kebabın yanında, Adanalılar tarafından yaygın olarak içilen bir içecektir. Sağlığa yararlı olduğu belirtilse de, içerdiği yüksek tuz miktarı (%1-2) nedeni ile tansiyon sorunu olanlar ve hamileler tarafından ölçülü tüketilmelidir. (1)


1. Şalgamın Sahip Olduğu Besin Değerleri

Su91.87 g
Enerji28 Kcal
Karbonhidrat6.43 g
Lif 1.8 g
Şeker3.8 
Protein0.9 g

(2)

 

2. Kanser Hastalığını Önlemeye Yardımcı Olur

Şalgam suyu, kanser riskini azaltan fitokimyasallar ve antioksidanlarla doludur. Şalgamlarda da bulunan glukosinolatlar da aynı şekilde kanseri önler.(3)

Bunlar, toksinlerin süzülmesinde karaciğeri destekleyen bileşiklere dönüşen bitki kimyasallarıdır. Kanserojenlerle savaşırlar ve hatta kötü huylu kanser hücrelerinin gelişimini durdururlar. (4)

Şalgam suyunu düzenli olarak içmek, meme kanseri, rektal ve kolon kanseri de dahil olmak üzere birçok kanser riskini azaltmaya yardımcı olur.(5)(6)

Özet: Şalgamda bulunan fitokimyasallar ve glukosinolatlar kanser hastalığının önlenmesine yardımcı olur.


3. Kalp Sağlığını Desteklemeye Yardımcı Olur

Şalgam, bol miktarda K vitamini içermesi nedeniyle iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Bu vitamin; felci, kalp krizlerini ve diğer kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.(7)

Ayrıca taze şalgamın yeşil kısımları, safra emiliminin artmasıyla sindirime yardımcı olur ve bu da kolesterol seviyelerinin düşmesine neden olur.

Şalgam suyu ayrıca dolaşım ve kalp damar sağlığı için genellikle iyi olan folik asit bakımından zengindir.(8)

Özet: Şalgam suyunun içerdiği yüksek miktardaki K vitamini kalp krizi ve kalp damar rahatsızlıklarının önlenmesine ve giderilmesine yardımcı olur.


4. Kemiklerin Güçlenmesine Yardımcı Olur

Şalgam suyu ve şalgam sağlıklı kemikler için gerekli olan potasyum ve kalsiyumla doludur. Şalgam suyunu düzenli olarak içmek kemik erimesi, eklem hasarı ve romatoid artrit riskini azaltır.

Zengin kalsiyum seviyeleri ayrıca vücudun bağ dokusu oluşumunu artırmaya yardımcı olur. (2)

Özet: Şalgam suyunun içerdiği yüksek orandaki potasyum ve kalsiyum kemik sağlığının güçlenmesine yardımcı olur.


5. Akciğer Sağlığının Korunmasına ve İyileşmesine Yardımcı Olur

Sigara kanserojenleri, özellikle A vitamini eksikliği ile sonuçlanır. Bu sonuçta amfizem, akciğer iltihabı gibi durumlara ve akciğer kanseri gibi diğer sağlık sorunlarına yol açar.

Şalgam suyu, sağlıklı akciğerlerin korunmasına yardımcı olan A vitamini bakımından zengindir.

Özet: Şalgam suyunun içerdiği A vitamini akciğer sağlığının korunmasına ve güçlenmesine yardımcı olur.(2)


6. Sindirim Sisteminin Güçlenmesini Sağlar

Şalgam, vücudun sindirim sürecini artıran çok miktarda lif içeriğine sahiptir.

Çalışmalar ayrıca glukosinolatların, sağlık sorunlarına yol açtığı bilinen Helicobacter pylori gibi bakterilerin işlenmesinde bağırsakları destekleyebileceğini göstermiştir.(2)

Özet: Şalgamda glukosinolatlar, vitaminler, mineraller ve liflerle bol miktarda bulunur. Bunlar birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olur.


7. Damar Sertliğinin Giderilmesine Yardımcı Olur

Serbest radikaller, kötü LDL kolesterolün oksidasyonu ve trombositlerin topaklanmasıyla sonuçlanarak kan damarlarını tahrip eder ve damar sertliğine neden olur.

C vitamini, E vitamini şalgam suyu ve köklerinde ve yeşilliklerinde bulunan beta-karoten, serbest radikalleri ve etkilerini önleyen güçlü bir antioksidan kombinasyonudur. (9)

Özet: Şalgam suyu ve köklerinin sahip olduğu C vitaminleri ve beta karotenler serbest radikallerin neden olduğu zararlı etkilerin giderilmesine ve azaltılmasına yardımcı olur.


8. İyileştirici Etkileri Nedeniyle Çok Sayıda Hastalığın Tedavisinde Etkilidir

Şalgam suyunun iyileştirici ve terapötik özellikleri, iştahsızlık ve hemoroid gibi çok sayıda yaygın hastalıkların yönetiminde önemli rol oynar. Şalgam özellikle böbrek taşının oluşumunu engellemektedir.

Özet: Şalgam iyileştirici ve tedavi edici özelliği sayesinde birçok hastalığın tedavi edilmesine yardımcı olur. 


9. İdeal Kilonun Dengelenmesine Yardımcı Olur

Acılı ve acısız seçenekleri bulunan şalgam suyu içeriğindeki bileşenleri sayesinde günde 1 bardak içilmesi durumunda sindirimi düzenler. Böylece kilo verimine ve ideal kilonun korunmasına destek olduğu bilinmektedir. (2)

Özet: Şalgamın kilo vermeye ve kiloyu korumaya etkisi olduğu bilinir.


10. Astım Rahatsızlığının Kontrol Altında Tutulmasına Yardımcı Olur   

İltihaplanma karşıtı özelliklere sahip olduğundan astımın tedavisinde ve hatta önlenmesinde oldukça faydalıdır. Araştırmalar şalgam suyu içen astımlı hastaların gerçekte daha az miktarda hırıltı yaşadığını ortaya koymuştur.(2)

Özet: Şalgamın iltihaplanma karşıtı özelliği astım rahatsızlığının tedavisinde ve önlenmesinde faydalıdır.


11. Bağışıklık Sisteminizin Güçlenmesine Yardımcı Olur

Yüksek beta-karoten seviyeleri nedeniyle şalgamın kökü vücudun bağışıklık sisteminin iyi yağlanmış bir makine gibi çalışmasını sağlamada hayati bir rol oynar. (9)

Özet: Yüksek beta karoten içeren şalgam kökleri bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.


12. Göz Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur

Şalgam, lutein adı verilen zengin bir karotenoid kaynağı olduğundan bu sebze göz sağlığını destekler ve katarakt ve maküler dejenerasyon gibi oküler bozuklukları bile önler.

Özet: Şalgamın sahip olduğu lutein göz sağlığı için oldukça önemlidir ve bu sayede şalgam göz sağlığını korumaya yardımcı olur.


13. Cilt Sağlığını Koruyarak Cildin Güzelleşmesine Yardımcı Olur   

Şalgam suyunda bol miktarda A vitamini, C vitamini ve beta karoten bulunurlar. Ayrıca hepsi sağlıklı ciltler için gerekli olan bakır gibi mineraller bakımından da zengindir.

Şalgam suyunun tutarlı bir şekilde tüketilmesi parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza neden olur. A ve C vitaminlerinin güçlü seviyeleri, sağlıklı ve parlak cildin korunmasında yardımcı olur.

Özet: Şalgam suyunun içerdiği bol miktardaki A ve C vitamini cilt sağlığını ve güzelliğini korumaya yardımcı olur.

 

Şalgam Suyu ile Makarna Salatası Tarifi

 Malzemeler

 • 1 paket çiçek şehriye
 • 5 su bardağı acısız şalgam suyu
 • 7-8 adet kornişon turşu
 • 1 paket mısır konservesi
 • 1 adet kırmızı biber
 • Yarım bağ dereotu
 • Yarım bağ maydanoz
 • Yarım bağ yeşil soğan
 • Zeytinyağı
 • Limon
 • Pulbiber
 • Tuz
 • Nar ekşisi (isteğe bağlı)

Malzemeler

2-4 yemek kaşığı zeytinyağı ile şehriye rengi değişmeden hafif kavrulur. Üzerine kaynatılmış şalgam suyu eklenip pişmesi sağlanır. Piştikten sonra dilerseniz soğuk suya tutabilirsiniz. Kırmızı biber, maydanoz, dereotu, yeşil soğan ve turşu ince ince kıyılır. Konserve mısır yıkanıp diğer malzemeler ile birlikte makarnaya eklenir. Damak tadınıza göre pul biber, limon ve yağ eklenip karıştırılır.

 

Sonuç

Şalgam, içerdiği besinler mineraller ve vitaminler bakımından oldukça zengindir. İçerdiği fitokimyasallar sayesinde kanser hastalığını ve kanser hastalığına neden olan diğer rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Şalgamın bol miktarda içerdiği K vitamini iltihap önleyicidir ve bu vitamin,kalp hastalığı, felç gibi rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur. Şalgamın bol miktarda sahip olduğu potasyum ve kalsiyum, kemik sağlığı için önemlidir. Şalgamın sahip olduğu A vitamini akciğer sağlığını korumaya yardımcı olur. İçerdiği lif sayesinde sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Şalgam sahip olduğu beta karotenler ve vitaminler sayesinde damar sertliğini önler. Kalorisiz olduğu için kilo vermeyi destekler. İltihap önleyici etkileri sayesinde astım hastalığını tedavi etmeye yardımcı olur. Çokça beta karoten içerdiği için bağışıklık sistemini güçlendirir. Lutein içermesi nedeniyle göz sağlığı için faydalıdır. İçerdiği A ve C vitaminleri sayesinde cilt sağlığını ve güzelliğini korumaya yardımcı olur.


UYARI: Burada yer alan bilgiler sağlıklı bireyler içindir. Tek tip tüketim önerilmemektedir. İçerikte yer alan bilgiler özel durumlarda veya hastalıklarda farklılık gösterebilir. En doğru bilgi için hekiminize ve diyetisyeninize danışınız.

KAYNAKLAR

1. A Traditional Turkish Fermented Non-alcoholic Beverage, "shalgam" Coskun- Fatma - https://www.mdpi.com/2306-5710/3/4/49

2. Fooddata Central Search Results- https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170465/nutrients 

3. Şalgam Bitkisel Tüketim ve Mide Kanseri Riski: Epidemiyolojik Çalışmaların Meta Analizi Qi-Jun Wu-Yang Yang-Jing Wang-Li-Hua Han-Yong-Bing Xiang - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23679348 

4. Turpgillerden Sebze Alımı Meme Kanseri Riski ile Ters İlişkilidir: Bir Meta-Anali Xiaojiao Liu-Kezhen Lv - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22877795 

5. Turpgillerden Sebze Alımı ve Kolorektal Kanser Riski: Gözlemsel Çalışmaların Meta Analizi Q Wu-Y Yang-E Vogtmann-J Wang-L Han-H Li-Y Xiang - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3603442/ 

6. Şalgam Bitkisel Tüketim ve Akciğer Kanseri Riski: Sistematik Bir Gözden Geçirme Tram Lam-Lisa Gallicchio-Kristina Lindsley-Meredith Shiels-Edward Hammond-Xuguang Tao-Liwei Chen-Karen Robinson-Laura Caulfield-James Herman-Eliseo Guallar-Anthony Alberg - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2735794/

7. Şalgam Sebze Tüketimi, Toplam ve Kardiyovasküler Hastalık Mortalitesi Riskinde Azalma ile İlişkilidir Xianglan Zhang-Xiao-Ou Shu-Yong-Bing Xiang-Gong Yang-Honglan Li-Jing Gao-Hui Cai-Yu-Tang Gao-Wei Zheng - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles / PMC3127519 / 

8. Diyet Liflerinin Kolesterol Düşürücü Etkileri: Bir Meta Analiz L Brown-B Rosner-W Willett-F Torbalar - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9925120 

9. C Vitamini ve Çinkonun Bağışıklık Geliştiren Rolü ve Klinik Koşullara Etkisi Eva Wintergerst-Silvia Maggini-Dietrich Hornig - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16373990 

Benzer Makaleler

Yorum Yapın